Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 lipca to Dzień Bez Telefonu Komórkowego. Uzależnienie od niego jest równie groźne co od narkotyków

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
15 lipca przypada Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego.
15 lipca przypada Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Materiały prasowe
15 lipca przypada Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. Samo jego pojawienie się w kalendarzu świadczy o tym, że telefon to urządzenie, które jest nam bardzo pomocne, ale też może stać się wielkim problemem, z którym zmagają się współcześnie ludzie.

- Telefon nam już nie służy, nie ułatwia nam życia. To my służymy w pewnym sensie tym małym urządzeniom. Dlaczego? Ponieważ coraz powszechniejsze stają się uzależnienia od telefonu, jego aplikacji i świata, który nam oferuje. Poczucie niepokoju czy wręcz paniki, przymus ciągłego bycia w pobliżu telefonu czy też niechęć do zostawienia go w innym pokoju to zaledwie kilka z objawów poważnego uzależnienia behawioralnego – wśród innych o podobnych objawach wymienia się między innymi uzależnienie od alkoholu czy narkotyków. Często już zresztą telefony nazywa się „kokainą naszych czasów" - komentuje Jakub B. Bączek, trener mentalny mistrzów świata i olimpijczyków, właściciel kilku firm, autor ponad 20 książek, sprzedawanych dziś w 17 krajach, wykładowca studiów MBA na Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert telewizyjny.

Przyznaje, że długotrwałym bezpośrednim skutkiem nadużywania telefonów komórkowych nie jest oczywiście niewydolność wielonarządowa jak w przypadku wielu narkotyków. - Istnieje jednak wiele efektów uzależnienia od telefonu, które wpływają na całe życie nie tylko pojedynczego człowieka, ale i całe życie społeczne – od wspomnianych już zaburzeń psychicznych i behawioralnych po całkowitą dezorganizację życia społecznego - dodaje Jakub B. Bączek.

Najprościej wyłączyć telefon na jakiś czas

Jakie mogą być sygnały, które powinny dać nam do myślenia i zastanowienia się czy nie cierpimy na nomofobię? Trzeba przetestować samego siebie, sprawdzić, czy niemożność korzystania z telefonu jest trudna. Ważne jest, aby świadomie obserwować swoje reakcje, a wśród nich:

  • wzmożoną nerwowość,
  • obawę, że coś się stanie, a ty nie będziesz o tym wiedział,
  • niepokój, panika,
  • niemożność skupienia myśli,
  • powracające myśli, żeby sięgnąć po telefon.

- Ciężko wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez telefonu. Wiele zawodów nie ma racji bytu bez tego urządzenia. Istnieje jednak wiele prostych rozwiązań, aby ograniczyć używanie go w czasie wolnym, które warto wprowadzić dla tzw. higieny cyfrowej. Najprostszym oczywiście jest wyłączenie aparatu, wyciszenie go lub schowanie - nawet jeśli miałby to zrobić za nas ktoś inny. Można również wprowadzić ustawienia ograniczające przychodzenie powiadomień, zwłaszcza ze strony aplikacji, a także - ta opcja możliwa jest np. w iPhonach - wyłączanie dostępu do aplikacji po wskazanej przez użytkownika godzinie - zaleca Jakub B. Bączek.

Nieograniczony czas przy telefonie może być fatalny w skutkach

Jakub B. Bączek zachęca też, by zastanowić się nad ograniczeniem czasu ekranowego dzieciom a nawet młodszej młodzieży. - Nieograniczony czas przy telefonie, komputerze czy telewizorze w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej czy umysłowej oraz czasu spędzanego z rodzicami czy rówieśnikami, może być fatalny w skutkach. Grunt, aby telefon nie był dla dziecka jedyną czy też najważniejszą opcją i wyborem poza szkołą. Wszystko, co robimy, jest nawykiem. Ważne, aby wyrobić w sobie ten właściwy - zaznacza Jakub B. Bączek.

Opowiada o absurdach, do jakich doprowadziło nas korzystanie z nowoczesnych technologii. Okazuje się, że są firmy, która za niemałe pieniądze oferują w swoich usługach zamknięcie w celi, odebranie telefonu, portfela i innych przedmiotów codziennego użytku i zostawia nas samych ze sobą (oczywiście z rzeczami takimi jak ubranie czy szczoteczka do zębów).

- Zostajemy sami, bez bodźców, które rozpraszają na co dzień i zajmują nasze myśli. Obecnie korzystają z tego rozwiązania przedsiębiorcy dużych firm, prezesi… Niesamowite jest to szaleństwo naszych czasów, gdzie musimy zapłacić za ciszę, odpoczynek i możliwość zrobienia czegoś tak prostego jak życie bez twarzy w ekranie telefonu. Co więcej nie jesteśmy w stanie zrobić tego sami – płacimy, aby ktoś podjął tę decyzję za nas - komentuje Jakub B. Bączek.

Alkohol to największe zagrożenie nad wodą

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 15 lipca to Dzień Bez Telefonu Komórkowego. Uzależnienie od niego jest równie groźne co od narkotyków - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto