Spektakl Teatru Figur Kraków na Revolutions! International Theatre Festival

2013-01-30 17:45:04

Spektakl „Rękodzieło artystyczne” Teatru Figur Kraków zostanie zaprezentowany podczas 13. edycji Revolutions! International Theatre Festival w Albuquerque (New Mexico) w Stanach Zjednoczonych dzięki zaproszeniu międzynarodowej grupy teatralnej Tricklock Company przy wsparciu Ambasady RP w Waszyngtonie.

Teatr Figur Kraków wystąpi obok teatrów z Danii, Szwajcarii, Meksyku, Włoch, Wielkiej Brytanii i Australii a także z kilku stanów USA. Po prezentacjach festiwalowych spektakl wyruszy w krótką trasę po pueblos indiańskich, gdzie będzie prezentowany przed widownią złożoną przede wszystkim z rdzennych mieszkańców USA.

To już 3. wizyta Teatru Figur Kraków na Revolutions!. W 2008 r. widownia festiwalu mogła zobaczyć nagradzany spektakl „Zbrodnia i kara wg Heinricha Hoffmanna” oraz „Zapach słoni po deszczu” a w 2010 r. „Our City/Nasze miasto” - entuzjastycznie przyjęte przedstawienie będące efektem międzynarodowej współpracy TFK oraz Tricklock Company, łączące elementy sugestywnego teatru ruchu z głęboką wiedzą na temat teatru lalek i cieni.

W trakcie 3 festiwalowych tygodni (15.01 – 3.02) publiczność ma okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu wydarzeniach artystycznych dających przekrój działań najbardziej postępowych, ekscytujących i niepowtarzalnych artystów z całego świata. Takie jest też założenie organizatorów Revolutions! – zetknięcie artystów poszukujących własnych dróg, metod i języka w różnorodnych formach teatralnych, zderzenie artystów o odmiennych tradycjach, umożliwiające zrozumienie zmian zachodzących w kulturze, które przejawiają się niekonwencjonalnymi rozwiązaniami artystycznymi.

Swoją niecodzienną formą spektakl Teatru Figur Kraków „Rękodzieło artystyczne” w reżyserii Filipa Budweila w szczególny sposób wpisuje się w konwencję festiwalu. To ascetyczne i jednocześnie zostawiające ogromną przestrzeń dla wyobraźni przedstawienie wykonane zostało w technice teatru rąk. W spektaklu nie ma słów ani rekwizytów, aktorzy nie pokazują twarzy, nie śpiewają piosenek. Jedyne, co mają to... ręce i poczucie humoru.

***

Teatr Figur Kraków to nowoczesny teatr formy, którego misją jest kreowanie autorskich spektakli i wydarzeń artystycznych, poszukiwania nowych form wyrazu oraz odnajdywanie współczesności
w tradycyjnych technikach lalkowych. To także jedyny w Polsce zespół artystów prezentujący spektakle w technikach teatru cieni. W ciągu pięcioletniej działalności występowali na najbardziej prestiżowych festiwalach nowoczesnego teatru formy. W ubiegłym roku na Światowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej UNIMA w Chengdu (Chiny) zdobyli nagrodę za kreatywność / The Best Creativity. Tylko w ciągu ostatnich miesięcy ze swoimi spektaklami odwiedzili Tajwan, Włochy, Czechy, Niemcy, Rosję i Stany Zjednoczone (Kids Euro Festival / Waszyngton).
Obok pracy artystycznej, zespół zajmuje się również pedagogiką teatru, promocją świadomego uczestnictwa w kulturze oraz aktywizacją społeczności lokalnych poprzez sztukę.

Więcej o TFK można przeczytać na www.teatrfigur.pl
oraz profilu https://www.facebook.com/TeatrFigurKrakow
Strona zespołu Tricklock Company - www.tricklock.com

Jesteś na profilu Dorota Halberda - stronie mieszkańca miasta Kraków. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj