MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Unijne miliony zmieniły rzeczywistość powiatu gorlickiego. Szeroki strumień unijnej kasy zmienił nie tylko drogi, ale też centra miast

Lech Klimek
Lech Klimek
Zachodnie obejście Gorlic to była jedna z największych inwestycji w regionie współfinansowanych z unijnych pieniędzy
Zachodnie obejście Gorlic to była jedna z największych inwestycji w regionie współfinansowanych z unijnych pieniędzy archiwum
Gdy 1 maja 2004 roku Polska stawała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, niewielu było takich, którzy uważali, że to błąd. Dwie dekady później można śmiało powiedzieć, że gdyby nie unijny turbo dopalacz finansowy to nasz kraj, ale też oczywiście nasz region wyglądałby znacznie gorzej.

O tym jak duży był inwestycyjny napęd, świadczą stające w wielu miejscach tablice informacyjne. Miasta i wsie są usiane tymi znakami. Świetnym tego przykładem jest choćby odnowiony dzięki wsparciu funduszy Europejskich budynek historycznej siedziby „Sokoła” w Gorlicach. W tym samym czasie i w ramach tego samego programu rewitalizację przeszedł także budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach. Ten program, na który uzyskano unijne dofinansowanie w wysokości 7,5 miliona złotych, pozwolił również wyremontować trzy gorlickie ulice.

Nikt nie zaprzeczy, że wielkim beneficjentem unijnego wsparcia jest gorlicki szpital powiatowy. Wystarczy tylko przypomnieć budowę nowego bloku operacyjnego oddanego do użytku w 2011 roku. Ta największa w historii szpitala inwestycja pochłonęła prawie 16 milionów złotych, z czego 9,6 miliona złotych to pieniądze unijne pozyskane z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki unijnym środkom nowy blask zyskały centra Gorlic i Biecza. Kilka milionów kosztowało też zagospodarowanie brzegów Klimkówki, plaże kompaktowe, nowoczesny i niepieczony pomost dla wodniaków, kilkaset metrów ścieżek rowerowy czy też wiata grillowa nad brzegiem jeziora. W tym przypadku na prace uzyskano ponad 3,2 miliona złotych unijnego dofinansowania.

Po drogach powiatu gorlickiego jeżdżą teraz nowoczesne autobusy z taboru MZK w Gorlicach. Penie nie byłoby ich gdyby nie realizacja unijnego programu, który umożliwił zakup 11 nowoczesnych, niskopodłogowych autobusów, spełniających normy emisji spalin EURO6. Obsługują one obszar funkcjonalny miasta Gorlice, a dofinansowanie wyniosło tu 13,3 miliona złotych.

- By wymienić wszystkie projekty zrealizowane w naszym regionie potrzeba by kilkunastu stron gazety - mówi Michał Diduch, sekretarz gminy Sękowa, ale też w mijającej kadencji samorządu radny powiatowy i członek zarządu powiatu. - Nie można jednak zapomnieć o projekcie zwanym w Gorlicach północnym obejściem miasta. Całkowity koszt powstania północnej obwodnicy Gorlic to kwota 39,6 miliona złotych, w tym 24,6 miliona złotych stanowiło dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego - dodaje.

Samorządowiec zwraca też uwagę, że są projekty, które po zakończeniu ich realizacji nie są widoczne. Tak jest choćby ze scaleniami gruntów.

- To bardzo ważne działania z punktu widzenia mieszkańców wsi - mówi z przekonaniem. - W ostatnich latach dzięki unijnym środkom zrealizowano je w Męcinie Wielkiej, Siarach, Sękowej, Racławicach i Rożnowicach. Dofinansowanie ze środków unijnych dla tych projektów wyniosło ponad 32,7 miliona złotych - podkreśla.

Wiele programów realizowane było przy współpracy gmin powiatu gorlickiego. Tak było choćby budowa i przebudową systemu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. Dofinansowanie przekraczające 18,1 miliona złotych pozwoliło na wybudowanie na terenie całego powiatu ponad 100 kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacji. Rozbudowano też kilka lokalnych oczyszczalni ścieków.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto