MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Repatrianci z Kazachstanu w urzędzie wojewódzkim [MoDO]

MoDO
MoDO
Do końca lutego można oglądać w urzędzie wojewódzkim przy Basztowej 22 wystawę poświęconą repatriantom z Kazachstanu, od piętnastu lat powracającym do kraju.

Po zawarciu w 1921 roku kończącego wojnę polsko-bolszewicką pokoju w Rydze, ziemie obecnej Białorusi i Ukrainy zostały przecięte na pół. Po wschodniej stronie, włączonej do ZSRR, pozostało niemal pół miliona Polaków. Około 50 tysięcy, czyli prawie 10 procent, w roku 1936 roku zostało zmuszonych do przeprowadzenia się do Kazachstanu.

Była to pierwsza duża akcja wysiedlenia przeprowadzona przez Stalina, który potem posługiwał się tą metodą utrwalania swojej władzy na dużo większą skalę. Polacy, którzy znaleźli się na kazaskim stepie, do kraju mogli zacząć wracać dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych - wcześniej nie byli uznawani za repatriantów, gdyż w chwili wysiedlenia nie mieli obywatelstwa polskiego.

Wystawa w holu urzędu wojewódzkiego potrwa do końca lutego. Została zorganizowana przez starostwo wielickie oraz Związek Repatriantów RP.


W TYM TYGODNIU


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto