Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Honorowy Obywatel Wieliczki, to burmistrz okresu przemian. Zaszczytny tytuł otrzymał prof. Józef Duda

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Honorowy Obywatel Wieliczki prof. Józef Duda (w środku), z lewej jego żona Jadwiga Duda, z prawej obecny burmistrz Wieliczki Artur Kozioł
Honorowy Obywatel Wieliczki prof. Józef Duda (w środku), z lewej jego żona Jadwiga Duda, z prawej obecny burmistrz Wieliczki Artur Kozioł Miasto i Gmina Wieliczka
Nowym Honorowym Obywatelem Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka został prof. Józef Duda, były burmistrz Wieliczki, piastujący tę funkcję przez 14 lat (w latach 1992 - 2006). Zdobył uznanie za swoją służbę publiczną, którą rozpoczął tworząc podwaliny lokalnego samorządu terytorialnego. Uroczystości wręczenia tytułu odbyły się w niedzielę, 24 września w wielickiej Mediatece. Inicjatorem i wnioskodawcą tego uhonorowania poprzednika był obecny burmistrz Artur Kozioł.

W dokumencie potwierdzającym przyznanie obywatelstwa czytamy, że Rada Miejska poczytując sobie za największy honor i zaszczyt nadaje prof. Józefowi Dudzie ten tytuł w dowód wdzięczności oraz w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju samorządu, a także za osobisty wkład w historię i rozkwit miasta.

Burmistrz Kozioł: żeby zrozumieć czasy przemian

Okres, w którym nowy Honorowy Obywatel Wieliczki był burmistrzem wspominał obecny gospodarz miasta Artur Kozioł podczas gali nadania tytułu.

- Żeby zrozumieć tamten czas, w którym żyliśmy to trzeba jeszcze popatrzeć na kilku naszych honorowych obywateli. Zobaczyć na św. Jana Pawła II, ks. kardynała Franciszka Macharskiego, Tadeusza Piekarza, Zofię Batko, aby zrozumieć w jakich czasach przyszło Ci zarządzać w Królewskim Górniczym Wolnym Mieście Wieliczka. Trzeba też zobaczyć na czas Solidarności, komitetów obywatelskich i tych wielkich przemian, których największym sukcesem stał się samorząd. I trzeba jeszcze przez chwilę popatrzeć na tę salę, na twoich przyjaciół, współpracowników, radnych, mieszkańców, z którymi przyszło ci budować to piękne miasto - mówił burmistrz Artur Kozioł.

Podkreślał, że w imieniu mieszkańców wręcza z radnymi miasta i gminy Wieliczka ten zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela temu "najwspanialszemu burmistrzowi okresu przemian, który podjął się przeprowadzić to miasto z trudnych czasów komunizmu do wolnej Polski".

Były burmistrz Duda: nie zapomniano o mnie

Prof. Józef Duda jest ciężko chory, ale stawił się na galę wręczenia tytułu. Dziękował podczas uroczystości za uznanie i tę formą docenienia jego działalności. Na gali tuż po przyjęciu Honorowego Obywatela mówił, że gdy Rada Miejska podjęła uchwałę o nadaniu mu tytułu, to przychodziły do niego e-maile, rozdzwoniły się telefony pełne emocji z gratulacjami i życzeniami. - To było bardzo budujące. Po prostu widzę, że nie zapomniano o mnie - powiedział Józef Duda.

Wspomina swoje wybory na burmistrza. Przed laty, przed kandydowaniem i objęciem fotela burmistrza jego żona (znana z aktywnych działań na rzecz Wieliczki i wieliczan) Jadwiga Duda powiedziała mu: "Wiedz o tym, że się nie zgadzam".

- Taką swoją opinię wyraziła, ja miałem inne zdanie. Zostałem burmistrzem, a żona potem zawsze mnie wspierała i teraz wspiera mnie w chorobie - mówi były burmistrz.

Honorowe Obywatelstwo jest wdzięcznością

W rozmowie z nami przypominał innych honorowych obywateli Wieliczki. Pierwszym był papież Jan Paweł II, potem kolejni, którym on - były burmistrz z ówczesnymi radnymi - nadawał te tytuły np.: ks. kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu i byłemu wojewodzie krakowskiemu Tadeuszowi Piekarzowi.

- To osoby, które bardzo wsparły Wieliczkę po wielkiej katastrofie poprzeczni Mina w wielickiej kopalni. Ta katastrofa miała miejsce dwa tygodnie po objęciu przeze mnie funkcji burmistrza w roku 1992. Zabezpieczenia Miny trwały już od wiosny. Wydawało się, że niebezpieczeństwo jest zażegnane, tymczasem w końcem września był kolejny ogromny wyciek. Tamten czas wspominam jako najbardziej emocjonujący, problemowy. Zagrożony był klasztor franciszkanów, mógł się osunąć na tory kolejowe. Byliśmy też o krok od ewakuacji ludzi. Ciężarówki były już przygotowane. Na szczęście do tego nie doszło. Staraliśmy się zabezpieczać wyciek, szukać sposobów na to, sprzętu i pomocy finansowej. Wsparciem był wówczas kardynał Macharski i wojewoda Piekarz - wspomina prof. Duda.

Przyznaje, że podziwia obecnie rozwój miasta i chwali władze za wykorzystanie ogromnych pieniędzy i okazji na rozwój infrastruktury.

Nieporównywalne kadencje i piękno miasta

- Nie sposób porównać tamtych moich kadencji jako burmistrza z czasami dzisiejszymi. Kiedyś, pomimo pomysłów, planów, koncepcji, nawet tworzenia projektów, wiele inwestycji zostawało w sferze marzeń. Na dotacje nie można było liczyć, inwestycje typu sieci wodociągowe czy kanalizacyjne współfinansowali mieszkańcy. Dziś są programy rządowe, europejskie. Zmieniło się wszystko, chociaż problemy do rozwiązania są w każdych czasach - mówi Honorowy Obywatel.

Prof. Duda podkreśla, że radością dla niego jest fakt, że miasto rozwija się i pięknieje. A na co dzień cieszy się rodziną, wspierającą go żoną, dwoma synami i wnukami, których ma pięcioro.

Zasłużony mieszkaniec

Mieszkaniec Wieliczki prof. Józef Duda, to wieloletni samorządowiec, w ostatnich latach pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Wcześniej pracował jako adiunkt w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Po upadku komunizmu rozpoczął działalność samorządową w Wieliczce. W maju 1990 roku został radnym, a na pierwszej sesji ówczesnej kadencji 6 czerwca 1990 r. został wybrany pierwszym przewodniczącym Rady Miejskiej w Wieliczce i został nim do wyboru na burmistrza 18 września 1992 r. i tę funkcję pełnił ponad 14 lat, do 2 grudnia 2006 r. W następnej kadencji w latach 2010-2018 był radnym powiatu wielickiego, pełnił funkcję przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Jednocześnie w 2008 ro. wrócił na swoją Alma Mater. Pracował jako wykładowca i kontynuował swoją karierę naukową zwieńczoną w roku 2019 uzyskaniem tytuł profesora AGH.

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto