Dodaj zdjęcie profilowe

avatarBeata Traciak

Kraków
Redaktor Interia 360

„Innowacyjny region Wałbrzych - Nowa Ruda”. Wywiad z Grzegorzem Wałowskim

2013-12-15 12:01:40

W XXI wieku - dobie koksownictwa, światowi potentaci złóż węgla kamiennego poszukują rozwiązań dla przetworzenia węgli "insitu" w zakresie ich uwęglenia.

Obecnie Grzegorz Wałowski jest na etapie wypracowania, weryfikacji metody gazoprzepuszczalności karbonizatów (koksów) i pracuje na materiale badawczym pochodzącym ze złóż australijskich, amerykańskich, kanadyjskich, czeskich i polskich.

Metoda ta pozwoli na precyzyjne zastosowanie złóż węglowych do otrzymania konkretnego produktu, tj. jego klasyfikacji. To jest wielka przyszłość dla węgla kamiennego - tak więc, wartość doktoratu jaki właśnie opracował utalentowany naukowiec już jest bardzo obiecująca.

Beata Traciak: Jesteś autorem programu "Innowacyjny region Wałbrzych & Nowa Ruda" zainicjowanego m.in. dla biedaszybów, zakładającego zastąpienie nielegalnych w myśl prawa biedaszybów nowoczesnymi metodami eksploatacji. Jak przebiega realizacja tego programu, czy znalazły się podmioty chętne do współpracy?

Grzegorz Wałowski: Tak, współpracą zainteresował się już uniwersytet berliński.
W Osteuropa-Institut przy Freie Universitat w Berlinie, w ramach interdyscyplinarnego seminarium przez studentów specjalizujących się w socjologii, kulturoznawstwie, politologii, historii i ekonomii został zrealizowany projekt badawczy pt. "Transformacje kultury pracy: Wałbrzych 1989-2020". Jego tematem jest nowy model kultury pracy, jaki wykształcił się w regionie wałbrzysko-noworudzkim w wyniku ekonomicznych i strukturalnych przemian po 1989 roku. Projekt ten jest wspierany przez takie organizacje jak Horyzont oraz Duopolis z Warszawy.

Czy tworzenie tego projektu bazuje na podstawie Twojej drugiej, wydanej w 2011 roku książki pt.: „Nowa Ruda: od biedaszybów do... Podziemne uwodornienie węgla kamiennego”?

- Jej przesłaniem jest "stworzenie oferty do inwestycji w pilotażowe projekty sektora badawczo-rozwojowego, przy jednoczesnym pragmatycznym klimacie dla innowacyjnego środowiska polityki i biznesu w wymiarze międzynarodowym".

Studenci berlińskiego Uniwersytetu Freie biorą udział w projekcie badawczym, zajmującym się przemianami strukturalnymi i kulturą pracy w czasie transformacji ustrojowo-gospodarczej w Polsce.

Jakie są główne zadana tego projektu?

- Zadaniem projektu badawczego "Transformacje kultury pracy : Wałbrzych 1989-2020" jest empiryczna eksploracja miast pogórniczych oraz przeprowadzenie rozmów z osobami mogącymi przysłużyć się poprzez swoje doświadczenia i obserwacje do stworzenia międzynarodowego, społeczno kulturalnego dyskursu naukowego, który uwieńczony będzie prezentacją w dwóch ważnych stolicach europejskich: Berlinie i Warszawie.

Wałbrzych jest regionem, który po 1989 roku przeszedł ogromną transformację...

- Wałbrzych, Nowa Ruda i okolice są ważnym regionem pod względem zaszłości historycznych. Był to kiedyś dobrze prosperujący region Polski, charakteryzujący się dynamiką rozwoju przemysłu i górnictwa, jak i zjawisk, które nastąpiły w późniejszych latach, takich jak zamknięcie kopalń i wiążąca się z tym stagnacja gospodarcza, wzrost bezrobocia, emigracje młodych ludzi, zjawisko powstania "Biedaszybów" i przekierowanie całego przemysłu na inne działy wraz z restrukturyzacją miejscowego rynku pracy oraz znalezienie nowych technologii i inwestycji przynoszących zyski dla lokalnej gospodarki.

Niezbędne w projekcie było również zaczerpnięcie informacji o zmianach jakie wiązały się z tą transformacją, nastawieniach ludzi, życiu codziennym nie wiążącym się już ściśle z górnictwem od osoby dobrze wykształconej i prowadzącej badania w zakresie przemysłu kopalnianego.


Czy jako aktywny menadżer mógłbyś przypomnieć od czego to wszystko się zaczęło?

- Zaczęło się od zainicjowania przez moją osobę popularnonaukowej konferencji w Wałbrzychu pod tytułem: "Innowacyjne technologie energetyczne szansą dla Wałbrzycha” w dniu 26.02.2010r. przy współpatronacie naukowym Politechniki Opolskiej. Przewodnictwo konferencji objął Andrzej Zibrow, jako jedyny nie bał się współpracy z Grzegorzem Wałowskim, doprowadzając do pierwszej debaty publicznej w dziejach Wałbrzycha.

Tematem Twojej pracy doktorskiej realizowanej pod okiem dwóch promotorów: Profesora Politechniki Opolskiej Gabriela Filipczaka i Profesora Głównego Instytutu Górnictwa Eugeniusza Krause jest "Hydrodynamika przepływu gazu przez złoże porowate". Czy znalazły się instytucje zainteresowane wykorzystaniem tego typu technologii?

- Na kanwie doktoratu IV roku, jest realna szansa zagospodarowania pokładów węgla w tym regionie. Zakres pracy doktorskiej jest elementem technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliwa energetycznego w postaci syngazu, wpisuje się w rozwój przemysłu kokso- i karbochemicznego. Będąc uczestnikiem projektu: "Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw" w ramach "Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego podjąłem współpracę ze światowym gigantem w branży koksowniczo-hutniczej Arcerol Mittal Poland S.A.

Wspólna realizacja przedsięwzięcia w ramach realizowanych badań pt. "Hydrodynamika przepływu gazu przez złoża porowate” przyczyni się do aplikacji Czystych Technologii Węglowych (CTW). Również w ramach prac realizowanych przez Główny Instytut Górnictwa w projektach Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali „HUGE” podjąłem współpracę na rzecz CTW.

W efekcie badane karbonizaty pochodzące z georeaktora podziemnego oraz konwencjonalnego zgazowania węgla kamiennego stanowią rozwiazanie dla innowacyjnych technologii przetworzenia węgla w gaz (syngaz).

Autralijski inwesor: Coal Holding Spółka z o. o. z Grupy Kapitałowej Balamara Resources Limited zainteresowała się pokładami węgla kamiennymi na terenie Nowej Rudy. Podjęto prace w ramach rozpoznania warunków geologicznych złoża węgla kamiennego. Według Prezesa firmy Derka Lenartowicza, docelowo powstać ma kopalnia węgla koksującego.

Można powiedzieć że biedaszyby stoją przed wyzwaniem, ponieważ jest realizowany „foresight - Grzegorza Wałowskiego” - przyszłość, która doprowadzi do przeobrażeń społeczno-gospodarczych w regionie słynnych już na świat BIEDASZYBÓW.
Serdecznie dziękuję za kolejną rozmowę.


Jesteś na profilu Beata Traciak - stronie mieszkańca miasta Kraków. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj