Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół medyczny z "Żeromskiego" ma w Tanzanii pełne ręce roboty. Mija kolejny tydzień misji medycznej

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Zespół medyczny z "Żeromskiego" ma w Tanzanii pełne ręce roboty. Mija kolejny tydzień misji medycznej
Zespół medyczny z "Żeromskiego" ma w Tanzanii pełne ręce roboty. Mija kolejny tydzień misji medycznej Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie
To już kolejny tydzień misji medycznej w Tanzanii, pięcioosobowej załogi z "Żeromskiego": czterech lekarek i położnej. Dzielny zespół z Krakowa wyleciał z misją medyczną by konsultować, badać, leczyć, ratować i przede wszystkim edukować personel i pacjentów w przychodni w Kiabakari w zachodniej części Tanzanii. Tymczasem od teamu lekarsko-położniczego z dalekiego kraju przyszły kolejne informacje.

- Zgłosiła się do nas kobieta kilka godzin po porodzie bliźniaków z powodu krwawienia. Do szpitala tutaj w takiej sytuacji przychodzi się z dziećmi. Dziewczynka z bliźniaków zdrowa, chłopczyk w ciężkim stanie - zimny, areaktywny, odwodniony. Waga pokazała 1300 (!). Miałyśmy olbrzymie problemy z podkłuciem, ale udało się. Podłączyłyśmy płyny i antybiotyki ( w związku z podejrzeniem zakażenia). Ogrzewałyśmy go w worki zrobionym z foliowego fartucha. Nie mamy inkubatora, możliwości badań, pomp infuzyjnych, monitorów. Nie chciał jeść. Dostał strzykawką mleko przywiezione z Polski. Poprawił się. Od 3 dnia zaczął ssać. Będzie żył. Poszedł do domu - opisuje dr n.med. Lidia Stopyra, ordynator oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii.

Z kolei w pierwszej wiadomości dr Stopyra informowała, że badania, które wykonuje tamtejsze laboratorium są bardzo ograniczone, a potrzeby pacjentów są ogromne. Do zespołu z "Żeromskiego" zgłaszają się po pomoc mieszkańcy z bardzo poważnymi schorzeniami. Najbiedniejszym dają leki, a nieco bogatszym przepisują recepty. Niestety wiele leków jest tam niedostępnych. Nie każdemu są w stanie pomóc.

Skład ekipy, który wyjechał do Tanzanii to: dr n.med. Lidia Stopyra, ordynator oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii, dr n. med. Edyta Cywa, choroby wewnętrzne, pulmonolog, odział obserwacyjno-zakaźny, dr n.med. Katarzyna Moskała, ginekolog, oddział ginekologiczno-położniczy, lek. Agnieszka Juranek, pediatra, oddział chorób infekcyjnych i pediatrii, mgr Karolina Wójcikowska, położna.

Rozmowa w cztery oczy najlepsza dla mózgu

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto