Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alarm smogowy Kraków: pył wykańcza krakowian

Maria Mazurek, Piotr Rąpalski
Wojciech Matusik
We wtorek w krakowskim powietrzu zamiast dopuszczalnych 50 mikrogramów trującego pyłu PM10 na metr sześcienny będzie ich nawet 130. Do naszych płuc trafią metale ciężkie, dioksyny i furany. Co gorsza, taki stan utrzyma się przez całą dobę.

Mieszkańcy nie mają ani chwili oddechu - już w niedzielę przy al. Krasińskiego odnotowano 140 mikrogramów trucizny.
Eksperci alarmują. - W Małopolsce jakość powietrza jest naprawdę fatalna - mówi Paweł Ciećko, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Trują nas głównie nie spaliny samochodów, ale kilkadziesiąt tysięcy pieców węglowych, używanych głównie w centrum miasta. Pochodzi z nich 55 proc. zanieczyszczeń. Paradoksalnie, najczystsze powietrze jest w Nowej Hucie, gdzie wiele bloków podłączono do sieci ciepłowniczej.

Urzędnicy próbują nakłaniać mieszkańców do wymiany starych pieców na ekologiczne - gazowe, olejowe, czy elektryczne. W tym roku pokryją chętnym nawet cały koszt zakupu nowej instalacji. Wcześniej dokładali góra 2 tys. zł. - Mamy na ten cel prawie trzy miliony złotych - mówi Filip Szatanik, zastępca dyrektora wydziału informacji UMK. Problem w tym, że zmusić do wymiany pieca nikogo nie można, a węgiel ma potanieć.

Dr Marek Westrych, ordynator oddziału laryngologii w szpitalu im. Narutowicza w Krakowie: oddychanie takim smogiem, jaki mamy teraz, to bezpośrednie zagrożenie dla naszych serc, płuc i mózgu.

Najgorszy jest pyłek o niewinnie brzmiącej nazwie PM10 , który dosłownie nas zabija. Teraz w metrze sześciennym powietrza jest go nawet 160 mikrogramów, a dopuszczalna dawka, która nie wpływa na nasze zdrowie, jest ponad trzykrotnie mniejsza. Zdradliwy pyłek PM10 trafia do naszych dróg oddechowych i często "zabiera" tam ze sobą inne szkodliwe substancje m.in. metale ciężkie i toksyny.

Taka mieszanka powoduje reakcje alergiczne, astmatyczne, katar, kaszel, problemy z oddychaniem, zwiększa podatność na infekcje, a kiedy wdychamy ją za często - może doprowadzić do chorób serca, miażdżycy, zawału i nowotworów. Badania potwierdziły, że kobiety w ciąży, narażone na wdychanie pyłów, rodziły dzieci mniejsze, mało odporne i z gorzej wykształconymi płucami.

- Ludzie powinni wreszcie zdać sobie z tego sprawę: w Małopolsce jakość powietrza jest naprawdę fatalna - nie ukrywa Paweł Ciećko, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Polska, według badań Europejskiej Agencji ds. Środowiska, oprócz Bułgarii jest najbardziej zanieczyszczonym krajem Unii Europejskiej! Według informacji dziennikarzy RMF FM jeszcze w tym miesiącu unijni urzędnicy mają wysłać do Warszawy "list ostrzegawczy". Jeśli ministerstwo środowiska nie doprowadzi do poprawy jakości powietrza, grożą nam gigantyczne kary.

Zanieczyszczeń jest jednak najwięcej na południu kraju, szczególnie w naszym województwie. Aż 55 procent z groźnych pyłów w małopolskim powietrzu bierze się ze starych, węglowych pieców, którymi ludzie ogrzewają domy. Tym bardziej że oprócz węgla często palą się w nich też śmieci.

O tym, że za katastrofalny stan powietrza odpowiada właśnie to, czym ogrzewamy, najlepiej świadczy fakt, że wskaźniki zanieczyszczeń drastycznie skaczą w górę właśnie w miesiącach zimowych, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy.

Kraków jest bez wątpienia najbardziej zanieczyszczonym miastem województwa. - Ukształtowanie terenu utrudnia wentylację, ale głównym powodem problemów z powietrzem jest po prostu to, że Kraków to duża, licząca milion mieszkańców aglomeracja - zwraca uwagę Ciećko.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto