Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

AGH i Grupa Azoty będą współpracować nad technologią zgazowania węgla

(karki)
We wtorek w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie Grupa Azoty i AGH, w obecności Ministra Skarbu Państwa Andrzeja Czerwińskiego, podpisały porozumienie dotyczącego o współpracy nad technologią zgazowania węgla.

W ramach zawartego porozumienia AGH oraz Grupa Azoty będą współpracować przede wszystkim w obszarze rozwoju czystych technologii węglowych i ich wdrożenia w skali przemysłowej w Polsce.

Prowadzone wspólnie projekty będą dotyczyły między innymi badania doboru i przygotowania węgla do zgazowania, wykorzystania go w procesach chemicznych, opracowania technologii wykorzystania żużli i popiołów otrzymanych w procesie zgazowania węgla czy warunków procesowych, energetycznych i emisyjnych zgodnych z wymogami Unii Europejskiej.

Jak deklarują strony rozwój czystych technologii jest niezbędny, aby umożliwić spełnienie unijnych celów w zakresie globalnych zmian klimatu, ale jest również ważnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju innowacji w Unii Europejskiej. Nowe technologie niskoemisyjne mogą przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i tworzenia nowych miejsc pracy, a także wzrostu gospodarczego.

- Rozwój technologii alternatywnego wykorzystania węgla potwierdza, ze węgiel to jedno z najważniejszych bogactw naturalnych Polski. Nasze górnictwo, dzięki skutecznej restrukturyzacji oraz projektom inwestycyjnym, jak ten realizowany w Grupie Azoty, ma olbrzymie szanse wejść na trwałą ścieżkę stabilnego rozwoju - powiedział Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa - Przyczyni się tez do unowocześniania polskiej gospodarki i bezpiecznej reindustrializacji kraju.

- W Grupie Azoty od lat intensywnie pracujemy nad dywersyfikacją dostaw strategicznych surowców do produkcji - podkreślił Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty. - Celem kontynuowanych prac nad projektem zgazowania węgla jest zapewnienie Grupie Azoty gazu syntezowego do jego dalszego przetwórstwa. W swoich działaniach badawczo-rozwojowych stawiamy na innowacyjne, niskoemisyjne technologie, które chcemy rozwijać z najlepszymi polskimi naukowcami. Stąd też nasza decyzja o współpracy właśnie z AGH - dodał.

Z kolei rektor AGH prof. Tadeusz Słomka zaznaczył: - Akademia Górniczo-Hutnicza od początku istnienia jest uczelnią mocno powiązaną z jednostkami gospodarki narodowej. Realizując konkretne zadania dla polskiego przemysłu z takimi partnerami jak Grupa Azoty mamy pewność stworzenia silnych zespołów badawczych pracujących nad konkretnymi wyzwania z jakimi mierzy się Polska. Dodam, że będzie to jeden z największych realizowanych przez AGH, wspólnie z partnerem przemysłowym, projektów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto