Muzeum

avatarMuzeum

Kraków

Wystawa Nie garb się! Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3 14.03.2013–2.06.2013

2013-02-21 10:33:56

Wystawa Nie garb się!
Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3
14.03.2013–2.06.2013
Wernisaż 13.03.2013, godz. 17.00

„Nie garb się!” jest kolejną wystawą z cyklu „Od frontu i od kuchni” organizowanego od kilku lat w Kamienicy Hipolitów. Tytuł odwołuje się do sposobu wychowania dzieci i młodzieży, związanego z surowością obyczajów i miejscem młodego człowieka w hierarchii rodzinnej w XIX i na początku XX wieku. Nauka w drugiej, wychowanie w pierwszej kolejności – ta zasada obowiązywała tak w domu, jak i w szkole. Od najmłodszych lat wpajano dzieciom „znajomość zwyczajów i obowiązków grzeczności”, taktu, przyzwoitego zachowania się w różnych sytuacjach. Już najmłodsze dzieci uczone były bezwzględnego szacunku dla starszych, zarówno krewnych, jak i obcych, odpowiedniego zachowania się przy stole i w towarzystwie. Na wychowanie młodego człowieka składała się jednak nie tylko nauka dyscypliny, system nakazów i zakazów, ale także ćwiczenia tężyzny ciała, gimnastyka, a w przypadku małych dzieci zabawki, które spełniały funkcję pomocy pedagogicznej.
Wystawa podzielona została na kilka części: wychowanie domowe, szkolne, wychowanie przez sport oraz wychowanie najmłodszych dzieci. Pokażemy sprzęty sportowe takie jak rowery, hulajnogi, zestawy do gry w krokieta i badmintona, sanki, łyżwy i wiele innych. W zaaranżowanej sali lekcyjnej będzie można zobaczyć jakich przyborów i pomocy naukowych używali uczniowie krakowskich szkół, jak wyglądał ówczesny mundurek gimnazjalisty i ubiór panny na pensji. Ciekawym elementem będzie z pewnością „Raj dla dzieci”, czyli witryna sklepu z zabawkami, jaki w okresie międzywojennym mieścił się przy jednej z krakowskich ulic. Pokażemy także rzemienną dyscyplinę, służącą do wymierzania kary oraz pulpit uczniowski ze specjalną podpórką uniemożliwiającą garbienie się nad książkami.
Zwiedzający będą mogli zagrać w popularne w tamtym czasie gry planszowe i zręcznościowe, oraz sprawdzić swoje siły w rozwiązywaniu zagadek logicznych.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny, szczegóły na stronie internetowej www.mhk.pl

Ceny biletów:
normalny 7 zł
ulgowy 6 zł
grupowy, szkolny 4,50
rodzinny 14 zł

Jesteś na profilu Muzeum - stronie mieszkańca miasta Kraków. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj