Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

500+: błędy we wnioskach i aplikacji winne długiemu oczekiwaniu

Redakcja
Ponad 43 tysiące wniosków o przyznanie świadczenia 500+ złożono w Krakowie. Tylko osoby, które złożą je do 1 lipca mogą liczyć na wyrównanie.

Od kwietnia rodziny pragnące otrzymać rządowe świadczenie 500+ szturmują urząd miasta. By wszyscy mogli szybko i łatwo złożyć swój wniosek w ramach programu „Rodzina 500+”, zatrudniono 60 pracowników, 23 stażystów, a dodatkowo poproszono o pomoc 19 osób z innych wydziałów magistratu.

Nawet jednak po takim zwiększeniu sił na rozpatrzenie wniosku trzeba było długo czekać, przyznawali to sami urzędnicy. Dlaczego? Jan Żądło, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych wskazał na dwa problemy. Pierwszym jest duża liczba błędnie wypełnionych formularzy. Urząd podaje, że w połowie złożonych dokumentów były pomyłki: mieszkańcy zamiast adresu zamieszkania w Krakowie podawali adres zameldowania w innej gminie, składali więcej niż jeden wniosek na osobę, wpisywali do składu rodziny dzieci z poprzednich związków mieszkających z drugim rodzicem.

Kłopoty sprawiała również aplikacja informatyczna obsługująca program. Przy staraniu się o pieniądze na jedno dziecko magistrat musi zweryfikować dochód wnioskodawcy we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i urzędem skarbowym. Robi to poprzez wspomnianą aplikacje, w której pojawiają się błędy.

Wczoraj urzędnicy podali, że do 24 czerwca wydano 21 874 decyzje ustalające prawo do świadczenia 500+, co stanowi 54 procent wszystkich złożonych wniosków. Aktualnie rozpatrywane są te złożone w kwietniu. Można więc założyć, że na pieniądze trzeba poczekać około dwa miesiące. Magistrat ma trzy miesiące na rozpatrzenie każdego wniosku i wypłacenie świadczenia.

Jedynie rodzice, którzy złożą dokumenty do 1 lipca mogą liczyć na przyznanie świadczenia z wyrównaniem za poprzednie miesiące (do kwietnia włącznie). Dlatego urzędnicy spodziewają się w kolejnych trzech dniach wielu osób.

Gdzie można złożyć wniosek? Początkowo przyjmowano je w sześciu miejscach. Teraz można w pięciu: przy ulicy Stachowicza 18 w godz. od 7.40 do 18.00, w CH „Bonarka”, ul. Kamieńskiego 11, I piętro, lokal G 26 (od poniedziałku do soboty w godz. od 10 do 18), na osiedlu Zgody 2 (w godz. od 7.40 do 15.30), przy ul. Wielickiej 28a (od 7.40 do 15.30) i Powstania Warszawskiego 10 (w godz. od 7.40 do 15.30).

Wniosek można również wysłać za pośrednictwem internetu. Taka możliwość przysługuje jednak tylko tym osobom, które mają podpis elektroniczny lub profil zaufany w platformie ePUAP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto