18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

69. Konkurs szopek krakowskich ! [ZDJĘCIA, VIDEO]

Marian Satała
Jak co roku, w pierwszy czwartek grudnia z samego rana pod pomnikiem Adama Mickiewicza pojawili się szopkarze wraz ze swoimi dziełami oraz liczni miłośnicy krakowskich tradycji. Od wielu lat do rywalizacji o nagrody przystępują nie tylko dorośli i doświadczeni szopkarze, ale również dzieci z krakowskich i podkrakowskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz podopieczni zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Po wysłuchaniu południowego hejnału z wieży Mariackiej, szopkarze uformowali korowód i przeszli na estradę Targów Bożonarodzeniowych aby ponownie zaprezentować swe prace publiczności. Potem szopki zostały przeniesione do Pałacu Krzysztofory.

- Do konkursu w tym roku zgłoszono 57 szopek wykonanych przez osoby dorosłe oraz 97 zrobionych przez dzieci i młodzież - informuje Małgorzata Niechaj, komisarz 69. Konkursu Szopek Krakowskich. - Jak zwykle są wśród wystawców wielokrotni laureaci, ale jest też dużo nowych uczestników, którzy startują po raz pierwszy.

Niezwykle piękne są tegoroczne szopki. Maciej Moszew, który w konkursie startuje po raz 51 przygotował szopkę w złotej tonacji z 3o ruchomymi figurami. Oprócz Matki Bożej kołyszącej dzieciątko nad jego szopką lata sześć aniołów, Pan Twardowski siedzi na księżycu machając szablą, a hejnalista dmie w trąbkę z wieży mariackiej. Nad wykonaniem tego dzieła pan Maciej pracował po kilka godzin dziennie od czerwca.

Stanisław Malik, przedstawiciel słynnej szopkarskiej rodziny ze Zwierzyńca przygotował szopkę w barwach gorsetu krakowskiego, a więc granatu, złota i czerwieni. Jak zawsze w środku szopki kręci się gwiazda betlejemska.

Na konkurs przygotowano szopki wykonane z różnych nietypowych materiałów m.in. z makaronu, koronek, drewna i owoców. Trzy szopki przyleciały do Krakowa z Chicago. Wykonały je dzieci z tamtejszych szkół polskich.

W niedzielę 4 grudnia 2011 o godzinie 12 w sali Fontany w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa dyrektor muzeum uroczyście ogłosi wyniki konkursu, wręczy laureatom dyplomy i otworzy pokonkursową wystawę, która trwać będzie do 26 lutego 2012 r.

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto