Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

26 hektarów kwitnących winorośli. To Srebrna Góra, gdzie rośnie krakowskie wino

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Winnica Srebrna Góra
Winnica Srebrna Góra Andrzej Banaś
- Jesteśmy w bardzo ciekawym okresie wegetacyjnym winorośli, ponieważ trwa czas kwitnienia. W miejscu charakterystycznych, malutkich, strzępiastych kwiatków, wkrótce pojawią się zawiązane grona. To niezwykle istotny czas na winnicy, ponieważ to teraz w dużej mierze decyduje się wielkość i jakość przyszłych zbiorów – mówi nam Mirosław Jaxa Kwiatkowski, współwłaściciel Winnicy Srebrna Góra. Właściciele tej jednej z największych winnic w Polsce właśnie z niepokojem obserwują pochmurną i nazbyt deszczową aurę, zwłaszcza, że część odmian winorośli jest bardzo wrażliwych na deszcz w okresie kwitnienia. To właśnie w takim momencie zajrzeliśmy tam, gdzie rośnie krakowskie wino.

FLESZ - Ogród na balkonie

od 16 lat

Winnica u stóp klasztoru Ojców Kamedułów na krakowskich Bielanach ulokowana jest tam nieprzypadkowo – kontynuuje tradycję. To na Srebrnej Górze nieprzerwanie od XVII wieku do połowy lat 90. minionego stulecia zakonnicy wytwarzali wino.

- Ostatnim zakonnikiem w eremie Srebrnej Góry używającym tytułu Wincerza, czyli osoby odpowiedzialnej za funkcjonowanie winnicy i opiekę nad klasztorną piwnicą był brat Doroteusz. Natomiast sama winorośl jest uprawiana wewnątrz murów klasztornych do dnia dzisiejszego, a najstarsze krzewy, odmiany királyleányka, mają niemal 100 lat – zaznacza Mirosław Jaxa Kwiatkowski.

Winnica Srebrna Góra obejmuje obszar 26 ha, składa się z dwóch części położonych na Bielanach oraz w pobliskich Przegorzałach. Wina – jak podkreślają jej właściciele - powstają w ciszy starych pomieszczeń gospodarczych kamedulskiego klasztoru. Obecnie wytwarzanych jest między 100 a 120 tysięcy butelek trunku rocznie, docelowo natomiast produkcja wzrosnąć ma do ok. 200 tys. butelek każdego roku.

W 2008 roku winnicę zakładała trójka przyjaciół: Mirosław Jaxa Kwiatkowski, Mikołaj Tyc i Michał Jancik. Od prawie 10 lat dwóch pierwszych pozostaje wspólnikami, pracują razem na roli i w piwnicy. Michał Jancik z kolei realizuje od lat swoje sommelierskie pasje, a właściciele winnicy często korzystają z pomocy jego doskonałego nosa na etapie tworzenia kupaży (win mieszanych z wielu odmian).

Nad rzędami winorośli góruje rzeźba patrona winiarzy - św. Marcina, któremu właściciele oddali w opiekę swoją winnicę. Popiersie przedstawia św. Marcina jako biskupa Tours, a na postumencie widnieje dzban wina i gęsi, czyli atrybuty świętego. Autorem dzieła jest Jerzy Kędziora, znany m.in. z balansujących postaci na krakowskiej kładce Bernatka.

- Największy wpływ na charakter naszych win ma bez wątpienia specyfika terroir, czyli siedlisko – słyszymy w winnicy. Chodzi o warunki klimatyczne, ukształtowanie terenu, glebę, charakter podłoża, mikroflorę, specyficzne osłony terenowe... W tym wypadku są to wapienno-gliniaste zbocza Srebrnej Góry, o południowo-zachodniej ekspozycji, na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w dolinie Wisły i osłaniane przez Las Wolski.

Jak tłumaczą zapaleńcy prowadzący tę winnicę, ich wina odróżnia od innych pewien specyficzny rys właściwy tylko dla win produkowanych w chłodnym klimacie, na ubogich wapiennych glebach. Wina ze Srebrnej Góry są wyraziste, charakterystycznie mineralne i zarazem subtelne, idealnie pasujące do wielu dań regionalnej kuchni małopolskiej.

W krakowskiej winnicy powstają wina w trzech liniach. Po pierwsze kupaże (wina wieloodmianowe), do których zaliczają się Cuvée blanc, rose i rouge. Jest to najbardziej popularna linia. Dalej - wina jednoodmianowe Gewürztraminer, Chardonnay, Pinot Noir i Cabenert Cortis. Trzecia grupa to tzw. wina autorskie, do których zaliczany jest dojrzewający w dużych beczkach Riesling oraz Pinot Gris (przypominający bardziej wina pomarańczowe, jak zaznaczają jego twórcy). Dodatkowo w najlepszych latach wypuszczane są wina typu "réserve" - dojrzewające przez rok w małej dębowej beczce i dwa lata w butelce - Seyval Blanc Réserve oraz Cabernet Cortis Réserve.

W Winnicy Srebrna Góra co roku powstaje również młode wino, nawiązujące do tradycji świętomarcińskiej związanej z końcem zbiorów i świętem patrona winiarzy.

I szykuje się też nowość! W tej chwili na Srebrnej Górze trwają próby z tzw. winem... miodowym. Przy jego produkcji będzie wykorzystywany miód z pasieki prowadzonej przez sąsiada i przyjaciela winnicy. Nowe wino prawdopodobnie już w przyszłym roku pojawi się w sprzedaży.

Jaki moment przygody z winnicą najmocniej zapamiętali jej właściciele?

- Jest parę pięknych momentów, które utkwiły mi w pamięci, związanych z tworzeniem winnicy - odpowiada Mirosław Jaxa Kwiatkowski. - Kiedy pierwszy raz z Mikołajem i Michałem patrząc na lśniące zakole Wisły, stanęliśmy na zboczach Srebrnej Góry u stóp klasztoru Ojców Kamedułów z niemal niewiarygodna wizją odtworzenia tu winnicy czy też chwila, kiedy dwa lata później umieszczaliśmy w bielańskiej glebie pierwsza sadzonkę winorośli.

A jednak moment, który wrył im się chyba najbardziej w pamięć, to dramatyczne chwile z 2010 roku, kiedy wielka powódź stulecia niemal starła winnicę z powierzchni ziemi. - Patrzyliśmy ze ściśniętym sercem, kiedy lejący tygodniami deszcz zabierał nam tony ziemi z kilkunastu hektarów winnicy i nie wiedzieliśmy, czy odbudowa zniszczeń będzie w ogóle możliwa. I czy my będziemy na tyle silni psychicznie, żeby temu podołać... Czas pokazał, że dzięki uporowi i wysiłkowi wielu ludzi winnica została uratowana, chociaż tak naprawdę proces odbudowy trwa nieustannie niemal do chwili obecnej – mówi jej współwłaściciel.

Zapraszamy do wędrówki przez Winnicę Srebrna Góra – dzięki zdjęciom naszego fotoreportera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 26 hektarów kwitnących winorośli. To Srebrna Góra, gdzie rośnie krakowskie wino - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto