"Nie tylko Schindler" - filmowe spotkania z historią

2013-08-21 15:32:01

"Nie tylko Schindler" to cykl spotkań filmowych które są poświęcone mało znanym bohaterom z okresu II wojny światowej. Co? ROK 1968: KONTEKSTY
Gdzie? Kraków, ul. Lipowa 4 - Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindler
Kiedy? 29.08.2013

Pokaz filmu dokumentalnego „Dworzec Gdański” (2007) w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz.

„Dworzec Gdański” powstał według pomysłu i scenariusza Teresy Torańskiej. Celem filmu jest próbą zmierzenia się z bolesnym dla Polaków okresem historii – rokiem 1968, wybuchem antysemickiej histerii, która doprowadziła do masowego wyjazdu z Polski obywateli żydowskiego pochodzenia.

W izraelskim kurorcie Aszkelon, położonym nad Morzem Śródziemnym, gdzie - począwszy od 1988 roku - co kilka lat odbywają się zjazdy emigrantów z 1968 roku. Od ich wyjazdu z Polski minęło 37 lat, ale Polska jest wciąż obecna w ich domach. Dworzec Gdański stał się dla opuszczających Polskę symbolem wygnania, a dla pozostających w Polsce (i żegnających ich na Dworcu) miejscem upokorzenia. Nikt nie przewidywał, jak potoczy się dalej historia Polski i wielu traktowało to rozstanie na dworcu, jako ostateczne. Dla wszystkich: wyjeżdżających, ich rodzin i odprowadzających. Teresa Torańska rozmawia z kilkoma z rozsianych po Świecie emigrantów. Różne miasta, wykształcenie, środowiska, życiorysy, kiedyś sprowadzeni do wspólnego mianownika wrogów Polski Ludowej. Ich narracja została wzbogacona odnalezionymi, unikalnymi materiałami filmowymi i fotograficznymi z epoki oraz współczesnymi zdjęciami Dworca Gdańskiego. Symbolem bardzo istotnej dla nich, cezury życiowej.

Film koncentruje się na osobistych tragediach ludzkich wywołanych przez zderzenie jednostki z wielką machiną historii. Prelekcja przed pokazem dotyczyć będzie szerszego kontekstu politycznego, którego znajomość jest niezbędna do pełnego zrozumienia tamtych dramatycznych wydarzeń.




Tadeusz Sobolewski, „Kino”:

"Dworzec Gdański" nie jest historycznym wykładem o Marcu '68, PRL-u, komunizmie, moczarowcach, komandosach. Ten film mówi o czymś, co historycznie da się wytłumaczyć, ale z czym się nie można pogodzić. Zderzają się tu dwie idee polskości. Z jednej strony są ci, uznani za obcych, dla których Polska była ojczyzną. A z drugiej strony tamci, niby swoi, dla których polskość polega na nieustannym wykluczaniu obcych. Historia prywatna paru osób spośród tysięcy wypędzonych, która w każdym wypadku kończy się wyjazdem, opowiedziana po to, żebyśmy wreszcie sami stanęli na tamtym dworcu i nie mogli odżałować tego, co się stało. Żeby nas to chwyciło z gardło, tak jak ich chwyta, gdy o tym opowiadają.



Program filmowy trwa 55 minut.

Prelekcję przed pokazem poprowadzi dr hab. Stefan Bielański, politolog i historyk z Uniwersytetu Pedagogicznego.

Po pokazie do wygrania nagroda filmowa ufundowana przez Krakowską Fundację Filmową oraz nagrody książkowe („Współczesne doktryny polityczne i prawne. Twórcy idei, teksty źródłowe, interpretacje” pod red. Wiesława Kozuba-Ciembroniewicza, Bogdana Szlachty, Anny Citkowskiej-Kimli oraz Małgorzaty Kiwior-Filo) ufundowane przez Prelegenta.

Wstęp na spotkanie i projekcję filmową jest bezpłatny.

Organizatorami spotkań z cyklu „Nie tylko Schindler” są Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Fundacja Nowych Ujęć.

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.


------------
„Nie tylko Schindler” to cykl spotkań filmowych organizowanych przez Fundację Nowych Ujęć oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oddział Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Spotkania są poświęcone mało znanym bohaterom z okresu II wojny światowej oraz zagadnieniom kulturalno – społecznym współczesnego Izraela. W ramach cyklu można zobaczyć filmy, uczestniczyć w wykładach i dyskusjach, oraz uczestniczyć w konkursach. Spotkania nie są biletowane. Projekt dofinansowywany z Urzędu Miasta Krakowa.

Lubisz ambitne filmy? Dowiedz się, co jest emitowane w telewizji! Sprawdź http://www.telemagazyn.pl/br /" rel="external">program telewizyjny!

Jesteś na profilu Magdalena Miłoń - stronie mieszkańca miasta Kraków. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj