Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy odkryli więcej niż się spodziewano na Narutowicza. To największe znalezisko współczesnego Leszna [ZDJĘCIA]

Michał Wiśniewski
ArchGeo Archeologia Leszno
Brama miejska pod ulicą Narutowicza była podpiwniczona i zachowała się w wyjątkowo dobrym stanie. Archeolodzy wykopali znacznie więcej niż spodziewano się znaleźć. To największe odkrycie archeologiczne współczesnego Leszna. Jest niezwykle ważne dla całej Wielkopolski, bo zachowanych bram miejskich praktycznie nie ma.

Prace przy wykopaliskach na Narutowicza ruszyły w lipcu. Są elementem miejskiej inwestycji dofinansowanej z środków zewnętrznych, a polegającej na rewitalizacji wałów przy ulicy Słowackiego. Już w czerwcu znaleziono tam dawną piwniczkę prochową, a odkrycie wstrzymało na dłuższy czas prace. Nadzór nad znaleziskiem objął konserwator zabytków. W lipcu odkryto pozostałości po bramie miejskiej, tak zwanej kościańskiej pod brukiem na Narutowicza. Wykopaliska zostały zinwentaryzowane, a bramę miała pokryć ziemia. Pisaliśmy o tym TUTAJ Prace jednak w ostatnich dniach poszerzono, znacznie pogłębiając wykop.Trafiono w ich trakcie na coś, czego nikt się nie spodziewał.

- Eksplorację rozpoczęliśmy od północnej strony "zdejmując" warstwę cegieł, gruzów oraz ziemi. Odkryliśmy dzięki temu kanał z pozostałościami łukowego sklepienia i konstrukcję ceglaną przypominającą wejście ze schodami. Prawdopodobnie odkryliśmy pozostałości piwnicy wraz z kanałem wentylacyjnym. Zatem, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać że pierwotnie Brama Kościańska była podpiwniczona – wyjaśnia Łukasz Lisiecki, archeolog koordynujący prace.

Miejski architekt w Lesznie, Maciej Urban przyznaje, że to najważniejsze odkrycie archeologiczne współczesnego Leszna. - Wiedzieliśmy, że brama tam jest, ale nie to, że odkryje tyle niespodzianek. To odkrycie wielkiej wagi nawet na skalę kraju. W całej Wielkopolsce nie ma zachowanej ani jednej bramy miejskiej, może poza pozostałościami w Poznaniu. To trzeba należycie wyeksponować i prowadzimy na ten temat rozmowy z konserwatorem zabytków - wyjaśnia Maciej Urban.

Znalezisko jest też jednak problemem dla miasta. Samorząd otrzymał dofinansowanie na remont alei przy Słowackiego i musi rozliczyć inwestycję w najbliższym czasie. Inaczej straci dotację. Rozliczenie z kolei nastąpi dopiero po zakończeniu wszystkich prac wstrzymanych przez znaleziska archeologów.

Miasto cały czas zastanawia się, w jaki sposób pozostawić znalezisko i udostępnić je na stałe mieszkańcom i turystom.Brama znajduje się niemal na środku ulicy Narutowicza, jednej z głównych ulic centrum Leszna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto