Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

32. Międzynarodowy Festiwal teatrów Ulicznych od czwartku do niedzieli

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
30 teatrów zaprezentuje 90 przedstawień podczas 32. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie i w Tarnowie. Motywem przewodnim będzie cyrk.

„Ale cyrk!” - takie hasło zapowiada główny motyw przewodni tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie i w Tarnowie. W sumie zobaczymy 30 teatrów, które pokażą aż 90 przedstawień. W tym roku Festiwal Teatrów Ulicznych odbędzie się już po raz trzydziesty drugi. W Krakowie impreza potrwa cztery dni - od 4 do 7 lipca. Główny wątek tematyczny większości przedstawień kodyfikuje hasło „Ale cyrk”.

- Teatr łączy w sobie wiele przejawów ludzkiej aktywności: operę, operetkę, balet, pantomimę, ale też właśnie cyrk. W tym roku postanowiliśmy zastanowić się, jak przecinają się te dwie dziedziny - teatr i cyrk. Sięgnęliśmy do przeszłości i przypomnieliśmy sobie, że w średniowieczu większość trup teatralnych to były trupy cyrkowe. Cyrk jest dla mnie najprawdziwszą ze sztuk: bo jak się ktoś w cyrku pomyli, to po prostu umiera. Niestety - często jest niedoceniany. „E, to jakiś cyrkowiec” - mówi się z lekceważeniem. A tak być nie powinno - dlatego chcemy pokazać jak teatr i cyrk się wzajemnie wzbogacają - mówi Jerzy Zoń, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych.

To oznacza, że od czwartku do niedzieli zobaczymy w Krakowie przedstawienia teatralne zainspirowane cyrkiem lub przedstawienia teatralne, w których elementy cyrku dominują. Obejrzymy również spektakle z pogranicza musicalu i cyrku. Dzięki temu widzowie będą mogli naocznie doświadczyć przenikania się tych sztuk.

- Jeżeli chodzi o topografię miejsc, w których odbędzie się tegoroczna edycja festiwalu, to opanujemy jak zwykle trzy miejsca: Rynek Główny, Mały Rynek i Plac Szczepański. Będą jednak pewne nowinki. Po pierwsze idziemy w powietrze - i zawieszamy 30 metrów nad płytą Rynku Głównego kilka lin, po których będą chodzić linoskoczkowie. Po drugie - na Placu Szczepański rozbijemy cyrkowy namiot, w którym będą warsztaty i spektakle dla dzieci. Po trzecie: jeszcze pełniej eksploatujemy Rynek Podgórski. Zaanektujemy też Plac Jana Nowaka Jeziorańskiego - dzięki uprzejmości Galerii Krakowskiej - zapowiada Jerzy Zoń.

Gospodarzem Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie jest jak zwykle podwawelski Teatr KTO. W tym roku zaprezentuje on dwa przedstawienia ze swego aktualnego repertuaru. Festiwal rozpocznie w czwartek wieczorem widowisko „Zapach czasu”, w którym są elementy cyrkowe - chodzenie na szczudłach czy poruszanie się na monocyklu. Teatr KTO zamknie też festiwal w niedzielę po południu „Paradą kuglarzy”, w ramach której zobaczymy pięciominutowe skróty wszystkich przedstawień tegorocznej edycji imprezy z podkładem muzyki Nino Roty.

- Sekretem sukcesu naszego festiwalu jest przede wszystkim nasz upór. Duże znaczenie ma również życzliwość władz miasta, które zaczęły nam zwiększać budżet, dzięki któremu mogliśmy nadać festiwalowi odpowiedni rozmach podkreśla Jerzy Zoń.

WIDEO: Krótki wywiad. Maciej Twaróg: Na 70-lecie Huty zamiast festynów chciałbym czegoś, co zostanie na dłużej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 32. Międzynarodowy Festiwal teatrów Ulicznych od czwartku do niedzieli - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto