Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

74. Konkurs Szopek Krakowskich: konkurs, wystawa i przedstawienie

.
Już 1 grudnia 2016 r. u stóp pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie z samego rana pojawią się twórcy szopek by zaprezentować swoje arcydzieła. Od wielu lat do rywalizacji o nagrody przystępują nie tylko doświadczeni szopkarze, ale również dzieci z krakowskich i podkrakowskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz podopieczni zakładów opiekuńczo-leczniczych. Zwycięską szopkę poznamy 4 grudnia o godz. 12.

74. Konkurs Szopek Krakowskich: konkurs, wystawa i nagrody

1 grudnia, godz. 10.00 - 12.00 - 74. Konkurs Szopek Krakowskich
4 grudnia, godz. 12.00 - Wernisaż pokonkursowej wystawy szopek krakowskich i uroczyste ogłoszenie wyników konkursu.
od 5 grudnia 2016 r. do 26 lutego 2017 r. - Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory.
10 grudnia, godz. 12.00 - Aukcja szopek krakowskich z poprzednich konkursów. Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory
10 grudnia, godz. 12.00 - 15.00 - Rodzinne zawody w układaniu wielkich puzzli szopkowych. Sala Fontany, Pałac Krzysztofory
11 grudnia, godz. 12.00 - Rozdanie dyplomów uczestnictwa w konkursie i upominków dzieciom i młodzieży biorącej udział w konkursie szopek. Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory.
18 i 26 grudnia, godz. 16.00 - Przedstawienia jasełkowe w wykonaniu rodziny Malików ze Zwierzyńca. Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory

Celem 74. Konkursu Na Szopkę Krakowską, organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, jest podtrzymywanie tradycji rzemiosła szopkarskiego wpisanego na Listę Dziedzictwa UNESCO.

Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Figurki te są wyrzeźbione lub ulepione z modeliny czy gipsu. Tradycyjnie szopki upamiętniają narodzenie Chrystusa, dlatego w każdej z nich znajdziemy całą Świętą Rodzinę: figurki Dzieciątka, Marii i Józefa. Najczęściej towarzyszą im aniołowie, Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Krakowskie szopki prezentują dodatkowo sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi i zasłużonymi) oraz legendarnymi (np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem). W niektórych umieszcza się postaci w tradycyjnych strojach ludowych: krakowskich i góralskich, a także znane osobistości, np. Lecha Wałęsę, czy papieża Jana Pawła II.

Szopki prezentują architekturę najważniejszych, najbardziej interesujących i najpiękniejszych zabytków Krakowa. Wszystkie zwyczajowo posiadają wieże - zazwyczaj wzorowane na wieży wyższej kościoła Mariackiego zwieńczonej koroną (często w jej oknie widoczny jest trębacz odgrywający hejnał) lub na wieżach katedry na Wawelu czy wieży Ratuszowej. Uzupełnieniem wież często są elementy Zamku Królewskiego na Wawelu, czy też zachowanych budowli obronnych: okrągłej fortecy - Barbakanu i jednej z siedmiu istniejących niegdyś bram wjazdowych do miasta - Bramy Floriańskiej.

Źródło: Agencja TVN

[KONKURS] UWAGA smog w Krakowie! Złap oddech z RESPRO i wygraj maskę antysmogową!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto