Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antysmogowy Marsz Żałobny przejdzie przez Kraków

Redakcja
Krakowski Alarm Smogowy w proteście przeciw projektowi uchwały ...
Krakowski Alarm Smogowy w proteście przeciw projektowi uchwały ... AK
Krakowski Alarm Smogowy w proteście przeciw projektowi uchwały dopuszczającej palenie węglem organizuje kolejny marsz.

W piątek, 25 października o godzinie 18 aktywiści z Krakowskiego Alarmu Smogowego wzywają do marszu na urząd marszałkowski. Żałobny Marsz Antysmogowy wyruszy z Rynku Głównego i ulicą Floriańską skieruje się w stronę siedziby Zarządu Województwa Małopolskiego.

Marsz jest protestem przeciwko projektowi uchwały sejmiku wojewódzkiego, który pomimo wcześniejszych zapowiedzi, nie zdecydował się na zapis o całkowitym zakazie palenia węglem w Małopolsce.

Kraków kontra Małopolska: spór o palenie węglem nie gaśnie

Wprawdzie jest to dopiero projekt, który obecnie przechodzi konsultacje społeczne, jednak działacze KAS są oburzeni. - Wyraźmy swoje niezadowolenie z faktu, że zdrowie mieszkańców przegrało z interesami węglowych lobbystów. Pokażmy, że zależy nam na czystym powietrzu! - apelują do mieszkańców. - Na marsz zapraszamy w czarnych strojach oraz w maseczkach. Najlepiej podpisanych imieniem i nazwiskiem, ponieważ po marszu chcemy je zebrać i przekazać członkom zarządu województwa - dodaje Andrzej Guła z KAS.

Organizatorzy liczą na mobilizację krakowian i wierzą, że głos mieszkańców poruszy decydentów na tyle, żeby zmienić projekt. Jeśli ktoś nie dysponuje własną maseczką, będzie ją mógł otrzymać na miejscu.

Problem z nową uchwałą mają także prawnicy, ponieważ urzędnicy prawdopodobnie przekroczyli swoje kompetencje. Władze województwa mogą decydować, czym palić, ale już nie w czym - a to właśnie zapis o nowoczesnych piecach węglowych jest kością niezgody. Co ciekawe urzędnicy nie widzą w tym swojego błędu, ale przekonują, że należy zmienić przepisy na szczeblu krajowym. To mogłoby oznaczać nawet pięć lat zwłoki.

Kraków jest trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem Unii Europejskiej

Wskaźniki zanieczyszczenia w Krakowie są alarmujące. Według unijnego raportu stolica Małopolski zajmuje trzecie miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. A z dnia na dzień w związku z sezonem grzewczym normy są coraz bardziej przekroczone.

- Zanieczyszczenia pyłowe powodują wiele schorzeń: astmę, alergie, zapalenie płuc i oskrzeli, zawały serca. Dodatkowo, benzoalfapiren jest rakotwórczy - ostrzega Anna Dworakowska, współzałożycielka inicjatywy Krakowski Alarm Smogowy. - Z powodu zanieczyszczeń powietrza w Krakowie przedwcześnie umiera ok. 400 osób rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto