Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przestrzenność w muzyce. 35. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów od 15 do 23 kwietnia

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Federico Gardella
Federico Gardella Astrospazio Photography
Podczas dziewięciu koncertów festiwalowych zaprezentowana zostanie twórczość kompozytorów z Polski, Estonii, Francji, Japonii, Korei Pd., Litwy, Łotwy, Niemiec, Ukrainy, USA i Włoch. Publiczność usłyszy m.in. 28 prawykonań światowych oraz 14 prawykonań polskich. Motywem przewodnim wydarzenia będzie w tym roku przestrzenność w muzyce.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Podczas 35. Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów usłyszymy wiele różnorodnych utworów, które reprezentują całe bogactwo stylów muzyki współczesnej - od utworów awangardowych, przez postsonorystyczne, po kompozycje czerpiące z tradycyjnych środków muzycznych. Słuchacze będą mogli nie tylko zanurzyć się w świat ekspresyjnych brzmień dysonansowych, ale także odnaleźć się w utworach o charakterze kontemplacyjnym czy romantyzującym.

Motywem przewodnim festiwalu będzie przestrzenność w muzyce. Choć muzyce jako sztuce przypisuje się głównie wymiar czasowy, nie możemy zapominać o innym ważnym aspekcie — przestrzenności. Różne przejawy przestrzenności w dziele muzycznym doskonale opisał Leszek Polony w książce "Przestrzeń i muzyka". Podzielił rodzaje przestrzeni dźwiękowo-muzycznej na: przestrzeń akustyczną, słuchową, muzyczną oraz symboliczną lub mityczną.

Na tegorocznym festiwalu aspekt przestrzenności będzie obecny w licznych kompozycjach prezentowanych podczas koncertów, a jako temat pojawi się na sesji muzykologicznej, podczas której referaty wygłoszą: Magdalena Dziadek, Małgorzata Janicka-Słysz, Maciej Jabłoński oraz Marcin Strzelecki. Sesję poprowadzi Renata Borowiecka. Sesja odbędzie w Sali Senackiej Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie.

Gościem specjalnym festiwalu będzie uznany włoski kompozytor Federico Gardella, który jest wykładowcą kompozycji w Konserwatorium w Mediolanie. Jego utwory były wykonywane na najważniejszych festiwalach i scenach świata (m.in. Tokyo Opera City, Festival Milano Musica, Voix Nouvelles, Teatro del Maggio Musicale Fiorentino, Takefu International Music Festival, La Biennale di Venezia).

Jest laureatem nagród na różnych międzynarodowych konkursach kompozytorskich. W 2012 otrzymał I nagrodę na Toru Takemitsu Composition Award w Tokio, a w 2014 Nagrodę Specjalną „Una Vita nella Musica — Giovani” w Teatro La Fenice di Venezia. Jego kompozycje były wykonywane przez takie orkiestry, jak: Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai, Tokyo Philharmonic Orchestra, Orchestra del Teatro La Fenice di Venezia, Orkiestra. W 2021 jego opera, „Else” miała premierę w Cantiere Internazionale d’Arte z Montepulciano.

Podczas festiwalu usłyszymy również takich wykonawców, jak Quasars Ensemble (Słowacja), solistę Romana Widaszka (klarnet), krakowski kwartet smyczkowy Dâfo, zespół wokalny proModern z Warszawy, skrzypaczkę Annę Kwiatkowską (skrzypce, elektronika), krakowskie Duo Fluda–Lato i innych. Tradycyjnie zaprezentowane zostanie również Studio Muzyki Elektroakustycznej AMKP w Krakowie na koncercie „Koktajl elektroniczny”. W tym roku krakowskie Studio obchodzi jubileusz 50-lecia istnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Przestrzenność w muzyce. 35. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów od 15 do 23 kwietnia - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto