MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pospolite ruszenie przeciw bezrobociu

rtk
18 osobowa grupa małopolskich specjalistów z dziedziny zatrudnienia odbyła w zeszłym tygodniu serię spotkań studyjnych w Danii. Głównym celem szkoleń było zapoznanie się z tamtejszym systemem aktywizacji bezrobotnych, ...

18 osobowa grupa małopolskich specjalistów z dziedziny zatrudnienia odbyła w zeszłym tygodniu serię spotkań studyjnych w Danii. Głównym celem szkoleń było zapoznanie się z tamtejszym systemem aktywizacji bezrobotnych, oraz sposobami uzyskiwania funduszy europejskich na rzecz różnych projektów zmierzających do ograniczenia bezrobociaÉ

Istotnym celem było też przyjrzenie się sosobom w jaki kraje o zaawansowanym rozwoju umieją mobilizować lokalne społeczności do walki z bezrobociem, nwet tam, gdzie problem wydaje się marginalny.

- Dania ma diametralnie różną sytuację od Polski, a przecież nauczyć się tam mogliśmy wiele. - mówi Iwona Rokita-Kwietniak z Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, koordynator projektu Phare Access ,Prometeusz". - 4 procent bezrobocia, zasiłek dla bezrobotnych przewidziany na 4 lata w wysokości niemal równej najniższej pensji krajowej, bezkolizyjne przejście, po tym czasie, na zasiłek socjalny, wreszcie wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn po 65 roku życia, to wyznaczniki tamtejszego rynku pracy.

A przecież państwo wydaje wielkie sumy na walkę z bezrobociem traktując je jako plagę społeczną, szczególnie dolegliwą dla osób, które są nią dotknięte.

Problemem jest każdy człowiek

Do bezrobotnymi zajmują się liczne organizacje, do ich dyspozycji oddaje się wielu specjalistów, w tym psychologów i trenerów, którzych celem jest pobudzenie, czy podtrzymanie w ludziach motywacji do pracy. W starzejącym się społeczeństwie ma to istotne znaczenie. Tylko nikły odsetek (2 proc. bezrobotnych) to osoby, które same wybierają taki sposób funkcjonowania.

W kuluarach można się było też dowiedzieć, że w chwilą wejścia Polski do UE, Polacy o dobrym przygotowaniu zawodowym będą mogli liczyć w Danii na ciepłe przyjęcieÉ

Jak ośmielić do pracy?

Na razie Dania robi wszystko dla ułatwienia podejmowania pracy przez własnych obywateli. Prowadzi się tam m.in. specjalne programy wspierania indywidualnej przedsiębiorczości (program United Spaces) poprzez udostępnianie za grosze jedoosobowym firmom specjalnych pomieszczeń biurowych z dostępem do internetu i dobrego adresu do prowadzenia interesów, innym skandynawskim pomysłem jest ,jobrotation" - ,rotacja w pracy"pozwalająca bezrobotnym na okresowe zatrudnienie w zastępstwie osób, które chorują, są na urlopach, lub skierowane zostały na szkolenie.

Teraz także w Polsce

Ten ostatni system, teoretycznie znany w Polsce od kilku lat, w praktyce nie dawał się u nas zastosować z powodu sztywnego prawa pracy. Dopiero obecnie, po zmianach wprowadzanych przez Sejm, otwiera się dla bezrobotnych także i taka szansa. Nowy kodeks pracy przewiduje już zatrudniene ,na zastępstwo".

Wprowadzenie ,jobrotation" wymaga szerokiego współdzialania przedsiębiorstw i różnych środowisk z danego terenu, stąd obecność na wyjeździe studyjnym, obok przedstawicieli Powiatowych Urzędów Pracy, także tzw. promotorów projektu ,Prometeusz", osób, które zostały przygotowane do tworzenia sieci partnerskich w swoich i sąsiednich powiatach. Sieci takie mają tworzyć lokalne lobbies działające na rzecz aktywizacji bezrobotnych. Promotorzy są przygotowani do prowadzenia negocjacji z firmami i instytucjami, które mogą finansować takie programy, wiedzą też już np. jak przygotować dokumenty, które pozwolą sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej przeznaczone na aktywizację lokalnych społeczności.

W stronę praktyki

Podsumowaniu efektów programu Phare Access ,Prometeusz" w Małopolsce poświęcona bądzie w przyszłym tygodniu w Krakowie międzynarodowa konferencja w której zapowiedzeli swój udział wysocy przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, szefowie międzynarodowego stowarzyszenia ,Jobrotation", które skupia 40 instatucji i organizacji z 16 krajów europejskich, a także eksperci z Danii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Najważniejszymi uczestnikami będą jednak przedstawiciele środowisk lokanych, bez których żadna strategia walki z bezrobociem nie stanie się niczym więcej jak tylko świstkiem papieru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto