Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę krakowskie powitanie lata pod Kopcem Wandy

Anna Piątkowska
W niedzielę Noc Kupały na kopcu Wandy
W niedzielę Noc Kupały na kopcu Wandy Dorota Grzegorczyk / Polska Press
18 czerwca, o godz. 18.00 rozpocznie się "Strawa Pod Kopcem Wandy" - powitanie lata nawiązujące do Nocy Kupały, słowiańskim świętem związanym z letnim przesileniem Słońca. Wspólne celebrowanie najkrótszej nocy zakończy się rozpaleniem ogniska i pieczeniem "strawy".

- Czerwcową porą, trzy dni przed najkrótszą nocą w roku, powracamy ze „Strawą Pod Kopcem Wandy” - zapowiada wydarzenie Ośrodek Kultury C.K. Norwida, organizator "Strawa Pod Kopcem Wandy". - Najważniejsze elementy tradycyjnych obchodów Nocy Kupały związane były z żywiołami: wodą i ogniem. W wielu kulturach, nie inaczej jest u Słowian, żywioły te posiadały oczyszczającą i ochronną moc. Dlatego skakano przez rytualne ogniska, aby zmazać winy i zapewnić sobie pomyślność. W ogniu spalano też zioła czy tańczono wokół płomieni. Wszelkie te aktywności miało zapewnić bezpieczeństwo, zdrowie, płodność, pomyślność i ochronę przed złymi siłami. Popularność ubiegłorocznego wydarzenia „Strawa pod Kopcem” pokazała jak wiele z tych tradycji jest nadal bardzo atrakcyjna z punktu widzenia współczesnego człowieka.

Celebrować Noc Kupały będzie można na różne sposoby, będą prelekcja o tajemnicach krakowskich kopców, gra rodzinna „W poszukiwaniu boskich żywiołów”, warsztaty tworzenia talizmanów dla dzieci, opowieści o świętojańskich ziołach, koncert muzyki tradycyjnej kapeli Kasi Chodoń czy obserwacja nocnego nieba.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 prelekcja dr Renaty Leśniakiewicz-Drzymały – mediewistki specjalizującej się w dziejach wczesnego średniowiecza - "Tajemnice krakowskich kopców". Pradziejowe kopce Krakusa i Wandy są zagadkowymi obiektami, które od lat budzą wiele pytań, na które po części może uda się odpowiedzieć lub przynajmniej uchylić rąbka tajemnicy. Czy wiążą się one z kalendarzem celtyckich świąt? Stanowią znaki astronomiczno-geodezyjne? A może są pamiątką po Awarach lub wikingach? Czy rzeczywiście wiązały się z pochówkami legendarnego krakowskiego władcy i jego córki? I czy takich obiektów było więcej?

Z tą nocą wiąże się legenda o magicznym zielu, nie zabraknie więc opowieści o symbolice, właściwościach i zastosowaniu ziół, które poprowadzi Magdalena Petryna – przewodniczka beskidzka, edukatorka przyrodnicza.

Najmłodsi będą mogli przygotować swój talizman szczęścia podczas warsztatów dla dzieci (od 6 roku życia) pod okiem Moniki Filipowicz – aktorki, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Miłośniczki wyplatania wikliny, haftu karpackiego i makramy. (godz. 18.00-20.00).

Żywe Muzeum Słowiańszczyzny „Dziejawa”, zaprasza na grę plenerową dla rodzin z dziećmi „W poszukiwaniu boskich żywiołów”.
Gra inspirowana symboliką: powietrza, ognia, wody i ziemi, będzie doskonałym treningiem sprawności, precyzji, celności, szybkości i cierpliwości. Najkrótsza noc w roku, to również czas, kiedy żywioły ognia i wody, mające oczyszczającą moc, sprzyjały człowiekowi. (godz. 18.00-21.00).

Wśród pozostałych atrakcji „Dziejawy” znajdą się również m.in. stanowiska łucznicze, średniowieczne kręgle „Lis w kurniku” oraz stoiska z replikami przedmiotów z epoki wczesnego średniowiecza, od broni poprzez warsztat tkacki, kuchnię aż do skrzynki z biżuterią, powieści i zagadki oraz elementy stroju do przymierzenia. Grupa „Dziejawa” zaprasza również do wysłuchania opowieści interaktywnej opartej o mity i podania słowiańskie: „Kwiat Paproci”.

O godz.18:15 odbędzie się pokaz walki i prezentacja broni z wczesnego średniowiecza, a tuż po tym wydarzeniu baśń interaktywna „Kwiat Paproci” (godz.18.45-19.15, wydarzenie tłumaczone na PJM).

O godz. 19.30 Kasia Chodoń z Kapelą Skrzaciki zaproszą świętujących Noc Kupały koncert muzyki tradycyjnej.

"Wszechświat niewidzia(l)ny gołym okiem" to z kolei spotkanie, podczas którego tematem przewodnim będzie Wszechświat.

- W trakcie spotkania cofniemy się do przeszłości i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, kiedy ludzkość zaczęła interesować się obserwacjami nocnego nieba, co i jak wtedy obserwowano. Sięgniemy do pierwszych przyrządów astronomicznych i ich wynalazców. Spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy i nam nic nie umyka obserwując otaczający nas świat i Wszechświat? Porozmawiamy m. in. o tym jak budowa oka wpływa na obraz, który widzimy i jak astronomowie sobie z tym problemem poradzili. Na koniec spróbujemy rozstrzygnąć czy Wszechświat ma aż 15 czy dopiero 13 mld lat i porozmawiamy sobie o najbardziej odległych (a może najstarszych?) obiektach we Wszechświecie - zachęcają organizatorzy.

To spotkanie poprowadzi Małgorzata (Goha) Bankowicz z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Świętowanie Nocy Kupały zakończy wspólne rozpalenie ogniska i pieczenie „strawy” (godz. 21.30). Organizatorzy proszą o zabranie niezbędnego ekwipunku piknikowicza, czyli koszy ze smakołykami i koców piknikowych.

Organizatorem „Strawą pod Kopcem Wandy” jest Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa | Ośrodek Kultury Norwida.

Wstęp wolny na wydarzenie.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W niedzielę krakowskie powitanie lata pod Kopcem Wandy - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto