Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na placu Trzech Krzyży odkryto więcej historycznego bruku. Zostanie usunięty spod jezdni i wyeksponowany w innym miejscu

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Wyeksponowany bruk w rejonie Instytutu Głuchoniemych
Wyeksponowany bruk w rejonie Instytutu Głuchoniemych ZDM
Roboty drogowe na placu Trzech Krzyży koncentrują się teraz po jego zachodniej stronie. Drogowcy odsłonili tam właśnie dawny bruk, podobnie jak na początku prac na części wschodniej. Najnowsze ustalenia z konserwatorem zabytków pozwoliły na uwzględnienie w planach jego wyeksponowania - bruk zostanie w całości usunięty spod jezdni i ułożony na fragmencie przedłużenia ulicy Brackiej w obrębie placu. Szczegóły poniżej.

Więcej historycznego bruku na placu Trzech Krzyży

Jak przekazał Zarząd Dróg Miejskich, po stronie zachodniej placu Trzech Krzyży, analogicznie jak już wcześniej na jezdni wschodniej, spodziewano się odkryć pod asfaltem ślady dawnej nawierzchni i tak też się stało. Doświadczenia z pierwszego etapu oraz współpraca ze służbami konserwatorskimi pozwoliły tym razem na kontynuowanie robót drogowych praktycznie bez przeszkód.

Bruku pod jezdnią zachodnią jest mniej niż po drugiej stronie oraz jest on w gorszym stanie. Dlatego w całości zostanie usunięty spod jezdni i wyeksponowany we wstępnie wybranym zawczasu miejscu na fragmencie przedłużenia ulicy Brackiej w obrębie placu. Chodzi o krótki jednokierunkowy odcinek pomiędzy skrzyżowaniem ulic Żurawiej i Książęcej, a zachodnią jezdnią placu Trzech Krzyży na wysokości budynku Ministerstwa Rozwoju i Technologii - przekazali drogowcy.

Fragment jezdni, na którym planowane jest ułożenie nowo odkrytego bruku
Fragment jezdni, na którym planowane jest ułożenie nowo odkrytego brukuZDM

Kostka brukowa zostanie ułożona we wzór łuku rzymskiego. Wzór układany w łuku rzymskim to zbiegające się ramiona paraboli wykonane z coraz to mniejszych kostek. To układ, który występował na placu Trzech Krzyży na jezdniach głównych i był też powszechnie stosowany na ulicach Śródmieścia Południowego, lecz nie tylko. Dziś można zobaczyć go m.in. na ulicy Poznańskiej, ale też np. na ul. Krajewskiego na Żoliborzu.

Bruk na Wiejskiej

W pierwszym etapie remontu na placu Trzech Krzyży zamknięta była jezdnia wschodnia, która została rozebrana, odsłaniając dobrze zachowany zabytkowy bruk. Spowodowało to konieczność ustalenia z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków dalszych losów znaleziska. Fragment bruku ostatecznie został wyeksponowany wraz z dawnymi szynami tramwajowymi na wysokości Instytutu Głuchoniemych przy ul. Wiejskiej.

Pozostały bruk na jezdni wschodniej został oczyszczony, zinwentaryzowany, zabezpieczony i przykryty asfaltem. W takim kształcie czeka na szersze wykorzystanie w ramach ewentualnej kompleksowej inwestycji, która w przyszłości wprowadzić może docelowy kształt i wygląd placu Trzech Krzyży. W dłuższej perspektywie Warszawa planuje przeprowadzić warsztaty, by wypracować koncepcje będące podstawą nowego konkursu architektonicznego dla tego miejsca w kolejnych latach. W pracach wykorzystamy docelowo odkryte historyczne elementy placu - przekazał ZDM.

Wyeksponowany bruk w rejonie Instytutu Głuchoniemych
Wyeksponowany bruk w rejonie Instytutu GłuchoniemychZDM
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto