Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pojawił się "rzecznik" praw osób świeckich w Kościele. Na razie w formie strony internetowej. O co chodzi?

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Karolina Misztal
Grupa osób działająca w Kongresie Katoliczek i Katolików (inicjatywie osób, które szukają odpowiedzi na trudne pytania związane z kryzysem Kościoła instytucjonalnego w Polsce) chce powołania Rzecznika praw osób świeckich w Kościele. Aby podnieść świadomość praw katolików w Kościele, wspólnie ze specjalistami z zakresu prawa kanonicznego stworzyli stronę internetową za pośrednictwem której można zadawać pytania i uzyskać informacje.

"Marzeniem dziesięcioletniej Ani było zostanie ministrantką – ksiądz powiedział, że może co najwyżej śpiewać w scholi. Nastoletnie parafianki nie zostały dopuszczone do czytania modlitwy wiernych, mimo że poprosił je o to katecheta – stały bezradnie na środku prezbiterium, a modlitwę przeczytał proboszcz. Ksiądz odmówił Tomkowi komunii na rękę twierdząc, że to „brak szacunku dla Boga”.

Takich historii można by przytaczać wiele, a łączy je jedno – bezradność osób, które ich doświadczyły. Bo co może zrobić w takiej sytuacji wierny? Ma oczywiście możliwość zgłoszenia takiej sprawy biskupowi, ale to wymaga ogromnej determinacji. Choć strony internetowe większości archidiecezji pękają w szwach od informacji i można na nich przeczytać słowo dnia, zapoznać się z biografią arcybiskupa czy listą diecezjalnych egzorcystów, to na żadnej nie znalazłam zakładki, w której byłaby instrukcja, co należy zrobić, gdy wierny chce zasygnalizować jakiś problem"

Tak argumentują inicjatywę jej pomysłodawcy. Więcej przeczytacie tutaj:
KONGRES KATOLICZEK i KATOLIKÓW

Jak działa strona?

"Zastanawiasz się, jakie masz prawa w Kościele katolickim? Ksiądz odmówił Ci udzielenia sakramentu i nie wiesz, czy mógł to zrobić? A może jakieś inne wydarzenie w Kościele sprawiło, że masz wątpliwości, czy postąpiono zgodnie z prawem kanonicznym?

Ta strona powstała, by dostarczyć odpowiedzi na Twoje pytania. Zapytaj nas! Wystarczy nacisnąć przycisk poniżej, wpisać pytanie i wysłać je. Zrobisz anonimowo. Odpowiedź naszego eksperta pojawi się na tej stronie."

TU MOŻESZ ZADAĆ PYTANIE

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto