Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akwapark, akłapark czy aquapark? Jak mówić poprawnie? [wywiad z dr Ochmann + 3xwideo]

Redakcja
Łukasz Żołądź
Akwapark czy akłapark? Językoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Donata Ochmann rozwiewa te i inne wątpliwości językowe.

Wziąć czy wziąść? Jak cię słyszą, tak cię piszą


Pierwsze pytanie "na rozgrzewkę" - czy krakowianie mówią "po polsku"?
Jak najbardziej. Krakowianie mówią piękną polszczyzną, chociaż nie unikają błędów, typowych dla współczesnego języka. To jednak problem nie tylko Krakowa.

Jakie błędy językowe są dziś przez mieszkańców Krakowa najczęściej popełniane oraz które z nich najbardziej panią irytują?
W kwestii poprawności językowej jestem bardzo liberalna (śmiech). Może faktycznie jest tak, że często słyszymy dziś błędy fonetyczne, które wiążemy z Krakowem. Jest to rzecz wyróżniająca nasze miasto spośród innych regionów. Ostatnio zauważyłam też ekspansję połączeń "dlatego, bo..." oraz "dlatego, ponieważ...". Mamy tutaj "naddatek", bo przecież "dlatego" i "ponieważ" znaczą to samo. Nałożenie się tych dwóch elementów sprawia, że całe zdanie jest błędne. Myślę, że połączenie to pojawiło się niedawno, jednak jest często stosowane przez użytkowników języka. Poza tym nie wydaje mi się, żeby krakowianie wyróżniali się na tle całej reszty społeczeństwa.

Jak prawidłowo powinno się mówić: włączać, czy włanczać?**Pięć złoty, czy pięć złotych?**Znikł, czy zniknął?

Obecnie często krytykuje się ludzi młodych za to, w jaki sposób używają języka polskiego. Czy w tej kwestii jest faktycznie aż tak źle?
Młodych ludzi możemy krytykować na pewno za nadmierne niechlujstwo w stosunku do języka, "małą elegancję", czy ubogą leksykę. Choć, kiedy ostatnio przyglądałam się słowotwórstwu w slangu młodzieżowym, zauważyłam, że napotykamy tam różnorodność i bogactwo różnych form. Trudno mi więc podpisać się pod stwierdzeniem, że język młodzieży jest ubogi. Negatywnym zjawiskiem jest też używanie pewnych wyrazów na zasadzie mody, niezależnie od tego, czy znaczą one dokładnie to samo, co chcemy przekazać. Dawniej nagminnie mówiło się, że coś jest "fajne". Teraz słowo to zastępuje się słowem "zaje****'", które, z punktu widzenia  dorosłego użytkownika języka jest niedopuszczalne. Dewulgaryzacja jest jedną z cech współczesnego języka młodych ludzi, co może nas trochę przerażać.

Która z form jest poprawna: otwarto, czy otworzono, meczów, czy meczy?

Podobno każdy psycholog analizuje psychikę człowieka nawet poza godzinami pracy. Czy w przypadku językoznawcy jest podobnie? Analizuje pani język każdego swojego rozmówcy?
Każdy językoznawca, mając  chwilę do zastanowienia się, w jaki sposób ktoś mówi, oczywiście robi to. Zwracamy uwagę nie tylko na semantykę, ale również na brzmienie danych form. To jest niestety rodzaj obciążenia zawodowego (śmiech).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto