Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

A może by tak zamieszkać u Szymborskiej? Nadarza się okazja

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Rusza program rezydencji literackich w mieszkaniu noblistki
Rusza program rezydencji literackich w mieszkaniu noblistki Kuba Ociepa
Pisarze, poeci, tłumacze, redaktorzy i naukowcy będą mieli przez miesiąc do dyspozycji mieszkanie noblistki oraz otrzymają stypendium - wszystko to w ramach programów rezydencji literackich. Chętni mogą się zgłaszać do 23 stycznia. Zwycięzcy programów będą mieli okazję przekonać się, jak się tworzy w miejscu, gdzie żyła i pracowała noblistka.

FLESZ - Mandaty za nieodśnieżony samochód i nie tylko

od 16 lat

Mieszkanie, do którego Wisława Szymborska przeprowadziła się po otrzymaniu Nagrody Nobla, przeszło gruntowny remont i zostało przeznaczone dla pisarzy, poetów, tłumaczy oraz artystów polskich i zagranicznych, którzy przyjadą do Krakowa w ramach rezydencji literackich, stypendiów. Mieszkanie udostępniane także osobom nie zajmującym się pisaniem, ale zainteresowanym twórczością Wisławy Szymborskiej.

Rezydencje literackie są popularne zwłaszcza w Europie Zachodniej i USA. Chodzi w nich o to, by zapewnić pisarzom, tłumaczom lub naukowcom warunki do pracy: albo w miastach, połączone zwykle z dostępem do miejskich bibliotek czy galerii, albo - wprost przeciwnie - oddalone od miejskiego zgiełku.

Do 23 stycznia do Fundacji Wisławy Szymborskiej można przesyłać zgłoszenia do dwóch projektów rezydencjalnych: II edycji Rezydencji Literackich oraz Projektu Rezydencji Poetyckich na rok 2022. Uczestnicy programów – pisarze, poeci, tłumacze, redaktorzy i naukowcy będą mieli przez miesiąc do dyspozycji mieszkanie noblistki oraz otrzymają stypendium.

Wybrani przez Fundację twórcy oprócz mieszkania i stypendium otrzymają także dostęp do Archiwum Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Jagiellońskiej. Fundacja może im także zorganizować spotkanie autorskie w Krakowie. W pierwszej edycji rezydencji literackich, których mecenasem jest ERGO Hestia, z możliwości zamieszkania i pracy w mieszkaniu Szymborskiej skorzystali Joanna Ostrowska i Andrzej Titkow.

Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz Jerzy Pietrkiewicz Educational Foundation ogłosiły także nabór do Projektu Rezydencji Poetyckich na rok 2022. W ramach tego projektu na czterotygodniowy pobyt rezydencjalny w Krakowie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej zostaną zaproszone dwie osoby. Program Rezydencji Poetyckich skierowany jest do poetów i poetek z Polski i z zagranicy posiadających polskie obywatelstwo i/lub polskie pochodzenie.

Laureaci Programu Rezydencji Poetyckich w czasie pobytu w Krakowie będą mogli realizować projekt poetycki, którego zarys przedstawią w zgłoszeniu.

Informacje o programach, szczegółowe regulaminy oraz formularze zgłoszeniowe można znaleźć na stronie mieszkanieszymborskiej.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: A może by tak zamieszkać u Szymborskiej? Nadarza się okazja - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto