Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

330. rocznica Wiktorii Wiedeńskiej. Husarze i piechurzy ruszają na Wiedeń

Redakcja
Maciej Drewniak
W tym roku przypada 330. rocznica zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Wśród atrakcji jest rajd konny husarii, marsz piechurów i poszukiwanie drzew zasadzonych podobno przez samego króla.

W tym roku zwycięstwo Sobieskiego upamiętnią dwa marsze - rajd husarii oraz marsz pieszy, które 8 września dotrą na oficjalne wiedeńskie obchody Wiktorii Wiedeńskiej. Król doczeka się także swojego pomnika w samym Wiedniu, a Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Narodowy Instytut Dziedzictwa stworzą mapę drzew Sobieskiego.

Husaria rusza na Wiedeń

Już dziś, 23 sierpnia będzie można pożegnać polską husarię, która wyruszy pod Wiedeń, śladami króla Jana III Sobieskiego.

Rajd rozpocznie się o godzinie 13:30 na Bulwarze Czerwieńskim, skąd skieruje się na Wawel. Tam o godzinie 14 w Katedrze uczestnicy oddadzą hołd królowi Janowi III Sobieskiemu.

Po godzinie 15 husaria uroczyście przemaszeruje ulicami św. Idziego, Podzamcze i Plantami pod Pałac Biskupów Krakowskich gdzie o godzinie 15:30 pobłogosławi im ks. kard. Stanisław Dziwisz, stamtąd ruszą pod magistrat, gdzie husarze zaprezentują swoje umiejętności, a o 16 na placu Wszystkich Świętych zostaną pożegnani przez Prezydenta Miasta Krakowa. 

Husarze upamiętnią w ten sposób wielkie zwycięstwo wojsk dowodzonych przez polskiego króla nad oblegającymi Wiedeń Turkami. Pomysłodawcami Rajdu Konnego Szlakiem Króla Jana III Sobieskiego jest Fundacja Obowiązek Polski (FOP), Podlaska Chorągiew Husarska i Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Konnego, Małopolska Chorągiew Husarska i Stowarzyszenie Piotra Skargi.

W rajdzie uczestniczy 12 jeźdźców i ponad 20 piechurów. Ich celem jest dotarcie na obchody rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej, które są zaplanowane na 8 września w Wiedniu.

Marsz, marsz za Sobieskim i... lipami

Dwa dni po Rajdzie Konnym wyruszy pieszy marsz Szlakiem Sobieskiego z Krakowa na Kahlenberg, pod hasłem Victoria in Unitate (zwycięstwo w jedności). Piechurzy swoją wędrówkę rozpoczną 25 sierpnia, a zakończą 8 września w Wiedniu.

Pierwszy dzień wyprawy rozpocznie się o godzinie 7 uroczystą mszą święta w Katedrze na Wawelu. O godzinie 9, obok Klasztoru Sióstr Norbertanek posadzona zostanie pamiątkowa lipa, wzorem wojsk królewskich - według podań, nawet sam król sadził drzewka na trasie odsieczy.

W marszu udział bierze siedem osób, które przejdą dokładnie tą drogą, którą w 1683 r. przebył Sobieski.

- Maszerując przez tereny Polski, Czech i Austrii z jednej strony chcemy przypomnieć rangę wydarzenia sprzed 330 lat, propagować przymioty jego bohatera, z drugiej zaś promować nasz region - Małopolskę, oraz miasta i wioski leżące na trasie przemarszu - mówi Kazimierz Kowalcze, organizator wydarzenia.

Uczestnicy zamierzają przejść 520 kilometrów w dwa tygodnie. Trasa prowadzi przez Mysłowice, Bytom, Gliwice, Opawę, Ołomuniec, Modrice, Hollabrunn i Tuln. W czasie wyprawy, w mijanych miastach uczestnicy marszu będą sadzić lipy – ulubione drzewo Jana III Sobieskiego. Pierwsze drzewo zasadzą w Krakowie, kolejne m.in. w Czernichowie, Lipowcu, Libiążu i Mysłowicach. Ostatnie z drzew zostanie zasadzone na Kahlenbergu 8 września podczas obchodów 330. rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej.

Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom

Lipom i innym drzewom poświęcony jest projekt Drzewa Sobieskiego, w ramach którego powstanie wirtualna mapa lip, dębów i innych drzew upamiętniających Odsiecz Wiedeńską.

- Jubileusz jest okazją do odszukania śladów związanych z odsieczą wiedeńską i postacią króla tj. „drzew Sobieskiego" lub pozostałości po nich, które Polacy sadzili na cześć po jego zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. Tradycję sadzenia drzew najprawdopodobniej zapoczątkował sam król Jan III Sobieski, który był znany ze swoich zamiłowań przyrodniczych - tłumaczą organizatorzy.

Podczas marszu na Wiedeń, 23 sierpnia 1683 r., król zasadził przed klasztorem Franciszkanów w Gliwicach 2 lipy, choć niektóre podania mówią nawet o 14 drzewach. Ten fakt postanowili wykorzystać organizatorzy i organizują konkurs. Do 2 września można nadsyłać zgłoszenia drzew Sobieskiego. Zdjęcie odszukanego drzewa, opis zawierający lokalizację w formie słownej, współrzędne geograficzne wygenerowane za pomocą

Geoserwisu

(gdzie powstanie mapa drzew), uzasadnienie zgłoszenia w formie opisu, który może zawierać dodatkowe elementy jak np. fragment legendy, czy historii związanej z drzewem itp. należy wysłać za pomocą specjalnego

formularza

.

Najbardziej aktywni uczestnicy akcji zostaną wyróżnieni nagrodami rzeczowymi.

Sobieski wraca do Wiednia

Jan III Sobieski doczeka się swojego pomnika, w miejscu, gdzie uratował Europę. Na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu stanie posąg polskiego władcy.

Inicjatorami budowy pomnika jest Bractwo Kurkowe oraz Stowarzyszenie Twórcze Artystyczno-Literackie STAL. Projekt wsparł prezydent miasta, który skontaktował się w tej spawie z burmistrzem Wiednia dr. Michaelem Häuplem. Obecnie trwają uzgodnienia dotyczące szczegółów projektu i budowy pomnika. Kamień węgielny zostanie wmurowany 12 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto