Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XI Polskie Spotkania Telemarkowe

Piotr Kapustianyk
Agnieszka Gasparska
Celem Polskich Spotkań Telemarkowych jest popularyzacja telemarku. Uczestnictwo w Spotkaniu to doskonały sposób, żeby zacząć sezon już jako narciarz telemarkowy, żeby wreszcie zacząć jeździć tym pięknym i wszechstronnym stylem, a potem móc go wykorzystać w trudniejszych warunkach, na trasach i poza trasami, w Tatrach, w Beskidach czy gdziekolwiek indziej.

Miejsce spotkania: Tylicz i Jaworzyna Krynicka (Beskid Sądecki)
Data: 6-8 stycznia 2012 (piątek - niedziela)

Na czym polega telemark?

To pradawna technika narciarska, która dała początek współczesnemu narciarstwu, swymi korzeniami sięga XVII wieku i rejonu Telemark /skąd wzięła swoją nazwę/ leżącego na południu Norwegii. Za ojca stylu telemarkowego i protoplastę nowych konstrukcji nart oraz wiązań uważany jest Sondre Norheim /1825-1897/.

W roku 1868 Norheim zaprezentował światu po raz pierwszy technikę telemarku na międzynarodowych zawodach narciarskich, które odbyły się w stolicy Norwegii - dawnej Christianii obecnie Oslo. Rok ten uważany jest za rok wprowadzenia Telemarku na arenę światową. Po latach zapomnienia Telemark powrócił ponownie w latach siedemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, gdzie grupa amerykańskich instruktorów narciarstwa starała się odtworzyć tę piękną, pełną wyrafinowania i dostojności technikę narciarską. Inspiracją były stare fotografie i książką Steina Eriksena /mistrza olimpijskiego z roku 1952/ poświęcona technice telemarku.

W roku 1983 Stowarzyszenie Zawodowych Instruktorów Narciarstwa Ameryki wprowadziło ponownie nowoczesny Telemark i metodykę jego nauczania na arenę międzynarodową podczas Interski w Sesto /Włochy/. Narty używane do uprawiania telemarku, niczym nie różnią się od współczesnych nart zjazdowych. Inne są natomiast wiązania i buty.

Telemark w Polsce

Nasze tradycje związane z narciarstwem telemarkowym sięgają IX wieku i osobą Józefa Schneidera, autorem jednego z pierwszych podręczników o narciarstwie. Współczesne narciarstwo telemarkowe zaczęło się rozwijać w Polsce ponownie na przełomie XX i XXI wieku. Miały na to wpływ z pewnością zmiany społeczne, otwarcie granic dające możliwość zakupu sprzętu telemarkowego, dostępu do literatury fachowej, wydawnictw, oraz powszechny już dzisiaj internet.

Współorganizując Polskie Spotkania Telemarkowe, których historia sięga już dziesięciu lat, obserwuję stały wzrost zainteresowania tą formą narciarstwa. Na odbywające się z reguły na początku stycznia imprezy przybywa z roku na rok coraz więcej osób. W ostatnim 10-tym Jubileuszowym Spotkaniu, które odbyło się na Jaworzynie Krynickiej, wzięło udział ponad sto osób z całej Polski. Ta ilość zaskoczyła pozytywnie organizatorów. Oby tak dalej. Przynajmniej w tym przypadku nie odstajemy wyraźnie od alpejskiej części Europy.

Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto