Dodaj zdjęcie profilowe

avatarBeata Traciak

Kraków
Redaktor Interia 360
Mieszkaniec Beata Traciak

Beata Traciak

Dodano 2013-12-15 12:01:40

„Innowacyjny region Wałbrzych - Nowa Ruda”. Wywiad z Grzegorzem Wałowskim

W XXI wieku - dobie koksownictwa, światowi potentaci złóż węgla kamiennego poszukują rozwiązań dla przetworzenia węgli "insitu" w zakresie ich uwęglenia.

Obecnie Grzegorz Wałowski jest na etapie wypracowania, weryfikacji metody gazoprzepuszczalności karbonizatów (koksów) i pracuje na materiale badawczym pochodzącym ze złóż australijskich, amerykańskich, kanadyjskich, czeskich i polskich.

Metoda ta pozwoli na precyzyjne zastosowanie złóż węglowych do otrzymania konkretnego produktu, tj. jego klasyfikacji. To jest wielka przyszłość dla węgla kamiennego - tak więc, wartość doktoratu jaki właśnie opracował utalentowany naukowiec już jest bardzo obiecująca.

Beata Traciak: Jesteś autorem programu "Innowacyjny region Wałbrzych & Nowa Ruda" zainicjowanego m.in. dla biedaszybów, zakładającego zastąpienie nielegalnych w myśl prawa biedaszybów nowoczesnymi metodami eksploatacji. Jak przebiega realizacja tego programu, czy znalazły się podmioty chętne do współpracy?

Grzegorz Wałowski: Tak, współpracą zainteresował się już uniwersytet berliński.
W Osteuropa-Institut przy Freie Universitat w Berlinie, w ramach interdyscyplinarnego seminarium przez studentów specjalizujących się w socjologii, kulturoznawstwie, politologii, historii i ekonomii został zrealizowany projekt badawczy pt. "Transformacje kultury pracy: Wałbrzych 1989-2020". Jego tematem jest nowy model kultury pracy, jaki wykształcił się w regionie wałbrzysko-noworudzkim w wyniku ekonomicznych i strukturalnych przemian po 1989 roku. Projekt ten jest wspierany przez takie organizacje jak Horyzont oraz Duopolis z Warszawy.

Czy tworzenie tego projektu bazuje na podstawie Twojej drugiej, wydanej w 2011 roku książki pt.: „Nowa Ruda: od biedaszybów do... Podziemne uwodornienie węgla kamiennego”?

- Jej przesłaniem jest "stworzenie oferty do inwestycji w pilotażowe projekty sektora badawczo-rozwojowego, przy jednoczesnym pragmatycznym klimacie dla innowacyjnego środowiska polityki i biznesu w wymiarze międzynarodowym".

Studenci berlińskiego Uniwersytetu Freie biorą udział w projekcie badawczym, zajmującym się przemianami strukturalnymi i kulturą pracy w czasie transformacji ustrojowo-gospodarczej w Polsce.

Jakie są główne zadana tego projektu?

- Zadaniem projektu badawczego "Transformacje kultury pracy : Wałbrzych 1989-2020" jest empiryczna eksploracja miast pogórniczych oraz przeprowadzenie rozmów z osobami mogącymi przysłużyć się poprzez swoje doświadczenia i obserwacje do stworzenia międzynarodowego, społeczno kulturalnego dyskursu naukowego, który uwieńczony będzie prezentacją w dwóch ważnych stolicach europejskich: Berlinie i Warszawie.

Wałbrzych jest regionem, który po 1989 roku przeszedł ogromną transformację...

- Wałbrzych, Nowa Ruda i okolice są ważnym regionem pod względem zaszłości historycznych. Był to kiedyś dobrze prosperujący region Polski, charakteryzujący się dynamiką rozwoju przemysłu i górnictwa, jak i zjawisk, które nastąpiły w późniejszych latach, takich jak zamknięcie kopalń i wiążąca się z tym stagnacja gospodarcza, wzrost bezrobocia, emigracje młodych ludzi, zjawisko powstania "Biedaszybów" i przekierowanie całego przemysłu na inne działy wraz z restrukturyzacją miejscowego rynku pracy oraz znalezienie nowych technologii i inwestycji przynoszących zyski dla lokalnej gospodarki.

Niezbędne w projekcie było również zaczerpnięcie informacji o zmianach jakie wiązały się z tą transformacją, nastawieniach ludzi, życiu codziennym nie wiążącym się już ściśle z górnictwem od osoby dobrze wykształconej i prowadzącej badania w zakresie przemysłu kopalnianego.

Mieszkaniec Beata Traciak

Beata Traciak

Dodano 2013-12-03 18:19:58

O.S.K w Tarnowie


Kadra instruktorska wyróżnia się nie tylko doświadczeniem, ale także "pozytywną energią", życzliwością, co zapewne ma dobry wpływ na rozwój umiejętności przyszłych kierowców.
Nauka jazdy wymaga sprawnych samochodów, dlatego wszystkie zakupione są w świetnym w stanie technicznym..

Mieszkaniec Beata Traciak

Beata Traciak

Dodano 2013-09-19 19:16:26

Patryk Jaszcz z Mielca potrzebuje pomocy

Chłopiec należy do Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" Łomiańska 5 w Warszawie. Urodził się już z mózgowym porażeniem dziecięcym, wadą wrodzoną nerek i układu moczowego.

Cierpi także na: epilepsję, niepelnosprawność intelektualną, astmę oskrzelową, chorobę refluksową przełyku, zaburzenia snu, skoliozę, stopy koslawo-płaskie oraz zaburzenia napięcia mięśni.

Na codzień Patryk wymaga stałych leków, diety, rehabilitacji, aparaturym wspomagającej, butów ortopedycznych, wizyt kontrolnych w poradniach specjalistycznych.

Patryk pilnie potrzebuje takich rzeczy jak:

-Bloki rysunkowe kolorowe małe
-Bloki techniczne kolorowe duże
-Bloki techniczne duże
-Pastele olejne od 49 kolorów i więcej
-Grube kredki 12 kolorów
-Duże kleje w sztyfcie
-Duże farby plakatowe
-Długopisy brokatowe
-Duży piórnik
-Modelina duża(jak najwięcej kolorów)
-Tusze kreślarskie duże(czarne)
-Pędzle duże i grube
-Opakowanie papieru Xero
-Duże sztywne teczki zamykane na prace plastyczne
-Zeszyty A4/96 (duże) 4 szt

Na codzień Pati potrzebuje:

- Pampersy MoliCare super 2 (fioletowe)
Na zlecenie z NFZ mamy 1 paczkę na miesiąc (dokupujemy 1 paczkę w miesiącu) koszt 60 zł
http://www.nokaut.pl/szukaj/MoliCare-Super-2.html

Mieszkaniec Beata Traciak

Beata Traciak

Dodano 2013-09-16 23:32:01

Będą walczyć na rzecz Rodziny Witkowskich z Jeleniej Góry

odbędzie się II Turniej o Puchar Prezydenta Miasta w Jeleniej Górze w dyscyplinach sportów walki pod nazwą:"Dopóki Walczysz- Jesteś Zwycięzcą".
Tegoroczny turniej ma charakter charytatywny. O godzinie 17:00 na Stadionie Miejskim z Jeleniej Górze odbędzie się Gala Boksu Zawodowego. W trakcie przerw pomiędzy walkami nie będzie czasu na nudę, ponieważ przewidziane są liczne występy artystyczne.

Celem turnieju w Jeleniej Górze jest pomoc w uzbieraniu pieniędzy na leczenie i rehabilitację, która zapewni rodzinie nadzieję na "lepszą jakość życia".

  1. Pierwszy raz tutaj?

    Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
    Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

  2. Zwiększ atrakcyjność profilu

    Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

  3. Daj się poznać

    Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

  4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

    Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

  5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

  6. Daj znać co u Ciebie

    Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

  7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

    Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

  • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
  • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
  • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca