Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy z Krakowa odkryli najstarszy kościół w Egipcie

Piotr Subik
Piotr Subik
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Kościół miał trzy nawy i wymiary 24 na 18 metrów. Wiadomo, że jego ściany wewnętrzne były bogato zdobione kolorowymi polichromiami. Dzięki badaniom znalezionych w nim fragmentów szkieł i ceramiki (bo na monety jeszcze nie natrafiono) udało się ustalić, że wybudowany został ok. 350-400 roku po narodzinach Chrystusa. A to oznacza, że świątynia odkryta w Marei to jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich na terenie Egiptu.

- Dzięki temu będzie można domniemywać, jak wyglądały kościoły z tamtego okresu w sąsiedniej Aleksandrii. Bo żaden z kościołów aleksandryjskich nie zachował się do naszych czasów. Znamy je tylko z opisów, jednak te bardziej poświęcone są sprawom duchowym niż architekturze - tłumaczy dr Krzysztof Babraj, archeolog z Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Dr Babraj wchodzi w skład zespołu badaczy, którzy - obecnie pod kierownictwem prof. Tomasza Derdy z Uniwersytetu Warszawskiego - od kilkunastu lat prowadzą wykopaliska w Marei, położonej ok. 45 km na płd.-zach. od Aleksandrii.

Wszystko zaczęło się od tego, że uwagę badaczy zwróciła ława wykonana z zaprawy, która znajdowała się około 50-80 cm poniżej poziomu posadzki odkrytej przez nich wcześniej bazyliki pochodzącej z VI wieku. Po przeprowadzeniu wykopalisk okazało się, że to fragment ruin wcześniejszego kościoła. Ten zbudowany został na planie prostokąta z płytką apsydą, z wapienia i piaskowca.

W obrębie murów znaleziono liczne fragmenty naczyń ceramicznych. To prawdopodobnie pozostałości amfor, w których przechowywano wino. Marea słynęła z winorośli, napojem z nich zachwycała się podobno sama Kleopatra, ostatnia królowa Egiptu przed zdobyciem go przez Rzymian (30 rok p.n.e.).

Wcześniej w Marei polscy archeolodzy odkopali pozostałości łaźni oraz kaplicę grobową. Oba zabytki datowane są na V-VI w. n.e. Największe odkrycie to jednak bazylika, druga co do wielkości w Egipcie po świątyni w Abu-Mena, gdzie rozwijał się kult św. Menasa, chrześcijańskiego męczennika. Bazylika w Marei miała wymiary 48 na 51 m. Odkryto ją w 2003 r. i wciąż trwają jej badania.

Archeolodzy z Polski wrócą do Marei jesienią. Podczas kolejnych misji chcą dokładnej przebadać ruiny starego kościoła. Ma im to pomóc znaleźć odpowiedzi m.in. na pytanie, kto był patronem świątyni, czy było to miejsce lokalnego kultu, a przede wszystkim, czy Marea to... rzeczywiście Marea. Bo obecnie przyjmuje się to na podstawie ustaleń poczynionych w 1866 r. przez Mahmuda Bey el-Falakiego. Nazwa miasta pojawiała się bowiem w starożytnych źródłach, m.in. u Herodota czy Filona z Aleksandrii, ale nie podawano jej dokładnej lokalizacji.

Praca wykopaliskowe w Marei finansują filantropka Helene Zaleski, Muzeum Archeologiczne w Krakowie i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Marea to port położony pomiędzy jeziorem Mariut (starożytne Mareotis) a Morzem Śródziemnym. Powstała przypuszczalnie - podobnie jak niedaleka Aleksandria - w czasach Aleksandra Wielkiego (IV w. p.n.e.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Archeolodzy z Krakowa odkryli najstarszy kościół w Egipcie - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto