Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opłatkowe spotkanie mieszkańców przy żywej szopce. Betlejem jerzmanowickie z wielbłądem, osłem, muflonami, alpakami i ptactwem

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tłum mieszkańców gminy Jerzmanowice-Przeginia zebrał się na spotkaniu opłatkowym w niedzielę, 17 grudnia 2023 r. Nikogo nie trzeba specjalnie zachęcać do przyjścia, bo wszystkich przyciąga żywa szopka, a w niej zwierzęta gospodarskie oraz egzotyczne. Niekwestionowaną atrakcją jest wielbłąd Bayarma, ale także muflony, alpaki, osioł, kucyk, kozy, owce, gęsi kury, kaczki i gołębie. Przy tym zwierzyńcu mieszkańcu mają swoją wigilię uliczną, a z nią kiermasz produktów lokalnych i rękodzieła.

Spotkanie opłatkowe, którego organizatorem jest Tomasz Gwizdała, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz pracownicy urzędu, to również okazja do podziękowań dla ludzi, którzy przez cały rok pracują i przyczyniają się do rozwoju gminy. Za to wszystkim, którzy pomagają, wspierają samorząd dziękował wójt. Swoje słowa kierował do posła Andrzeja Adamczyka, byłego ministra infrastruktury, do wicemarszałka Łukasza Smółki i starosty krakowskiego Wojciecha Pałki. Na wigilię przy szopce przybyło także wielu innych oficjeli z gminnych i powiatowych instytucji, służb mundurowych.

- Spotkanie opłatkowe to piękny czas świat Bożego Narodzenia. Jak dobrze spotkać się przy tej żywej szopce. Łamać się opłatkiem, śpiewać kolędy, składać życzenia. Dla wszystkich mieszkańców mam życzenia dużo spokoju i pokoju, wszelkiej pomyślności - mówił wójt Tomasz Gwizdała.

Wójt dziękował także wicemarszałkowi i staroście za dofinansowanie organizacji żywej szopki i wigilijnego poczęstunku dla mieszkańców. Przygotowano tutaj: pierogi, barszcz, słodkie smakołyki. A na kiermaszowych straganach były przetwory warzywne i owocowe, konfitury różane, ręcznie robione bombki i ozdoby świąteczne, świece z wosku sojowego, szyte krasnale i bałwany.

Opłatki pobłogosławił ks. Leszek Kołczyk, dziekan dekanatu sułoszowskiego, do którego należą Jerzmanowice oraz część innych parafii gminy Jerzmanowice-Przeginia. A goście spotkania rozdali je zebranym mieszkańcom wraz z najlepszymi życzeniami. Dla uczestników spotkania opłatkowego i gości grała Jurajska Orkiestra Dęta z Racławic i Czubrowic pod batutą Mariusza Mazura.
Był także św. Mikołaj, który zaczepiał najmłodszych, częstował cukierkami i ustawiał się z nimi do zdjęć.

Jednak najmłodszych, ale i nieco starszych uczestników tej wigilii przyciągała szopka. Jak już informowaliśmy została otwarta w piętek i będzie można ją odwiedzać i podziwiać zwierzęta przez całe święta. Największa atrakcją jest wielbłąd o imieniu Bayarma,
który przyjaźnie reaguje na ludzi gromadzących się wokół zagrody, dostojnie pozuje do zdjęć, czasem daje się pogłaskać.

Ciekawość budzą także młode muflony, czyli rodzaj dzikich korsykańskich owiec, są również urocze alpaki, które wystawiają pyszczki między deskami ogrodzenia, a owieczki nieco wystraszone tłumem niepewnie wyglądają z zagrody, po innej zagrodzie spaceruje osioł i zaprzyjaźniona z nim koza. Jest tu też kucyk, który także sięga pyszczkiem między elementami ogrodzenia, żeby złapać źdźbło siana. Pośrodku zagrody umieszczono gołębie, gęsi, ozdobne kury i kaczki a nad nimi jest rozświetlona szopka ze Świętą Rodziną i małym Jezuskiem w żłóbku.

Szopkę można podziwiać także w internecie na stronie gminy. Tam co pewien czas zostaje uruchomiona transmisja z tego co dzieje się w tym jerzmanowickim Betlejem.

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opłatkowe spotkanie mieszkańców przy żywej szopce. Betlejem jerzmanowickie z wielbłądem, osłem, muflonami, alpakami i ptactwem - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto