MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowski komiks uczy o powstaniu styczniowym [zdjęcia]

Redakcja
Hmmm Studio i Fundacja Gdzie
"Kosy wojny. 1863" to multimedialny komiks interaktywny i baza wiedzy o powstaniu styczniowym. Projekt w oryginalny sposób upamiętnia 150. rocznicę polskiego zrywu narodowego.

- Można powiedzieć, że stworzyliśmy epos. Na tle przełomowych wydarzeń historycznych, jakimi niewątpliwie była dla Polski historia powstania styczniowego, opowiadamy o losach Damazego Turno - wyjaśnia Weronika Wierzchowska, prezes Fundacji Gdzie. - To młody birbant, ambiwalentnie nastawiony do historycznej zawieruchy. Momentem przełomowym w życiu naszego bohatera jest ucieczka przed karcerem i przypadkowe wstąpienie w powstańcze szeregi.

Historia nie jest nudna

Komiks w dość nietypowy i nowatorski sposób ukazuje wydarzenia historyczne, a animacje i oprawa graficzna - przyciągną odbiorców każdym wieku. - Chciałabym, aby czytelnicy docenili wybuchową mieszankę historii i fabuły a’la Quentin Tarantino - mówi Wierzchowska. Zagłębiając się w losy bohaterów, czytelnik poznaje także historię Polski.

Zobacz też: Powstaje krakowski komiks o bohaterskim właścicielu Apteki pod Orłem

- Naszym cholernym obowiązkiem jest uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć! – mówi Hieronim Szczur, pasjonat historii, twórca scenariusza i bazy wiedzy komiksu - Znajomość historii Polski to nieodrodna część naszej tradycji, kultury, tożsamości, obyczajów i sposobu myślenia. Bez tego lepiej od razu sobie strzelić w łeb. Ludzie bez znajomości własnej historii i kultury są puści jak rosyjskie „matrioszki” - podsumowuje Szczur.

Prawdziwi superbohaterzy

Za ciekawą grafikę odpowiada Marcin Wierzchowski, który przyznaje, że tworzył komiks z myślą o młodych, którzy historię postrzegają jako nudny przedmiot szkolny. - Chciałem przybliżyć młodym odbiorcom fakt, że często heroicznych czynów nie dokonywali super bohaterowie, tylko ludzie tacy sami jak oni... często słabi, zagubieni, niezdecydowani. Czujący i myślący podobnie jak oni - tłumaczy Wierzchowski.

Komiks przygotowały krakowskie Hmmm Studio oraz Fundacja Gdzie ze środków Muzeum Historii Polski. Partnerem projektu jest Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki".

Zobacz grafiki z komiksu:

Cały komiks jest dostępny na stronie projektu kosywojny.pl.

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto