Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"09.1939. Wojna" - ważna wystawa w galerii Otwarta Pracownia [ZDJĘCIA]

Redakcja
Fot. Janusz Michalczak
To mocne, ważne wydarzenie. Kurator wystawy ,,09.1939. Wojna”, Ignacy Czwartos, zaprosił do udziału w nim artystów reprezentujących różne pokolenia. Interesowało go spojrzenie twórców na dramat jaki rozegrał się dokładnie osiem dekad temu. Wojna oraz jej echa są tu, jak się okazuje, doświadczeniem wspólnym. Dla Pawła Baśnika (rocznik 1992) również częścią własnej tożsamości. ,,Za sprawą wspomnień najstarszych krewnych mam wrażenie jakby trauma II wojny była zakodowana w moim DNA” - stwierdza.

Na obrazie tego artysty przeszłość ginie pod warstwami jasnej farby, ale rysunek trupiej czaszki, jako memento, jest wciąż bardzo wyraźny. Wystawa nie pozostawia wątpliwości, że największym zagrożeniem jest kwestia naszej świadomości i pamięci - obojętności, a także ignorancji i intelektualnego lenistwa. Zenona Cyplik-Olejniczak, prezentuje kilka wstrząsających prac dotyczących tego problemu. Taką wymowę ma ,,Gra w kulki” - wielki, ostrzelany paintballowymi kulkami portret ojca autorki, który był uczestnikiem bitwa nad Bzurą i obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku.

Zenon Cyplik, ojciec malarki, żołnierz 15. Pułku Ułanów, został przesiedlony wraz z rodziną przez Niemców z Żelkowa na Lubelszczyznę, W trakcie ciężkich przesłuchań na zamku w Lublinie wybito mu 16 zębów i połamano palce. Był więźniem Auschwitz i Mauthausen. W drugim z wymienionych obozów za wyniesienie z kuchni chleba został przywiązany do deski i poddany ciężkiej torturze (oprawcy uderzali w deskę młotem w okolicy nerek). Wskutek odniesionych obrażeń zmarł po wojnie w straszliwych boleściach. - Brak ojca w bardzo istotna sposób odcisnął się na mojej biografii – podkreśla malarka. - Jest też ważnym rozdziałem w mojej twórczości.

Czy wojna to już przeszłość? Twórczość współczesnych polskich artystów nie pozostawia wątpliwości. Wciąż aktualna pozostaje kwestia dziedziczenia, mówią o nim obrazy Ignacego Czwartosa, także tego ideowego – seria obrazów Jacka Dłużewskiego oraz gospodarczych, finansowych korzyści jakie wojna dostarcza – oskarżycielski plakat Wojciecha Korkucia.

Wystawa ,,09.1939. Wojna” jest już szóstym wydarzeniem zrealizowanym w Otwartej Pracowni z cyklu ,,Rzeczniepospolita”. Jej otwarcie zbiegło się z wkroczeniem Niemców do Krakowa w dn. 6 września 1939 roku.

WIDEO: Trzy Szybkie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "09.1939. Wojna" - ważna wystawa w galerii Otwarta Pracownia [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto