Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad pół miliarda złotych wpłynęło do warszawskiej kasy za bilety komunikacji miejskiej. ZTM podsumował 2021 rok

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
ZTM podsumował 2021 rok. Ponad pół miliarda złotych wpływów za bilety
ZTM podsumował 2021 rok. Ponad pół miliarda złotych wpływów za bilety Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie
Zarząd Transportu Miejskiego podsumował działania Warszawskiego Transportu Publicznego w 2021 roku. Z opublikowano we wtorek 10 maja raportu dowiadujemy się m.in., że w ubiegłym roku pojazdami WTP podróżowało 809,5 mln pasażerów. Sprzedano łącznie 79,3 mln sztuk biletów, dzięki czemu do stołecznej kasy wpłynęło ponad pół miliarda złotych. Wiemy także, który środek transportu cieszył się w minionym roku największą popularnością. Szczegóły poniżej.

Zarząd Transportu Miejskiego opublikował raport podsumowujący funkcjonowanie Warszawskiego Transportu Publicznego w 2021 roku. Z obszernego dokumentu dowiadujemy się między innymi, że miniony rok, okazał się o wiele łaskawszy dla WTP niż 2020 - pierwszy naznaczony pandemią koronawirusa.

ZTM podsumował 2021 rok. Ponad pół miliarda złotych wpływów za bilety

Ponad pół miliarda złotych wpłynęło do warszawskiej kasy za ...

Ponad pół miliarda złotych wpływów za bilety

Z raportu wynika, że w 2021 roku pojazdami WTP podróżowało 809,5 mln pasażerów, czyli o 11,4 procent więcej niż rok wcześniej. Sprzedano 79,3 mln sztuk biletów, co przełożyło się na wpływ 585 mln złotych do stołecznej kasy.

W porównaniu z rokiem 2020 oznacza to wzrost odpowiednio o 35,5 i 6 proc. W ostatnim roku przed pandemią - 2019 z komunikacji miejskiej skorzystało 1,2 mld. pasażerów. Kupili oni 85 mln szt. biletów za 874,8 mln złotych - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Najpopularniejszymi biletami okazały się bilety czasowe (sprzedano ponad 41 mln szt.) oraz jednorazowe (ponad 32 mln szt.). Pasażerowie kupili również ponad 3 miliony biletów długookresowych i 1,5 mln krótkookresowych.

ZTM podsumował 2021 rok. Ponad pół miliarda złotych wpływów za biletyZarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

Autobusy najpopularniejszymi środkami transportu

Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że mimo pandemii, a tym samym mniejszej mobilności mieszkańców aglomeracji, nie zmieniła się znacząco (w porównaniu do lat wcześniejszych) - ani liczba wykonanych wozokilometrów, ani liczba uruchamianych wozów. W roku 2021 pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego przejechały ponad 262,8 mln wzkm. W godzinach szczytu komunikacyjnego na ulice wyjeżdżało 1,5 tys. autobusów, 414 tramwajów, 54 pociągi metra i 20 pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

Tak, jak miało to miejsce w latach poprzednich, w minionym roku pasażerowie najchętniej podróżowali:

  • Autobusami (49,44 proc.)
  • Tramwajami (22,96 proc.)
  • Metrem (22,31 proc.)
ZTM podsumował 2021 rok. Ponad pół miliarda złotych wpływów za biletyZarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

Pasażerowie najmniej zainteresowani byli podróżami pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej. Korzystało z nich zaledwie 1,80 proc. osób. Pojazdami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej - w ramach oferty Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD, podróżowało z kolei 3,5 proc. pasażerów.

W raporcie czytamy także, że tramwaje były bardziej punktualne (91,5 proc.) niż autobusy (80,7 proc.).

Kontynuacja inwestycji transportowych

Zarząd Transportu Miejskiego sporo miejsca w raporcie poświęca kontynuacji inwestycji transportowych. Jako największą z nich ZTM wymienia budowę drugiej linii metra. We wschodniej części Warszawy powstawał ostatni, czterokilometrowy odcinek na Targówku z trzema stacjami: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Na granicy Woli i Bemowa budowano z kolei 2,5-kilometrowy fragment z dwoma stacjami: Ulrychów i Bemowo.

Planowany termin oddania do użytku nowych odcinków podziemnej kolei to trzeci i czwarty kwartał tego roku.

Jesienią 2021 roku mieszkańcy Białołęki zyskali całą linię tramwajową łączącą Winnicę z pierwszą linią metra. Tramwaje pojechały ostatnim, ponad kilometrowym odcinkiem pomiędzy ulicą Strumykową a Leśnej Polanki. Obecnie mieszkańcy Tarchomina, Nowodworów i Winnicy mają do dyspozycji ośmiokilometrową trasę z 10 przystankami, a podróż z Winnicy do węzła przesiadkowego Młociny zajmuje kwadrans - czytamy w raporcie.

ZTM wspomina przypomina także, że pod koniec ubiegłego roku zakończono budowę 16. w Warszawie parkingu "Parkuj i Jedź”. Mowa o pierwszym tego typu obiekcie na Białołęce, powstałym przy przystanku kolejowym Warszawa Żerań. Umożliwia on mieszkańcom dzielnicy i północnej części aglomeracji wygodne przesiadki z samochodu do pojazdów WTP. - Kierowcy na początku tego roku zyskali 235 miejsc postojowych - podkreślono w raporcie.

W minionym roku rozpoczęły się także prace nad rozwojem infrastruktury przystankowej.

Budowaliśmy nową pętlę autobusową na Woli - przy skrzyżowaniu ulicy J. Ostroroga i Wawrzyszewskiej. Zastąpi ona pętlę Młynów, która jest niewystarczająca dla kilku autobusów przegubowych. Wybudowaliśmy dziewięć przystanków, wyremontowaliśmy 17 i osiem pętli autobusowych - mówi cytowana w raporcie Katarzyna Strzegowska, Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.

ZTM podsumował 2021 rok. Ponad pół miliarda złotych wpływów za biletyZarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

Nowe tramwaje, pociągi i autobusy

W raporcie przypomniano, że do Warszawy dotarły pierwsze ze 123 zamówionych przez Tramwaje Warszawskie składów wyprodukowanych przez Hyundai Rotem. Zaznaczono także, że Miejskie Zakłady Autobusowe systematycznie przyjmowały dostawy stu autobusów zasilanych gazem.

Dzięki temu największy warszawski operator autobusowy wysyła obecnie na ulice 500 pojazdów nisko - i zeroemisyjnych - zaznaczył cytowany w raporcie Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Jednocześnie powstawały nowe pociągi dla Szybkiej Kolei Miejskiej i Metra Warszawskiego. Operator kolejowy zamówił 21 składów, z których kilka przewozi już warszawiaków i mieszkańców aglomeracji. W Ostrawie i Pilźnie trwa natomiast montaż 37 pociągów, które w niedalekiej przyszłości będą obsługiwały drugą linię stołecznego metra.

Szczegółowe informacje o ubiegłorocznej działalności przewozowej, handlowej oraz inwestycjach transportowych w Warszawie można znaleźć w raporcie rocznym, dostępnym tutaj.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto