Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak dawniej wyglądał Lasek Złotoryjski w Legnicy. Był tu ogród botaniczny, kawiarnia i wieża widokowa! Dziś to zapomniany teren

Klaudia Korfanty
Klaudia Korfanty
Ogród botaniczny na terenie Lasku Złotoryjskiego istniejący tam od 1901 r.
Ogród botaniczny na terenie Lasku Złotoryjskiego istniejący tam od 1901 r. fotopolska.eu
Dziś Lasek Złotoryjski nie jest najatrakcyjniejszym miejscem w naszym mieście. A szkoda, bo ma potencjał. Dowodem są zdjęcia i podania historyczne, mówiące o tym, że dawniej znajdował się tam ogród botaniczny, restauracja z wieżą widokową czy tor saneczkowy. Zobaczcie archiwalne i współczesne zdjęcia Lasku Złotoryjskiego, a poniżej poczytajcie więcej na temat historii.

Lasek Złotoryjski - dziś zapomniana część Legnicy, dawniej ogród botaniczny, alejki, kawiarnia i wieża widokowa

Lasek Złotoryjski w Legnicy to dziś największy kompleks leśny w mieście i drugi obok Parku Miejskiego spory teren zielony. Dziś miejsce nie cieszy się wielką popularnością, mieszkańcom brakuje tam uporządkowania, alejek, ławek i miejsca, gdzie można odpocząć. Jednak dawniej Lasek Złotoryjski był pięknym miejscem z ogrodem botanicznym, torem saneczkowym, kawiarnią, a później restauracją i wieżą widokową.

Siegeshöhe w Legnicy i szeroka panorama z restauracji.fotopolska.eu

Lasek Złotoryjski, jak podaje portal historyczny liegnitz.pl, w XIX wieku znany był jako Lasek Mieszczański. Początkowo na tym terenie prowadzono eksploatację surowców takich jak piasek, glina i węgiel brunatny, służące pobliskim cegielniom. Dziś pozostałością po działalności eksploatacyjnej są zbiorniki wodne zwane Glinkami.

W 1833 roku, przy drodze przecinającej obecny Lasek Złotoryjski, na Wzgórzu Zwycięstwa powstała kawiarnia o nazwie Siegeshöhe, zastąpiona po pożarze w 1855 roku przez nowy budynek restauracyjny w 1891 roku. Atrakcją budynku restauracji, była wieża widokowa, z której można było zobaczyć m.in. panoramę Karkonoszy. W okolicy tej w 1910 roku wzniesiono pomnik upamiętniający 150. rocznicę bitwy pod Legnicą w 1760 roku.

Lata 1900-1910
Panorama na Pogórze, Obelisk ku czci Fryderyka Wielkiego, Aleja Zwycięstwa oraz Restauracja z punktem widokowym na Wzgórzu Zwycięstwafotopolska.eu

W 1890 roku rozpoczęto planowane sadzenie drzew na tym terenie. Ideę utworzenia parku w tym miejscu propagował i wspierał finansowo bankier i prezes legnickiej Izby Handlowej Ludwig Mattheus, na cześć którego nazwano wzgórze we wschodniej części lasku. Na tym wzgórzu znajdował się także tor saneczkowy oraz kamień upamiętniający kupca i radnego miejskiego Ericha Schneidera.

W prawej części lasku, w rejonie dawnej wsi Białka, prace nasadzeniowe prowadziła rodzina Rufferów, legnickich potentatów w branży sukienniczej. Dzięki ich wsparciu finansowemu na terenie tym do 1907 roku posadzono 150 tysięcy drzew. W 1907 roku teren ten został przekazany miastu i nazwany Parkiem Ruffera, co upamiętniono pomnikiem z wizerunkiem Samuela Beniamina Ruffera.

Lasek Złotoryjski obecnie
Pomnik-ława Samuela RufferaKlaudia Korfanty

Osobną historię lasku tworzy szpital. O tym potężnym obiekcie pisaliśmy tutaj: Opuszczony szpital w Legnicy jak z horroru. To jedno z najbardziej mrocznych miejsc w Polsce.

Po wojnie teren parku, który do tego czasu był popularnym miejscem wypoczynku legniczan, stopniowo zaczął tracić swoją atrakcyjność i zamienił się w dziki obszar.

Zobaczcie zdjęcia archiwalne i współczesne Lasku Złotoryjskiego w Legnicy:

Ogród botaniczny na terenie Lasku Złotoryjskiego istniejący tam od 1901 r.

Tak dawniej wyglądał Lasek Złotoryjski w Legnicy. Był tu ogr...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto