Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akta do zmiany

ECe
Firmę w Polsce można założyć w niespełna miesiąc. W nielicznych jeszcze miastach urzędy rejestrują wnioski o rozpoczęciu działalności gospodarczej drogą elektroniczną.

Firmę w Polsce można założyć w niespełna miesiąc. W nielicznych jeszcze miastach urzędy rejestrują wnioski o rozpoczęciu działalności gospodarczej drogą elektroniczną. Przybywa też gmin, które otwierają specjalne portale internetowe, dzięki którym sprawy urzędowe można załatwić także za pośrednictwem komputera. Wszystko to ma ułatwić życie obywatelowi, ma ułatwić życie również przedsiębiorcom.

Znaczne ułatwienia i uproszczenia, likwidację rozmaitych barier formalno-prawnych zakłada też skierowany do Sejmu jeszcze w 2003 r. rządowy projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zasadniczy cel, jaki przyświeca ustawodawcy, to przede wszystkim szybka rejestracja firmy, ograniczenie do niezbędnego minimum przyznawanie licencji czy koncesji przy szerszym stosowaniu jedynie zezwoleń.

Podczas pracy legislacyjnych okazało się jednak, że projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest niezwykle obszerny, poza tym wymaga zastosowania przepisów przejściowych, stąd więc konieczność wydania tzw. ustawy wprowadzającej, co wymaga licznych zmian aż w ponad 50 aktach prawnych najwyższegoo rzędu, dotyczących prawa gospodarczego.

Projekt ustawy wprowadzającej jest oczywiście ściśle związany z głównym celem ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, czyli wprowadzeniem istotnych ułatwień w zakresie podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej oraz uproszczeniem i uporządkowaniem procedur administracyjnych z nią związanych.

W toku prowadzonych prac nad projektem ustawy głównej oraz równoległym opracowywaniem koncepcji przepisów wprowadzających, dokonano przeglądu rodzajów działalności gospodarczej, na które obecnie wymagane są zezwolenia i dokonano podziału na te, które należy utrzymać i te, które mogłyby być zastąpione wpisem do odpowiedniego rejestru działalności regulowanej.

W rządowym projekcie nie ma natomiast na razie propozycji dotyczących kontroli. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dokonuje właśnie przeglądu publicznych instytucji kontrolnych pod kątem określenia kompetencji oraz redukcji kosztów inspekcji. Analiza ta może doprowadzić do likwidacji bądź łączenie poszczególnych inspekcji, stąd na razie ta problematyka nie znalazła się w zmienianych przepisach.

Ze względu na wagę tych zmian i ich zakres, marszałek Sejmu teksty jednolite ustaw do końca tego roku.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto