Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja Rowerem po Krakowie

Redakcja
Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa podsumowująca tegoroczną akcję Rowerem po Krakowie. Członkowie Stowarzyszeń "Manko" oraz "Forum dla Polski" zaprezentowali mapę ukazującą rowerowe czarne punkty Krakowa.

- Mapa powstała na podstawie akcji, która obyła się w czerwcu na Rynku w trakcie Święta Organizacji Pozarządowych. Wysłaliśmy na ulice Krakowa 100 rowerzystów, którzy dostarczyli nam szczegółowo wypełnione ankiety, dotyczące problemów dróg rowerowych. Na ich podstawie została sporządzona lista nazwana 4 mapy: dwie dotyczące Podgórza, jedna Starego Miasta i jedna Krowodrzy. W raporcie uwzględniliśmy także kilka wymagajacych modernizacji miejsc w Nowej Hucie. - powiedział Jakub Szkutnik ze Stowarzyszenia „Forum dla Polski”.

- Główne punkty, które się tam pojawiły, to ulica Reymonta, która jest bardzo niewygodną ulicą do przejazdu, szczególnie przy gorszej pogodzie, gdy tworzą się straszne kałuże. Także skrzyżowania Krupniczej i Czystej pozostawiają wiele do myślenia. Z pomocą naszej organizacji poprawiła się natomiast sytuacja ulicy Tynieckiej, która do niedawna również była rowerzystom nieprzyjazna. – dodał Jakub Szkutnik.

Mapa rowerowych czarnych punktów Krakowa

Rowerowe czarne punkty Krakowa

- Mapa została przedstawiona w Urzędzie Miasta Krakowa i od tej pory odbyło się już kilka spotkań konsultacyjnych. Pierwsze efekty są już zauważalne. Pojawiło się nowe oznaczenie na ulicy Krupniczej (wcześniej znajdował się tam tylko absurdalny znak, który zakazywał jazdy rowerem). Włodarze miasta przekazali nam również plany modernizacji na cały rok 2009. Naszym obowiązkiem jest monitorowanie tych założeń tak, by miasto wywiązało się z obietnic - zaznaczył Szkutnik.

Akcja „Rowerem po Krakowie” została zainicjowana przez Stowarzyszenie „Manko” i „Forum dla Polski”. W maju tego roku rozpoczęliśmy pierwsze działania. Powstał nawet portal: www.rowerempokrakowie.pl. Swoją akcję rozpoczęliśmy od identyfikacji problemów, od tego, jak wyglądają one od strony rowerzystów i czy jesteśmy w stanie nawet małym nakładem finansowym zmienić tę sytuację i poprawić kondycję ścieżek rowerowych.

- Akcja bazuje na naszych własnych doświadczeniach. Wiele osób należących do naszej organizacji podróżuje rowerem. Zauważyliśmy wiele problemów, które niestety utrudniają rowerzystom poruszanie się, a czasami wręcz uniemożliwiają. Naszym założeniem jest ukazanie ich i z pomocą miasta niwelować tak, by nikt nie bał się poruszać rowerem po Krakowie – opowiedziała o idei akcji Magdalena Petryniak ze Stowarzyszenia „Manko”.



od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto