Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 listopada w Krakowie: Uroczystości na placu Matejki z wojskową defiladą [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Główne krakowskie uroczystości patriotyczne związane z obchodami 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowano na placu Matejki przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po złożeniu przy nim wieńców odbyła się parada wojskowa.

Obchody Święta Niepodległości na placu Matejki odbyły się z udziałem m.in. władz państwowych, lokalnych oraz Wojska Polskiego.

Uczestnicy uroczystości złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przemówienie wygłosił wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

- Można by rzec, że znowu jesteśmy na naszym Szlaku Pamięci. Przypominamy wydarzenia, które przyniosły nam niepodległość. Wspominamy też osoby, które do tego się przyczyniły, a także miejsca, które odwołują się do roku 1918. W Małopolsce takich miejsc jest bardzo wiele. Spoczywa na nas obowiązek pamięci i świadectwa. Jesteśmy tu też po to, aby poczuć wspólnotę - mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik. - Chcemy sobie przypomnieć o tym, co nas łączy. A łączą nas symbole, które były pielęgnowane przez wieki. Ich opiekunom zawdzięczamy to, że jesteśmy wolnym narodem. Spotykamy się na naszym Szlaku Pamięci o Roku 1918, mając świadomość, że przed nami zadanie wspólnego budowania przyszłości naszej Ojczyzny. Zadajmy sobie pytanie, co każdy z nas może dla niej zrobić – dodał.

Jak co roku, w programie oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości nie zabrakło uhonorowania zasłużonych mieszkańców Małopolski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wojewoda małopolski Piotr Ćwik w asyście wicepremiera Jarosława Gowina wręczył im odznaczenia państwowe.

Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowane zostały łącznie 4 osoby, w tym 2 pośmiertnie (m.in. za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich). Kolejne 6 osób, w tym 1 pośmiertnie, zostało odznaczonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (m.in. za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce).

Wojewoda małopolski Piotr Ćwik w asyście wicepremiera Jarosława Gowina wręczył również akty nadania obywatelstwa polskiego 11 osobom, pochodzącym m.in. z Białorusi, Syrii, Ukrainy i Włoch. Osoby te uzyskały obywatelstwo polskie na mocy postanowienia prezydenta RP oraz decyzji wojewody małopolskiego uznającej za obywatela polskiego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prezydent RP może nadać cudzoziemcowi obywatelstwo polskie na jego wniosek. Osoby, które otrzymały decyzję wojewody małopolskiego uznającą za obywatela polskiego, musiały spełnić przesłanki wskazane w ustawie o obywatelstwie polskim, m.in. przebywać w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt stały, udokumentować znajomość języka polskiego, być osobą polskiego pochodzenia lub posiadaczem Karty Polaka.

Krakowskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości zwieńczyła defilada na ul. Basztowej z udziałem orkiestry wojskowej, służb mundurowych, formacji konnych i pojazdów reprezentacyjnych Wojska Polskiego, Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Szkoły Aspirantów, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto