Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 Asów Małopolski. Redakcyjne nominacje do tytułu Sportowca, Odkrycia i Trenera Roku 2021

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Anna Kaczmarz, Andrzej Banaś
Cieszący się wielką renomą w świecie sportu plebiscyt 10 Asów Małopolski organizujemy w tym roku już po raz 30. Z ogromną przyjemnością doceniamy w ten sposób wysiłek wszystkich zawodników, którzy reprezentowali Małopolskę, zarówno w dyscyplinach indywidualnych, jak i drużynowych. Dziś ogłaszamy nominacje redakcji Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej za rok 2021 w trzech kategoriach. Uroczysta gala w auli AWF Kraków, podczas której ogłosimy nazwiska laureatów, odbędzie się 28 stycznia.

___________________

PATRON PLEBISCYTU

Laureatami plebiscytu 10 Asów Małopolski były największe gwiazdy światowego sportu, jak Robert Korzeniowski, Justyna Kowalczyk, Robert Kubica, Agnieszka Radwańska, Rafał Majka, Kamil Stoch i Dawid Kubacki, a miano Odkrycia Roku też przypadało wielu niezwykłym zawodnikom, by wymienić choćby debiutującego w naszym plebiscycie w 2008 roku (!) mistrza świata do lat 10 Jana-Krzysztofa Dudę, który już teraz – mimo dopiero 23 lat – wyrósł na najlepszego polskiego szachistę w historii. Wśród laureatów byli również wybitni trenerzy, a miano Asa Honorowego przypada najwybitniejszym spośród tych, którzy zasłynęli zanim powstał nasz plebiscyt. Można zatem śmiało powiedzieć, że stał się on nie tylko zapisem, ale i częścią historii małopolskiego sportu.

Dostać się do pierwszej dziesiątki, a nawet zdobyć nominację działu sportowego „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej” (najnowsze, za rok 2021, prezentujemy poniżej) nie jest łatwo, o czym najlepiej przekonują się piłkarze. Bo choć reprezentują najpopularniejszą w Polsce dyscyplinę, trudno im równać się z gwiazdami, które osiągają wyniki na poziomie międzynarodowym.

Minimum, by znaleźć się w gronie najwybitniejszych Małopolan jest medal mistrzostw Polski, a o to zarówno w wykonaniu Wisły, jak i Cracovii niezwykle trudno. Owszem, staramy się doceniać osiągnięcia tych zespołów (czego dowodem w ostatnich latach są tytuły Trenera Roku dla Michała Probierza, czy Odkrycia Roku dla Bartosza Kapustki), ale faktem jest, że dziś brakuje nam indywidualności na miarę reprezentantów Polski i laureatów sprzed lat: Macieja Żurawskiego, Tomasza Frankowskiego czy Pawła Brożka.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi nominacjami, spośród których wyboru laureatów dokona kapituła plebiscytu, którą w tym roku tworzą:
przedstawiciele redakcji „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”:

  • Wojciech Mucha – redaktor naczelny;
  • Krzysztof Kawa – kierownik działu sportowego;
  • Bartosz Karcz – z-ca kierownika działu sportowego;

honorowi goście:

  • prof. Andrzej Klimek - rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, patron plebiscytu;
  • Robert Korzeniowski – najbardziej utytułowany polski sportowiec pod względem liczby zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego (cztery złote medale), trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy, rekordzista świata w chodzie sportowym;
  • Dr Marcin Nowak – szef misji olimpijskiej Tokio 2020 i Pekin 2022, dyrektor działu współpracy międzynarodowej i projektów sportowych PKOl., były mistrz Polski w biegu na 100 m, srebrny i brązowy medalista ME w sztafecie, olimpijczyk z Sydney i Pekinu.
  • Sekretarzem plebiscytu jest Jan Otałęga, były wieloletni kierownik działu sportowego „Dziennika Polskiego”.

__________

Sportowcy (kolejność alfabetyczna)

Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) – szachy

5 sierpnia 2021 roku, jako pierwszy Polak w historii, wygrał Puchar Świata FIDE (Soczi). To największy sukces w karierze 23-latka, która od dawna jest pełna wyczynów. W półfinale pokonał mistrza świata Norwega Magnusa Carlsena, a w finale Rosjanina Siergieja Karjakina, zapewniając sobie udział w turnieju pretendentów do tytułu mistrza świata, czego nie dokonał wcześniej żaden szachista z naszego kraju. Od lat jest najwyżej klasyfikowanym Polakiem w rankingu FIDE we wszystkich kategoriach. W minionym roku student AWF Kraków poprowadził naszą reprezentację do brązowego medalu drużynowych mistrzostw Europy w słoweńskim Terme Catez, wygrał także turniej w szachach błyskawicznych oraz był drugi w szachach szybkich i w łącznej punktacji w chińskim Shenzhen (w ramach cyklu The Belt and Road 2021). Pod koniec roku zawodnik MKS MOS Wieliczka odniósł kolejne sukcesy: w Bydgoszczy zdobył Superpuchar Polski, w Katowicach został mistrzem Europy w szachach błyskawicznych, a w Warszawie wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych (po raz drugi w karierze) i piątym zawodnikiem MŚ w szachach szybkich.

Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane) – narciarstwo alpejskie

W lutowych mistrzostwach świata w Cortinie d’Ampezzo zajęła 6. pozycję w slalomie gigancie, 8. w gigancie równoległym i 12. w superkombinacji. Jest pierwszą polską alpejką od czasów sióstr Tlałek, która wtargnęła do pierwszej dziesiątki zawodów Pucharu Świata. Po złamaniu kości piszczelowej i długiej rehabilitacji miała stracony cały sezon 2019/2020, ale w następnym zaczęła regularnie punktować - najwyższe ubiegłoroczne miejsca to dwukrotnie 6. pozycja w grudniowych gigantach w Courchevel.

Aleksandra Jarecka (AZS AWF Kraków) – szermierka

Zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i drużynowej w szpadzie awansowała do 1/8 finału igrzysk w Tokio. To osiągnięcie jest najlepszym w historii zespołowych startów Polek na zawodach olimpijskich. Z polską drużyną wygrała w 2021 roku zawody Pucharu Świata w Kazaniu. Mistrzyni Polski drużynowo w barwach AZS AWF Kraków. Wygrała zawody Pucharu Polski KGHM Tour w Warszawie.

Natalia Kałucka (KU AZS PWSZ Tarnów) – wspinaczka sportowa

Mistrzyni świata we wspinaczce na czas. 19-letnia tarnowianka sprawiła sensację, wygrywając zawody w Moskwie. W drodze do złota pokonała swoją siostrę bliźniaczkę Aleksandrę, która zajęła 10. lokatę, a w półfinale mistrzynię świata z 2018 i 2019 roku, Aleksandrę Mirosław. Mało kto przypuszczał, że mistrzyni świata juniorek z 2018 roku wejdzie na szczyt tak szybko także wśród seniorek.

Krystian Kapłon (Wisła Kraków) – amp futbol

Grając w barwach Wisły Kraków, która od jesieni 2020 roku prowadzi sekcję amp futbolu jako spadkobierca tradycji Husarii, został mistrzem Polski i wybrano go MVP całego sezonu AMP Ekstraklasy (zarazem wicekról strzelców, drugi najlepszy asystent i drugi zawodnik w klasyfikacji kanadyjskiej). Teraz przed nim i całą drużyną „Białej Gwiazdy” występ w Lidze Mistrzów. Pochodzący z Białki Tatrzańskiej 20-letni zawodnik jest także jednym z najbardziej wartościowych piłkarzy reprezentacji Polski, która podczas wrześniowych mistrzostw Europy w Krakowie sięgnęła po brązowy medal, pokonując w meczu o 3. miejsce faworyzowaną drużynę Rosji.

Renata Knapik-Miazga (AZS AWF Kraków) – szermierka

Mistrzyni Polski drużynowo (z Aleksandrą Jarecką i Anną Polis) oraz wicemistrzyni kraju indywidualnie. W Tokio wraz z koleżankami awansowała do 1/8 finału turnieju drużynowego, osiągając historyczny rezultat dla Polski na igrzyskach olimpijskich. Tę samą fazę rywalizacji osiągnęła w turnieju indywidualnym. Ponadto była piąta w Tallinnie w zawodach Pucharu Świata w szpadzie.

Róża Kozakowska (TZSN Start Tarnów) – paralekkoatletyka

Na rozgrywanej w sierpniu paraolimpiadzie zdobyła złoty medal, a zarazem pobiła rekord świata w rzucie maczugą (28,74 m). Co więcej, w Tokio zdobyła jeszcze jeden medal – srebrny w pchnięciu kulą (kategoria F32) – i to także z rekordowym wynikiem (7,37 m; w trakcie rywalizacji został on poprawiony przez rywalkę z Ukrainy). Walcząc z genetyczną wadą krwi, chorując na endometriozę i neuroboreliozę stawowo-mózgową po ukąszeniu przez kleszcza ma ogromne problemy z poruszaniem się, ale wykazuje się niesamowitym hartem ducha.

Dawid Kubacki (TS Wisła Zakopane) – skoki narciarskie

W ramach Turnieju Czterech Skoczni 2020/2021 zwyciężył w Garmisch-Partenkirchen i zajął trzecie miejsce w Innsbrucku. W dwóch pozostałych konkursach zajmował 15. lokaty i zakończył turniej na trzecim stopniu podium. W innych zawodach Pucharu Świata wielokrotnie wskakiwał do pierwszej „10”. W mistrzostwach świata w Oberstdorfie zajął 5. miejsce na skoczni normalnej i 15. na dużej, a w konkursie drużynowym (wraz z Kamilem Stochem, Piotrem Żyłą i Andrzejem Stękałą) wywalczył brązowy medal.

Rafał Majka (grupa UAE Team Emirates) – kolarstwo szosowe

Po 87 kilometrach samotnej ucieczki z peletonu wygrał 15. etap wyścigu Vuelta Espana, dedykując sukces zmarłemu w ubiegłym roku ojcu. W minionym sezonie debiutował jako kolarz UAE Team Emirates i pracując na konto lidera zespołu Tadeja Pogacara miał duży udział w triumfie Słoweńca w Tour de France. Tę samą rolę pełnił w kilku innych wyścigach, a Tour of Slovenia zakończył w klasyfikacji generalnej na 4. miejscu. W wyścigu indywidualnym ze startu wspólnego na igrzyskach w Tokio zajął 19. lokatę.

Katarzyna Niewiadoma (grupa Canyon-SRAM) – kolarstwo szosowe

27-letnia zawodniczka z Ochotnicy Dolnej zdobyła brąz mistrzostw świata elity w Belgii. Dzielnie walczyła także o medal na mistrzostwach Europy w Trydencie, zajmując 4. lokatę oraz na igrzyskach w Tokio i kończąc wyścig ze startu wspólnego na 14. pozycji. Ponadto stawała na drugim stopniu podium w kolarskich klasykach, a więc w wyścigach jednodniowych: Dwars door Vlaanderen i Le Fleche Wallonne (Walońska Strzała).

Anna Lisowska (YMCA Kraków) - karate kyokushin

W tym roku po raz drugi w karierze została mistrzynią świata (w Krakowie), powtarzając sukces z 2014 roku (Tokio) i po raz pierwszy zostając mistrzynią Europy (w Świnoujściu). Do tego dorzuciła tytuł wicemistrzyni Polski (w Zamościu). Wszystkie te sukcesy osiągnęła w kategorii kata, czyli w formach. Od wielu lat utrzymuje się w europejskiej (siedem medali) i światowej (trzy medale) czołówce karate kyokushin.

Maria Sajdak (AZS AWF Kraków) – wioślarstwo

W sierpniu osiągnęła najcenniejszy sukces w karierze, zdobywając srebrny medal igrzysk olimpijskich w czwórce podwójnej. To właśnie krakowianka i jej trzy partnerki stanęły na podium w Tokio jako pierwsze spośród wszystkich reprezentantów Polski na najważniejsze zawody przełożone z 2020 roku. Czy wicemistrzostwo olimpijskie jest zwieńczeniem wspaniałej drogi wioślarki, która wywalczyła brązowy medal igrzysk w Rio de Janeiro (2016), tytuły mistrzyń świata i Europy (obydwa w 2018 roku) oraz stawała na podium w wielu innych międzynarodowych imprezach.

Klaudia Siciarz (AZS AWF Kraków) – lekkoatletyka

23-letnia podopieczna Ewy Ślusarczyk bardzo dobrze spisała się podczas igrzysk w Tokio, awansując do półfinału biegu na 100 m ppł i zajmując w nim 5. miejsce (17. w końcowej klasyfikacji). Czasem 12,84 s bardzo zbliżyła się do swojego rekordu życiowego (12,82). Równie szybka i regularna była podczas mityngów lekkoatletycznych, zajmując w Szwajcarii i na Węgrzech drugie miejsca z wynikiem 12,87 s. Wicemistrzyni Polski na tym samym płotkarskim dystansie.

Andrzej Stękała (AZS Zakopane) – skoki narciarskie

Najpierw w lutym 2021 roku po raz pierwszy w życiu stanął na podium Pucharu Świata, zajmując drugą lokatę podczas dodatkowego konkursu w Zakopanem, a następnie w marcu zdobył brązowy medal mistrzostw świata drużynowo w Oberstdorfie (wraz z Kamilem Stochem, Piotrem Żyłą i Dawidem Kubackim). Ponadto zespołowo stawał na drugim stopniu podium PŚ w Zakopanem i Lahti.

Kamil Stoch (KS Eve-nement) – skoki narciarskie

Polski skoczek wszech czasów. Został zwycięzcą 69. Turnieju Czterech Skoczni, wygrywając w styczniu 2021 roku konkursy w Innsbrucku i Bischofshofen. Zwyciężył również kilka dni później w Titisee-Neustadt, kończąc pucharowy sezon w sumie z dziewięcioma miejscami na podium i z 3. miejscem w klasyfikacji generalnej. W mistrzostwach świata w Oberstdorfie zdobył wraz z drużyną brązowy medal. W sezonie 2021/2022 zajął 3. miejsce w Klingenthal.

Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz) – kajakarstwo górskie

23-letnia sądeczanka świetnie spisała się podczas igrzysk w Tokio, zajmując piąte miejsce w slalomie K-1, co jest najlepszym wynikiem polskich olimpijczyków w tej konkurencji. W czerwcu wygrała zawody Pucharu Świata w Pradze, a miesiąc wcześniej była czwarta na mistrzostwach Europy we Włoszech. Znakomitą dyspozycję potwierdziła zdobyciem złotego medalu sierpniowych mistrzostw Europy do lat 23. Na tej samej imprezie sięgnęła także po brąz w kanadyjskiej trójce. W mistrzostwach Polski, które w sierpniu zostały rozegrane w Krakowie, triumfowała w konkurencji K-1, a w C-2 wywalczyła srebrny medal. Do tego dorobku dołożyła dwa złota drużynowo w barwach Startu Nowy Sącz.

Marek Dragosz – trener kadry amp futbolu

Krakowianin, jako selekcjoner reprezentacji w amp futbolu, doprowadził polską drużynę narodową do brązowego medalu mistrzostw Europy. Na co dzień jest dyrektorem sportowym Pogoni Kraków, w której jego najnowszą inicjatywą jest uruchomienie sekcji amp futbolu dla dzieci. Jest trenerem UEFA A, specjalistą od treningu bramkarskiego. Jako specjalista od treningu bramkarskiego z licencją UEFA A założył fundację „Keepers Foundation”, która wspiera dzieci z ubogich rejonów na całym świecie.

Radosław Zawrotniak – trener szermierki AZS AWF Kraków

Jego podopieczne Aleksandra Jarecka, Renata Knapik-Miazga i Barbara Brych osiągają znakomite wyniki, regularnie zdobywając medale mistrzostw Polski i zajmując czołowe miejsca w zawodach Pucharu Świata. Prowadzona przez niego drużyna AZS AWF Kraków zdobyła w 2021 roku tytuł mistrza kraju, a Brych i Knapik-Miazga stanęły na dwóch pierwszych stopniach podium indywidualnie. W rywalizacji drużynowej podczas igrzysk w Tokio nasza reprezentacja z Aleksandrą Jarecką i Renatą Knapik-Miazgą w składzie po raz pierwszy w olimpijskiej historii awansowała do 1/8 finału, co też jest olbrzymią zasługą ich trenera klubowego.

Mariusz Lewandowski – trener piłkarzy Bruk-Betu Termaliki Nieciecza

Z drużyną Bruk-Betu Termaliki wywalczył awans do piłkarskiej ekstraklasy, jednak tuż przed końcem jesiennej części rozgrywek został zwolniony z funkcji trenera drużyny z Niecieczy.

Jakub Pietrusa (UKS bieganie.pl Stryszawa) – lekkoatletyka

Wraz z kolegami z reprezentacji 19-latek zdobył brązowy medal w sztafecie 4x100 m na mistrzostwach świata juniorów w Nairobi (Polacy w półfinale ustanowili rekord Europy czasem 38,90 s). W biegu na 200 m awansował do finału i zajął w nim 8. miejsce. Taką samą lokatę zajął podczas mistrzostw Europy w biegu na 100 m w Tallinnie (czwarty w sztafecie 4x100 m). W halowych mistrzostwach Polski U-20 w Toruniu zdobył złoto na 60 m, bijąc rekord życiowy wynikiem 6,78 s. W gronie seniorów na tym dystansie był 5. W lipcu podczas mistrzostw kraju juniorów na otwartym stadionie w Lublinie pobił rekord Polski juniorów U-20 wynikiem 10,32 s. Podopieczny trenera Rafała Kukli początkowo godził uprawianie lekkoatletyki z grą w piłkę nożną, ale w ostatnich latach postawił na wyczynowe bieganie. Czy pójdzie w ślady Mariana Woronina?

Piotr Starzyński (Wisła Kraków) – piłka nożna

Ma 17 lat. Przebojem wdarł się do kadry Wisły w ekstraklasie, stając się w Krakowie największym piłkarskim objawieniem ostatnich lat. Dobre występy w lidze i Pucharze Polski zaowocowały powołaniami do reprezentacji Polski, najpierw wysyłanymi przez trenera kadry U-19, a następnie U-21 (debiut podczas listopadowego meczu eliminacji ME z Łotwą na stadionie Cracovii). Gra na pozycji pomocnika.

Sportowy24.pl w Małopolsce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 10 Asów Małopolski. Redakcyjne nominacje do tytułu Sportowca, Odkrycia i Trenera Roku 2021 - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto