66. Tour de Pologne: Meta w Krakowie [foto]

Łukasz Żołądź
Pierwszy na krakowskiej mecie był Andre Greipel, ale to Alessandro Ballan z grupy Lampre został zwycięzcą 66. Tour de Pologne. Obejrzyj fotorelację z finału wyścigu w Krakowie.

Finał największej i najważniejszej kolarskiej imprezy w naszym kraju już za nami. Siódmy, kończący wyścig etap z Rabki-Zdroju do Krakowa wynosił 136,5 km. Pierwszy ukończył go Niemiec Andre Greipel z Team Columbia, ale liderem klasyfikacji pozostał mistrz świata z Włoch Alessandro Ballan. Na ostatnim odcinku dwunastą lokatę zajął polski reprezentant Maciej Paterski.

W 66. Tour de Pologne z Polaków najlepszy okazał się Marek Rutkiewicz (Reprezentacja Polski - Bank BGŻ), który zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej. Rutkiewicz wywalczył również tytuł najlepszego kolarza górskiego imprezy.

Lider po sześciu próbach

Pierwszych sześć etapów nakreśliło lidera - samego mistrza świta Alessandro Ballana, który wielokrotnie podkreślał, że do Polski przyjeżdża po zwycięstwo. Znajdujący się w wysokiej formie Włoch, przed ostatnim starciem mógł być praktyczne pewny wykonania misji. Na krakowskiej mecie, choć pierwszy nie był, dobrym czasem przypieczętował zwycięstwo.

21 międzynarodowych teamów

Kolarze reprezentujący 21 międzynarodowych zespołów rozpoczęli tegoroczny wyścig  Tour de Pologne 2 sierpnia etapem w Warszawie (108 km). W kolejnych dniach rywalizowali na trasach: Serock - Białystok (219,1 km), Bielsk Podlaski - Lublin (225,1 km), Nałęczów - Rzeszów (239,7 km), Strzyżów - Krynica-Zdrój (163 km), Krościenko - Zakopane (162,2 km). Ostatni  etap kolarze pokonali z Rabki-Zdroju do Krakowa (136,5 km). Wyścig kończyły trzy rundy wokół Błoń - aleją 3 Maja, ulicami Piastowską, Królowej Jadwigi i aleją Focha, gdzie usytuowano metę.

Polacy w 66. Tour de Pologne

W tym prestiżowym wyścigu w ekipie "biało-czerwonych" mogliśmy zobaczyć Marka Rutkiewicza, Artura Detko, Jaceka Morajko, Mateusza Taciaka, Błażeja Janiaczyka, Tomasza Smolenia, Bartłomieja Matysiaka oraz Macieja Paterskiego.

Kilku Polaków jechało także w zagranicznych zespołach: Sylwester Szmyd i Maciej Bodnar - razem ze znakomitym Włochem Ivanem Basso - w Liquigasie, jedyny nasz rodak w tegorocznym Tour de France Marcin Sapa w Lampre-NGC, a Bartosz Huzarski w ISD.

Trzeba pamiętać, że

Tour de Pologne, czyli jedno z największych przedsięwzięć w polskim sporcie zabezpieczało ok. 21 tys. ludzi. Każdego dnia z wyścigiem przemieszczało się 1200 osób. Aż 22 tiry przewoziły scenografię. Samo miasteczko wyścigu zajmowało 30 tys. metrów kwadratowych.

Kolarskie święto

Z okazji "kolarskiego święta" na krakowskich Błoniach zorganizowano różnego rodzaju atrakcje, m.in. gry i zabawy dla najmłodszych, pokazy sprzętów wykorzystywanych do zajęć fitnsess, koncerty. Dla osób, którym tematyka kolarstwa jest szczególnie bliska, postawiono specjalne stoiska serwisowe z rowerami oraz akcesoriami najwyżej jakości. Wśród nich były takie legendarne marki, jak Colnago, czy Campagnolo proponowane przez firmę Wertykal.

Na Błoniach zbudowany został gigantyczny "rower z rowerów" o średnicy koła 30 metrów. Na jego budowę zużyto ok. 3,5 tys. zdjęć.