Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

47. Studencki Festiwal Piosenki rusza 19 października. Czas na przesłuchania! [program]

Redakcja
Wśród organizatorów tegorocznego SFP jest Krakowskie Biuro ...
Wśród organizatorów tegorocznego SFP jest Krakowskie Biuro ... R.Baran/logo 47SFP/A.Parzyszek
W środę, 19 października rozpoczyna się 47. Studencki Festiwal Piosenki. Koncert finałowy uczci pamięć zmarłego 20 lat temu krakowskiego artysty, Andrzeja Zauchy. Na scenie wystąpią m.in. Ryszard Rynkowski, Grzegorz Turnau i Janusz Radek.

Zobacz też: Studencki Festiwal Piosenki – czas na zmiany?


Tradycyjnie, w październku rozpocznie się Studencki Festiwal Piosenki. To 47. edycja najstarszej imprezy kulturalnej środowiska akademickiego i zarazem najstarszego - bo powołanego w roku 1962 - festiwalu piosenki w Polsce.

- Siłą tego festiwalu jest to, że trwa on od 50 lat, niemal bez przerw, że jest to już tradycja krakowskiego srodowiska akademickiego - mówi Bogusław Sobczuk, dyrektor artystyczny 47. Studenckiego Festiwalu Piosenki.

47. Studencki Festiwal Piosenki: Nie tylko beat

- Staramy się zaliczyć go do sfery kultury niepopularnej, bo show-biznes idzie swoja drogą. Nie mamy o to żalu, taka jest kolej rzeczy, ale te 8 tysięcy młodych ludzi, których spotkaliśmy w ciągu tego roku na przesłuchaniach i giełdach piosenki, jest dowodem na to, że studenckie środowisko nie chce tylko beatu i tekstu zamykającego się w czterech słowach. Chcą czegoś ambitniejszego - dodaje Jan Poprawa, który od lat pełni fukcję dyrektora artystycznego SFP.

Festiwal rozpocznie się 19 października i potrwa 4 dni. Zakończy go koncert "C'est la vie", poświęcony pamięci Andrzeja Zauchy, w dwudziestą rocznicę śmierci artysty.

Ceny biletów i program 47. Studenckiego Festiwalu Piosenki

KBF bierze się za SFP

Przez 50 lat organizacją festiwalu zajmowały sie stowarzyszenia studenckie i Instytut Sztuki. W tym roku opiekę nad SFP objęło Krakowskie Biuro Festiwalowe, ale jak zapowiadają dyrektorzy artystyczni, za tą zmianą nie idą radykalne przeobrażenia formuły festiwalu.

- Zmieniło się środowisko studenckie, więc festiwal też musi się zmieniać. Kiedyś studenci sam organizowali tę imprezę, ale dziś nie ma już zrzeszeń studentów, które mogłyby się tym zająć - mówi Jan Poprawa. - To szansa, żeby Kraków objął opieką zjawisko, które nadal jest żywe, bo piosenka poetycka żyje i ma się dobrze - dodaje Poprawa.

Konkurs i Zaucha w tle

Przez trzy festiwalowe dni, codziennie od 19 do 21 października, od godz. 10.00, na scenie im. St. Wyspiańskiego w krakowskiej PWST (ul. Straszewskiego 22) będą trwać przesłuchania konkursowe. Artystów oceni jury w składzie: Jacek Cygan, Zygmunt Konieczny, Ewa Kornecka, Jan Poprawa, Jerzy Satanowski, Bogusław Sobczuk, Jan Wołek i Zbigniew Zamachowski. Nazwiska laureatów tegorocznej edycji poznamy podczas koncertu galowego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego 22 października.

Na koncercie finałowym zabrzmią największe przeboje Zauchy - od "Wymyśliłem ciebie", śpiewanej z Dżamblami, po piosenki z lat późniejszych m.in. "C'est la vie", "Bądź moim natchnieniem", "Dzień dobry Mr. Blues" i "Siódmy rok". Utwory Zauchy zaśpiewają m.in Janusz Radek, Ryszard Rynkowski, Andrzej Sikorowski, Grzegorz Turnau, a koncert poprowadzi Krzysztof Piasecki.

Zobacz, co o koncercie "C'est la vie" mówią przyjaciele Zauchy

Urząd Miasta też się włącza

Po raz pierwszy też, w organizację jednej z najstarszych imprez kulturalnych w Krakowie zaangażował się Urząd Miasta, widząc w nim szansę na promocję miasta, jako środowiska akademickiego. - Miasto włącza Studencki Festiwal Piosenki do grona najważniejszych dla Krakowa imprez kulturalnych - mówi Magdalena Sroka, pełnomocnik prezydenta ds. kultury. - Kraków jest miastem literatury, i chcemy, by  piosenka studencka odżyła w takiej literackiej formie.

Jacek Wilczyński, dyrektor Instytutu Sztuki przyznaje, że zaangażowanie miasta i KBF-u może festiwalowi pomóc. - Po raz pierwszy, w 50-tym roku istnienia festiwalu miasto Kraków staje się współorganizatorem SFP. Cieszę się, że możemy zaliczyć festiwal to flagowych wydarzeń kulturalnych miasta - dodaje Wilczyński.

Czytaj też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto