Dodaj zdjęcie profilowe

avatarAdrian

Kraków
Fotoreporter

Wystawa World Press Photo 2012 wystartuje w Krakowie już 10 listo

2012-10-28 09:18:02

Tradycyjnie będzie pokazywana w Bunkrze Sztuki . Poprzednie edycje zgromadziły w Galerii niemal 400 tysięcy widzów.

Co roku niezależne międzynarodowe jury w ramach dziewięciu różnych kategorii ocenia prace nadesłane przez fotografów prasowych, agencje, gazety i magazyny ze wszystkich zakątków świata. W tegorocznym konkursie wzięło udział 5247 fotografów ze 124 krajów.

Autorem zdjęcia, które otrzymało główną nagrodę podczas 55. edycji konkursu World Press Photo jest Samuel Aranda z Hiszpanii. Fotografia przedstawia kobietę trzymającą w ramionach zranionego syna. Scena rozgrywa się wewnątrz meczetu pełniącego funkcję szpitala polowego w czasie zamieszek w Sanaa w Jemenie, 15 października 2011 r. Samuel Aranda pracował w Jemenie jako wysłannik New York Times’a. Reprezentuje go agencja Corbis Images.

World Press Photo to najważniejszy konkurs branżowy fotografów z całego świata pracujących dla prasy. Fundacja World Press Photo działa od 1955 r. Odbywa się corocznie, wyniki ogłaszane są w lutym. Przebiega w kilkunastu kategoriach obejmujących fotografie pojedyncze i serie (reportaże), takich jak zdjęcie roku, zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sportowe sytuacje, ludzie sportu, życie codzienne, portrety, sztuka, przyroda. Przyznawane jest też wyróżnienie jury młodzieżowego.

World Press Photo to także niezależna organizacja niedochodowa założona w 1955 r. w Holandii. Jej głównym celem jest promowanie i wspieranie pracy zawodowych fotografów prasowych. Poza działalnością wystawienniczą i wydawniczą, organizacja prowadzi również przedsięwzięcia edukacyjne.

Jesteś na profilu Adrian - stronie mieszkańca miasta Kraków. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj