Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

336 ról Anny Dymnej. "Najszczęśliwsza jestem z tego powodu, że jestem kobietą"

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Wystawę "Dymna / 336 kobiet" można zobaczyć w Muzeum Starego Teatru przy ul. Jagiellońskiej 1.

Fot. Wojciech Plewiński, 1970 r.
Wystawę "Dymna / 336 kobiet" można zobaczyć w Muzeum Starego Teatru przy ul. Jagiellońskiej 1. Fot. Wojciech Plewiński, 1970 r.
- Czasem mam wrażenie, że jestem 10-latką. Miałam jednak burzliwe życie, więc bywa, że czuję się jak 200-letnia kobieta. W duszy jednak pozostałam szaloną 22-latką - mówi Anna Dymna. Wystawę poświęconą jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiego kina i teatru można zobaczyć w Muzeum Narodowego Starego Teatru w Krakowie do 31 lipca.

FLESZ - Polska na baterie. Jesteśmy liderem ich eksportu

od 16 lat

W ciągu ponad 50 lat kariery Anna Dymna stworzyła 336 kobiecych ról. Kobiet silnych i jednocześnie kruchych, niezwykle wrażliwych, empatycznych, odważnych, wbijających się w pamięć widzów. Jej role w spektaklach Andrzeja Wajdy, Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Kazimierza Kutza, Jana Klaty czy Moniki Strzępki weszły do kanonu polskiego teatru.

Staram się zrozumieć postać, którą gram: czy jest szczęśliwa czy nie, dlaczego robi to i tamto. Wyobrazić sobie jej uczucia, problemy, kompleksy… Kobiety stworzone są z niekonsekwencji, sprzeczności i emocji. Z zachowań trudnych do wytłumaczenia. Żeby dotrzeć do drugiego człowieka, trzeba przede wszystkim słuchać, być delikatnym. Aktorstwo uczy tolerancji. Nie mogę potępiać swoich bohaterek, bo nie mogłabym ich zagrać - przyznaje aktorka od początku kariery związana z krakowską sceną, pedagożka, założycielka fundacji „Mimo Wszystko”.

Wystawa "DYMNA / 336 KOBIET" przeplata mikrohistorie teatralnych i filmowych kobiet z prywatnymi momentami i wspomnieniami aktorki. Talent Anny Dymnej jest wypadkową nie tylko wielkiej urody, zdolności i wrażliwości, ale też wewnętrznej siły aktorki, która pozwala jej przetrwać najtrudniejsze przeżycia, i którą dzieli się z innymi. Sama nieustannie udowadnia, że w każdym człowieku drzemią niewyczerpane pokłady empatii, solidarności i energii do przemiany naszych małych światów na bardziej przyjazne i otwarte.

Najszczęśliwsza jestem właśnie z tego powodu, że jestem kobietą. Baby są silne, sprytne i mądre. Aktorstwo daje możliwość przeżywania różnych biografii, uczy też świadomego przeżywania własnego życia. Mierzę się z tajemnicami i tragediami nieznanych kobiet. Każda rola to inna planeta, inna kobieta do odkrycia - mówi.

Zdjęcia, multimedia, rysunki i kostiumy prezentowane na wystawie pochodzą z prywatnej kolekcji aktorki oraz archiwum Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Wystawę do 31 lipca 2021 roku można zwiedzać w Muzeum Teatru (MICET), przy ul. Jagiellońskiej 1 w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 336 ról Anny Dymnej. "Najszczęśliwsza jestem z tego powodu, że jestem kobietą" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto