Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

9. Małopolski Festiwal Innowacji w Krakowie na półmetku. Mamy w sobie gen innowacyjności [WIDEO]

Elżbieta Cegła
Innowacyjność, jak żadne inne działanie, sprzyja podnoszeniu konkurencyjności w danej branży, a tym samym w całej gospodarce. I o tym, że na innowacyjny start w nowoczesny biznes nigdy nie jest za późno, przekonujemy się podczas trwającego właśnie w Krakowie 9. Małopolskiego Festiwalu Innowacji.

Zainaugurowała go 10 czerwca konferencja Innowacyjny start - kolejny krok w biznesie, która odbyła się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (al. Jana Pawła II 39).

- Małopolski Festiwal Innowacji to platforma współpracy różnych środowisk. Przełamujemy bariery i przekonujemy, że biznes może i powinien być oparty na innowacjach, niestandardowych usługach, by nie tylko spełniać oczekiwania klientów, ale budować silne podstawy konkurencyjnej gospodarki – mówił podczas konferencji marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski. I podkreślił, że festiwal to już marka, która z każdym rokiem się umacnia. To wielka regionalna debata i jedno z licznych działań sprzyjających rozwojowi innowacyjnej gospodarki w województwie, a będzie ich jeszcze więcej, bowiem w unijnej perspektywie finansowej na lata 2022-2027 mają być także większe pieniądze w ramach programu „Inteligentna Europa”.

Warto brać przykład z innych

Konferencja Innowacyjny start - kolejny krok w biznesie dowiodła, że Małopolska także jest inteligentna. Wybitni eksperci i praktycy, właściciele oraz szefowie firm mówili o tym, jak prowadzić nowoczesne przedsiębiorstwo, jak odnieść sukces i unikać porażki.

Sprzyjają temu nie tylko zaawansowane technologie, ale w dużej mierze także otwartość na wiedzę i nowe pomysły, o czym mówił Grzegorz Błażewicz, prezes i współzałożyciel firmy SALESmanago. Swoje doświadczenia przekazali m.in.: Jaromir Działo - dyrektor. GRADIS, Michał Łagodzic – dyrektor Reality Games, Grzegorz Oleksy – prezes zarządu Axence.net, Rafał Solecki – dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości oraz Kamil Szydłowski – menadżer ds. publicznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej funduszu inwestycyjnego InnoEnergy. Angelika Chimkowska, ekspert oswajania zmian, strateg social sellingu, przestrzegała przed rutyną, bo ona usypia czujność, a ta jest niezbędna, by reagować na to, co dzieje się w biznesie i jego otoczeniu.

Dzięki wynalazkom życie jest łatwiejsze

Nie trzeba wyważać otwartych drzwi, wystarczy iść śladami innych, podpatrzeć nowe rozwiązania i... zostać wynalazcą. O tym, że to wcale nie musi być takie trudne, przekonamy się podczas trwającego Festiwalu, gdzie będą prezentowane nowoczesne projekty w różnych dziedzinach., a wszystko po to, by ułatwić nam życie i codzienne funkcjonowanie. Oto niektóre z nich.

Ekologiczny Cab Bike Hawk – napędzany siłą ludzkich mięśni personalizowany rower trójkołowy w zabudowie wykonanej z kompozytu.

Audiomovie (Uniwersytet Jagielloński) – aplikacja do obsługi audiodeskrypcji i audionapisów na potrzeby seansów kinowych, telewizyjnych i pokazów festiwalowych dla osób z dysfunkcją wzroku oraz wszystkich, którym czytanie napisów kinowych sprawia trudność.

System edukacyjny do rysowania 3D modeli cząsteczek chemicznych (Uniwersytet Jagielloński), z którymi uczniowie spotykają się na lekcjach chemii w szkole podstawowej, gimnazjum i szkole średniej.

Ruchoma kładka dla pieszych (Akademia Górniczo-Hutnicza) stworzona przez studentów inż. Michała Pyzę i inż. Piotra Roszkowskiego stalowa konstrukcja ma 3,5 m długości i porusza ją siedem par siłowników elektrycznych. Jest funkcjonalna pod względem budowlanym i w większej skali może stanowić rzeczywiste przęsło kładki dla pieszych.

Rakieta sondująca „Turbulencja” (Akademia Górniczo-Hutnicza) napędzana jest innowacyjnym silnikiem na paliwo ciekłe, który wykorzystuje podtlenek azotu jako utleniacz i alkohol jako paliwo. Planowany start – lipiec 2019.

Co to znaczy, że ktoś działa innowacyjnie? Czy innowacje mogą inspirować innych?

- Każdy z nas ma 24 godziny w ciągu doby. To brzmi dość sztampowo, prawda? Gdybym w ten sposób zbudował całą swoją wypowiedź, to nie miałoby to nic wspólnego z innowacyjnością, bo działać innowacyjnie, to łamać pewne schematy, przecierać nowe szlaki i ustalać nowe standardy – mówi Piotr „Ziemniak” Latała, autor kanału ZiemniakTV. - Nieszablonowe myślenie pozwala nam każdy dzień budować w inny sposób. Zamiast wyrzucić plastikową butelkę, można ją przerobić na leginsy. Wiem, że to niewyobrażalne, ale pojawiając się na takich wydarzeniach jak Małopolski Festiwal Innowacji, przekonałem się, że niemożliwe staje się możliwe - zaznacza.

Chcesz poznać więcej innowacyjnych wynalazków i ich twórców, przyjdź na wystawę organizowaną w ramach 9. Małopolskiego Festiwalu Innowacji, która odbędzie się w Krakowie, na Placu Wielkiej Armii Napoleona (u stóp Wawelu) 14 i 15 czerwca 2019 r.

Naukowo-biznesowe… safari

Sukces w biznesie w zdecydowanej mierze zależy od współpracy z nauką, przedsiębiorcy nie zawsze jednak wiedzą, jak nawiązać kontakt z instytucjami badawczo-rozwojowymi. Tymczasem wystarczy udać się na Innowacyjne Safari, organizowane podczas 9. Małopolskiego Festiwalu Innowacji w Krakowie.

To bardzo cenne przedsięwzięcie wspierające małe i średnie firmy we współpracy z naukowcami i doskonała okazja do bezpośrednich rozmów z ich przedstawicielami. W tym roku temat dotyczy budownictwa energooszczędnego i odnawialnych źródeł energii (OZE), z uwzględnieniem biomasy i produkcji surowca. Spotkania dla przedsiębiorców z subregionu nowosądeckiego odbywają się 13 czerwca w:

  • Małopolskim Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego,
  • Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
  • Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękini.

O kolejnych spotkaniach w pozostałych subregionach dowiedzą się Państwo z informacji publikowanych na stronie
www.innowacyjna.malopolska.pl

***

9. Małopolski Festiwal Innowacji w Krakowie to siedem dni, wiele interesujących wydarzeń przygotowanych przez Partnerów, dzięki którym poznajemy kulisy funkcjonowania niezwykłych firm i niecodziennych miejsc. Dni otwarte w nietypowych przedsiębiorstwach, warsztaty i prezentacje dla najmłodszych i najstarszych, spotkania z ekspertami i praktykami to wyjątkowa okazja do rozmowy o tym, jak zacząć robić biznes – innowacyjny biznes, wykorzystując przy tym doświadczenia innych, iść tropem dobrych pomysłów i stosować je w praktyce na własnym podwórku. Często nie trzeba wyważać otwartych drzwi, wystarczy je tylko szeroko otworzyć.

I temu właśnie służy Małopolski Festiwal Innowacji w Krakowie. Weź czynny udział w ostatnich dniach 9. edycji największego tego typu przedsięwzięcia w kraju. I już dziś przygotuj się na 10. festiwal w 2020 r.!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 9. Małopolski Festiwal Innowacji w Krakowie na półmetku. Mamy w sobie gen innowacyjności [WIDEO] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto