Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy prace - spośród 11 - w drugim etapie konkursu na koncepcję pomnika Orląt Lwowskich w parku przy Karmelickiej

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Między ul. Karmelicką a Dolnych Młynów powstaje park im. Szymborskiej. To tu ma stanąć pomnik młodych obrońców Lwowa
Między ul. Karmelicką a Dolnych Młynów powstaje park im. Szymborskiej. To tu ma stanąć pomnik młodych obrońców Lwowa Andrzej Banaś
Znane jest rozstrzygnięcie pierwszego etapu konkursu architektoniczno-rzeźbiarskiego na upamiętnienie Orląt Lwowskich. Spośród 11 zgłoszonych prac, przygotowanych przez twórców i zespoły z Polski, sąd konkursowy wyłonił trzy - jego zdaniem - najlepsze. Jak się dowiadujemy, jedna z tych propozycji łączy w sobie pomnik i fontannę. W drugim etapie konkursu autorzy będą mieli przygotować m.in. modele przestrzenne swoich pomników w skali 1:5. Ostateczny wynik konkursu poznamy we wrześniu.

Sąd konkursowy, któremu przewodniczy prof. Andrzej Bednarczyk, rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, przyjrzał się złożonym pracom 1 czerwca. Wynik pierwszego etapu konkursu opublikowano w poniedziałek, 12 czerwca.

- Prace były ciekawe, interesujące. Kilka było kompletnie abstrakcyjnych, które można by przyporządkować do każdego tematu, czyli do wszystkiego i niczego. Natomiast te, które zostały, a moim zdaniem przynajmniej dwie z nich, absolutnie zasługują na uwagę. Myślę, że ta, która zostanie wybrana, powinna usatysfakcjonować wiele osób, wiele środowisk. Ale oczywiście ostatecznego rozstrzygnięcia jeszcze nie mamy - mówi nam Mariusz Graniczka, jeden z inicjatorów budowy pomnika zasiadających w sądzie konkursowym, dyrektor XLIV Liceum Ogólnokształcącego, a także prezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Macierz - Lwów.

Do I etapu konkursu należało zgłaszać prace studialne zanonimizowane i zakodowane - i takimi pozostają nadal, nazwiska autorów nie są publikowane.

W uzasadnieniu decyzji sądu konkursowego zapisano: "Trzy dopuszczone do drugiego etapu konkursu opracowania studialne wypełniają najlepiej kryteria oceny opracowań studialnych pierwszego etapu Konkursu, zawarte w Regulaminie Konkursu. W ocenie Sądu Konkursowego wypełniają one założenia formalne, merytoryczne i ideę upamiętnienia Orląt Lwowskich. Zawartość przedłożonych do oceny rysunków, wizualizacji i opisów stwarza najlepsze, spośród ocenianych opracowań, możliwości przygotowania projektów konkursowych przewidzianych do złożenia w drugim etapie konkursu". Termin złożenia prac konkursowych w drugim etapie konkursu upłynie 25 sierpnia.

Konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na upamiętnienie Orląt Lwowskich ruszył w marcu tego roku. Został ogłoszony przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie we współpracy z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Młodzi obrońcy Lwowa mają zostać upamiętnieni w powstającym obecnie parku w miejscu po parkingu przy ul. Karmelickiej, który będzie nosił imię Wisławy Szymborskiej.

- Dla nas bardzo istotnym było to, żeby pomnik nie zaburzał całej koncepcji parku, żeby się wpisywał w tę przestrzeń - podkreśla Katarzyna Rajss-Kałużna z Zarządu Zieleni Miejskiej. Jedno z ograniczeń dotyczy gabarytów: pomnik może mieć maksymalnie sześć metrów wysokości.

Sami autorzy mieli zdecydować, gdzie ich zdaniem proponowane przez nich upamiętnienie powinno być zlokalizowane. - Oczywiście poruszamy się w obrębie tej działki, którą radni wskazali w uchwale o lokalizacji tego pomnika, ale de facto przedmiotem konkursu był też wybór dokładnej lokalizacji - mówi nam Katarzyna Rajss-Kałużna z ZZM, sekretarz organizacyjny konkursu. W trzech pracach, które przeszły do następnego etapu, autorzy wybrali różne miejsca dla swoich pomników.

- Mamy tu również pewną rozbieżność tematyki: park imienia Wisławy Szymborskiej i - pomnik Orląt Lwowskich. "Wybrnięcie" z tego było też istotnym warunkiem konkursowym, to także sędziowie oceniali - relacjonuje przedstawicielka ZZM.

W drugim, ostatnim etapie konkursu zakwalifikowani do niego uczestnicy mają za zadanie wykonać m.in. model proponowanego przez siebie pomnika, wizualizacje, plansze z przekrojami, detalami, widokami. Na zwycięzcę czeka nagroda pieniężna w wysokości 25 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie jego pracy kompleksowej dokumentacji projektowej i oraz samego pomnika Orląt Lwowskich.

W skład kilkunastoosobowego sądu konkursowego, który wybierze zwycięzcę, wchodzą m.in. artyści, przedstawiciele ASP, plastyk i główny architekt miasta oraz trzech reprezentantów Komitetu Budowy Pomnika "Orląt - Obrońców Lwowa". Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowane jest na 12 września.

Załącznikiem konkursowym były m.in. wytyczne wojewódzkiego konserwatora zabytków dla tego przedsięwzięcia, ponieważ chodzi tu o obszar pod ochroną konserwatorską. Również ostatecznie to, czy wyłoniona w konkursie forma przestrzenna upamiętniająca Orlęta Lwowskie powstanie, będzie zależało m.in. od decyzji małopolskiego konserwatora.

W tym roku nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na formę pomnika, więc - jak słyszymy w ZZM - w przyszłym mogłaby zacząć się jego budowa. Ile będzie kosztować pomnik? Jak zapisano w regulaminie konkursu, maksymalny planowany łączny koszt obiektu realizowanego w oparciu o pracę konkursową nie może przekroczyć 250 tys. zł brutto, z zastrzeżeniem, że w przypadku negocjacji prowadzonych w trybie zamówienia z wolnej ręki z laureatem konkursu ta kwota może ulec zmianie o +/- 30 procent. Kolejna taka sama kwota ma popłynąć na potrzebną dokumentację projektową.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trzy prace - spośród 11 - w drugim etapie konkursu na koncepcję pomnika Orląt Lwowskich w parku przy Karmelickiej - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto