MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Miniony i obecny rok na Wawelu

Sławomir Ostrowski
Sławomir Ostrowski
Zamek Królewski na Wawelu nie tylko godne podziwu, stałe ekspozycje oferuje swym zwiedzającym. Również koncerty, książki, czy rodzinno-edukacyjne spotkania.

Dla dzieci i młodzieży
Dla dzieci, młodzieży i rodziców Zamek Królewski proponuje "Wawelskie Spotkania z historią i sztuką". Cykl ten trwa od 8 listopada 2008 roku i zaplanowany jest do końca marca 2009.

14 stycznia odbył się pierwszy etap IV edycji konkursu "Krakusek", w którym udział bierze134 klasy III szkół podstawowych, czyli ok. 3 000 uczniów. Drugi etap będzie miał miejsce już w najbliższy poniedziałek - drugiego lutego. Wielki finał zaplanowano na 10 marca.

Nie jest to jedyna oferta adresowana do młodzieży. Na same tylko ferie zaplanowano program 9 spotkań tematycznych, które za niewygórowaną cenę są niebywałą okazją do obcowania z kulturą, sztuką i historią pod okiem fachowców.

Koncerty
Z roku na rok na Wawelu organizowanych jest również coraz więcej koncertów. Na pierwszym w historii Zamku Królewskiego na Wawelu koncert noworoczny obok znakomitych krakowskich muzyków wystąpiła również Anna Polony. Miłośników talentu artystki zapewne ucieszy fakt, że już 23 lutego będą mieli ponowną okazję do wysłuchania jej recytacji, podczas koncertu poetycko-muzycznego pod nazwą "Zygmunta Krasińskiego psalmy przyszłości" zorganizowanego z okazji okrągłej 150 rocznicy śmierci tego wielkiego poety.

W czerwcu dziedziniec arkadowy zamku wypełnią dźwięki słynnych arii operowych za sprawą XIII Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej. Lipiec i sierpień będą wzorem roku ubiegłego i upływać będą pod znakiem serii koncertów w ramach cyklu "A to Polska właśnie..." upamiętniającego 160 rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Oprócz utworów Chopina publiczność będzie mogła wysłuchać również Bacha, Karłowicza, Mozarta, Szymanowskiego i Vivaldiego.

W dniach 7-9 sierpnia dziedziniec arkadowy już po raz dziesiąty gościć będzie finał Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza".

Działalność wydawnicza
W ramach tej działalności w grudniu ubiegłego roku do rąk czytelników trafił katalog naukowy wydany w cyklu "Katalogi zbiorów"  zatytułowany "Obrazy z kolekcji Lanckorońskich z wieków XIV-XVI w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu". Godna uwagi jest także seria kieszonkowa książeczek: w ramach tej serii w tym roku ukażą się miniatury poświęcone wystawom: Wawel Zaginiony, Sztuka Wschodu oraz o Smoczej Jamie.

Wystawy
Zamek Królewski na Wawelu nie ogranicza się jedynie do wystaw stacjonarnych, ale organizuję również wystawy zagraniczne. Obecnie trwa wystawa "Tesori d'arte di Cracovia dal museo Reale di Wawel" zorganizowana w Museo Archeologico Provinciale di Sigismondo Castromediano w Lecce, gdzie prezentowanych jest 128 obiektów pochodzących ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Kolejnym dużym przedsięwzięciem wystawienniczym poza granicami kraju będzie przygotowywana obecnie wystawa o roboczym tytule "Wawel w Wilnie". Wystawa pojedzie do Wilna w ramach obchodów 1000-lecia Litwy. W planach są również co najmniej cztery duże wystawy na zamku ale ich realizacja będzie zależeć od sytuacji finansowej Wawelu.

Plan Ferii Wawelskich:

17 II, godz. 11.00; 27 II, godz. 13.00 - „Świat wawelskich legend” (wiek uczestników: 7-10 lat);
18 II, godz. 13.00; 26 II, godz. 11.00 - „Na królewskim dworze” (wiek uczestników:
8-12 lat);
19 II, godz. 11.00; 24 II, godz. 13.00 - „Bal u króla” (wiek uczestników: 7-10 lat);
25 II, godz. 11.00 - „Spotkanie z królem Janem” (wiek uczestników: 10-12 lat);
20 II, godz. 11.00; 26 II, godz. 13.00 - „Opowieści latającego dywanu” (wiek uczestników: 5-10 lat);
25 II, godz. 1300; 27 II, godz. 11.00 - „Bajkowa podróż z chińskim smokiem” (wiek uczestników: 5-10 lat);
17 II, godz. 13.00; 24 II, godz. 11.00 - „W średniowiecznym zamku” (wiek uczestników: 7-10 lat);
19 II, godz. 13.00 - „Uroczystości i ceremonie na królewskim dworze” (wiek uczestników: 7-10 lat);
18 II, godz. 11.00; 25 II, godz. 13.00 - „Tajemnice sztuki wschodu” (wiek uczestników: 7-10 lat.

Każde zajęcia będą trwały ok 1,5 godziny; cena biletu dla dziecka wynosi 3 zł,  normalny 6 zł. Rezerwacji na poszczególne zajęcia można dokonać w Biurze Obsługi Turystów, tel./faks (48 12) 422 16 97, faks: 422 64 64, w godz. 9-15.00.





emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto