Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

41. Piesza Pielgrzymka Krakowska. Pątnicy szykują się do wyprawy na Jasną Górę

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Aneta Zurek / Polska Press
41. Piesza Pielgrzymka Krakowska rusza już 6 sierpnia. Ci, którzy nie mogą wędrować w tradycyjny sposób, zapraszani są na pielgrzymowanie duchowe. Pielgrzymi z Małopolski będą wędrowali do Częstochowy przed obraz Czarnej Madonny, by prosić o jej wstawiennictwo oraz łaski dla naszego kraju, całego świata i dla nas samych.

„Temat tegorocznej 41. Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej na Jasną Górę „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” podkreśla znaczenie uczty, ,która nie tylko przypomina o obecności Boga, który jest bliski i nie pozostawia swojego ludu w jego trudach i zmaganiach, ale karmiąc pokarmem z nieba daje samego Siebie. Niech wspólne podążanie przed Oblicze Jasnogórskiej Pani będzie nie tylko trudem fizycznym, ale również podjętym wysiłkiem wiary, które we wszystkich potrzebach znajduje najlepsze rozwiązania u Boga i potężne wstawiennictwo u Matki Syna Bożego. Niech na pielgrzymim szlaku umocnieniem dla was będą słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego, na którego beatyfikację czekamy: Wszystko postawiłem na Maryję” - czytamy w zaproszeniu na pielgrzymkę od abp Marka Jędraszewskiego.

Zapewnić noclegi i bezpieczne przejście

Wśród pątników, którzy co roku wędrują na jasną Górę jest ks. Paweł Głowacz, nowy opiekun wspólnoty wielicko-podgórskiej.

- Najważniejsze to odpowiedzialność za tych, którzy wyruszą na pielgrzymi szlak. Należy im zapewnić nocleg, bezpieczne przejście, ale przede wszystkim trzeba umieć słuchać tych, którzy mają doświadczenie zdobyte podczas wcześniejszych pielgrzymek – mówi ks. Paweł Głowacz.

Duchowny uważa, że, dopóki w ludziach będą intencje, które „domagają się” bożej interwencji, dopóty nie zabraknie tych, którzy będą chcieli pielgrzymować. Ten rok jeszcze nie jest takim, który pozwoliłby wszystkim chętnym wziąć udział w pielgrzymce, ale zawsze atmosfera wspólnego celu, podobnych intencji oraz sprawdzenia siebie w trudach pielgrzymowania będzie przyciągała wierzących, aby iść na Jasną Górę czy wędrować do innych świętych miejsc.

Duchowe pielgrzymowanie

Ci, którzy nie mogą wędrować w tradycyjny sposób, zapraszani są na pielgrzymowanie duchowe. Pielgrzymi z Małopolski będą wędrowali do Częstochowy przed obraz Czarnej Madonny, by prosić o jej wstawiennictwo oraz łaski dla naszego kraju, całego świata i dla nas samych. Modlitewne intencje zbierane są pod adresem [email protected]. Będą one odczytywane przed rozpoczęciem mszy świętych.

Każdy pielgrzym i osoba, która nie weźmie udziału w pielgrzymce, może bezpłatnie odebrać znaczek i informator pielgrzymki 2021 w bazach swoich wspólnot. Poprzez stronę internetową oraz media społecznościowe dostępny będzie codziennie program duchowy i teksty konferencji.

- W trakcie pielgrzymki od 6 do 11 sierpnia zaprosimy wszystkich o stałych porach do przeżywania on-line Mszy św. oraz wysłuchania m.in. konferencji pielgrzymkowych, wieczornej adoracji i Apelu Jasnogórskiego. Szczegółowy program tych wydarzeń zostanie podamy w sierpniu – mówi Andrzej Bac.

Pielgrzymka na YouTube

Wędrówkę do Częstochowy będzie można też śledzić przez kanał Youtube dostępny na stronie Archidiecezji Krakowskiej, na którym będą prowadzone transmisje na żywo z wydarzeń pielgrzymki, codziennie z innej wspólnoty.

Aplikacja „w dobrej wierze”

Podczas tegorocznej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasna Górę pielgrzymi 8 Wspólnot będą mogli korzystać z aplikacji mobilnej Bonafide (z łac. w dobrej wierze), stworzonej przez Związek Cyfrowa Polska, skupiający polskich przedsiębiorców z branży cyfrowej. Jest to ogólnopolska platforma ułatwiająca organizatorom kontakt z uczestnikami i relacjonowanie przebiegu wędrówki, a pielgrzymom m.in. znajdowanie punktów żywieniowych, punktów medycznych i postojów/noclegów na trasie. Pozwoli ona także na duchowe uczestniczenie w pielgrzymce tym, którzy nie będą mogli wyruszyć w drogę.

Poprzez aplikację każdy pielgrzym będzie mógł prowadzić codzienną kronikę z pielgrzymki; będzie mógł oznaczać się na trasie, dodawać zdjęcia, komentarze, a także dłuższe opisy tworząc w ten sposób osobistą kronikę. Aplikacja zawierać będzie codzienne rozważania, myśli i inne materiały duszpasterskie służące pielgrzymom.

Wygodne buty, peleryna i różaniec

Priorytetem na pielgrzymce jest wygoda, dlatego w bagażu głównym nie może zabraknąć wygodnego obuwia (najlepiej już rozchodzonego) i schludnej odzieży, która sprawdzi się zarówno w upał, jak i chłodniejsze, deszczowe dni. Do plecaka podręcznego warto zabrać jedzenie i picie, karimatę lub koc, nakrycie głowy, krem z filtrem i pelerynę lub kurtkę przeciwdeszczową. Pielgrzymka to forma rekolekcji w drodze, dlatego należy zabrać różaniec, modlitewnik czy pielgrzymkowy śpiewnik, które ułatwią włączenie się do wspólnej modlitwy.

Codziennie pielgrzymi pokonują od 15 do 35 kilometrów. Każdy dzień wędrówki podzielony jest na kilka odcinków o długości od 3 do 10 km. Pomiędzy odcinkami odbywają się postoje trwające od 30 do 60 minut – w zależności od długości trasy. Na postoju jest możliwość zakupienia czegoś do jedzenia, picia. Wszyscy pielgrzymi mogą liczyć w razie potrzeby na pomoc medyczną świadczoną przez lekarzy, pielęgniarki oraz wolontariuszy medycznych.

Marsz rozpoczyna się 6 sierpnia o godz. 7 wspólną mszą św. pielgrzymów wspólnot od 1 do 5 oraz 9 na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie, którą odprawia metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Pozostałe wspólnoty rozpoczynają pielgrzymkę w miejscach ich organizacji. Więcej informacji na temat pielgrzymki na poświęconej jej stronie internetowej http://pielgrzymkakrakowska.diecezja.pl/.

Okazje

Warto mieć je na plaży

Materiały promocyjne partnera

Zobacz zabawki ogrodowe dla dzieci

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 41. Piesza Pielgrzymka Krakowska. Pątnicy szykują się do wyprawy na Jasną Górę - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto