Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akademia Treningu Antydyskryminacyjnego [fotorelacja]

Sławomir Ostrowski
Sławomir Ostrowski
Dziś w Willi Decjusza odbyła się konferencja prasowa, która zainaugurowała nowy projekt - Akademię Treningu Antydyskryminacyjnego. MM Kraków było obecne na tym wydarzeniu.

Najnowszy projekt Stowarzyszenia Willa Decjusza ma na celu wyszkolenie trenerów, którzy będą kompetentni do pracy w setorach życia publicznego, dotyczącego spraw dyskryminacji i mniejszości.

Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślili, że obecnie w wielu sferach życia publicznego dochodzi do znacznych uchybień, którym trzeba zaradzić. Zgodnie z istniejącymi problemami, program edukacyjny został podzielony na dwie sfery tematyczne: równouprawnienie płci i wielokulturowość.

Podczas konferencji podano wiele przykładów, które zobrazowały sfery, do których nakierowana jest propozycja edukacyjna Willi Decjusza. Maja Branka, opiekunka pracowni Gender nakreśliła sytuację w szkołach, gdzie czasem 30% uczniów jest przedstawicielem innej narodowości. Ta coraz częściej spotykana sytuacja sprowadza się do fundamentalnego problemu: jak zorganizować taką społeczność?. Piotr Bystrianin, jeden z uczestników spotkania zauważył, że większy problem powstaje, gdy w społeczności młodzieńczej tworzą się dwie duże podgrupy, rozróżnione etnicznie niż gdy w grupie klasowej jest tylko paru przedstawicieli innej kultury, którzy jako mniejszość, z natury będą dążyć do aklimatyzacji a nie separacji.

Przedstawiciele projektu zgodnie zaznaczyli, że różnice kulturowe prowadzą do segregacji, niechęci i selekcji, która koniecznie musi być stymulowana przez osoby zaznajomione w charakterze problemu. Wszyscy wyrazili optymizm i nadzieję, że podjęte działania są trafnie wymierzone i umożliwią utworzenie pola wymiany myśli. Za pointę spotkania posłużył symboliczny przykład Ewy Stecker, która opowiedziała, jak na jednym ze spotkań dotyczących dyskryminacji, mężczyźni otrzymali na pamiątkę wizytowniki, a kobiety lusterko. To wcale nie była prowokacja! I dlatego właśnie jest dużo do zrobienia__w kwestii dyskryminacji płci__- stwierdział uczestniczka konferencji prasowej.**
Szkolenie odbędzie się w dwóch turach. W pierwszej weźmie udział 27 uczestników, którzy wspólnie będą współtworzyć zajęcia, przypominające system studiów podyplomowych. Organizatorzy podkreślają, że zależy im na przełożeniu teorii na praktykę poprzez realizowanie samodzielnych zadań przez wszystkie osoby objęte treningiem.

Projekt finansowany jest w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych, który na ten cel przeznaczył 760. tys. złotych. 10% wszystkich kosztów pokrył sam pomyslodawca - Stowarzyszenie Willa Decjusza.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto