Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ogromne problemy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zapasy krwi na wyczerpaniu

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, jak co roku występują problemy związane z brakami krwi. W tym momencie brakuje już: A Rh+, A Rh –, B Rh-, 0 Rh+, 0 Rh-, AB Rh-. Centrum tłumaczy, że problemy zazwyczaj są przejściowe, mogą wystąpić niezależnie od pory roku i dotyczą głównie za małej liczby pobrań względem zapotrzebowania. - Dlatego gorąco apelujemy do Małopolan i turystów do aktywnego włączenia się w ideę honorowego krwiodawstwa - mówi Weronika Herian z RCKiK w Krakowie.

Co roku latem, w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa występują przejściowe problemy w realizacji zamówień na koncentrat krwinek czerwonych-składnik krwi, który jest najczęściej stosowany do leczenia krwotoków, anemii czy zabezpieczania zabiegów operacyjnych. Z RCKiK w Krakowie przez całą dobę wywożona jest zamówiona krew do ok. 70 podmiotów leczniczych w Małopolsce.

- Główna przyczyna tkwi w zdecydowanie mniejszej ilości pobieranej krwi przy zapotrzebowaniach podobnych do poprzednich miesięcy, a czasem nawet zwiększonych, wynikających z dużej ilości nieszczęśliwych wypadków, np. komunikacyjnych - tłumaczy Weronika Herian z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie.

Herian dodaje, że taka sytuacja może wystąpić w ciągu całego roku nawet przy wysokich stanach zapasów w Banku krwi i dotyczyć kumulacji zamówień w jednej grupie krwi. Kontynuacja intensywnego leczenia składnikami krwi w tej jednej losowo wybranej grupie krwi, może w ciągu kilku dni na tyle zubożyć zapasy, że prowadzi do utraty płynności w realizacji zamówień na składniki krwi.

- Czynimy starania aby pozyskać krwiodawców niedoborowej grupy krwi kierując do nich zaproszenia wysyłane drogą sms. W ciągu roku mobilność naszego małopolskiego społeczeństwa jest bardzo duża. Szybko udaje się pokryć powstające braki. Gorzej jest w okresie wakacji, ferii - mówi Weronika Herian.

W Małopolskich żyłach płynie głównie krew z grupy A RhD+

Rozkład grup krwi wśród Małopolan nie odbiega od polskich danych. Najwięcej bo 32 proc. naszego społeczeństwa posiada grupę A RhD +.

-Wydawać by się mogło, że ilość krwiodawców z tą grupą powinna być wystarczająca ale niestety z powodu dużej ilości pacjentów- biorców właśnie z tą grupą, od ok. 2 miesięcy nie realizujemy zapotrzebowań w 100 proc. Najczęściej brakuje nam krwi tzw. RhD ujemnej tj. O-, A-, B-, AB-. - mówi Weronika Herian.

Zazwyczaj, jeśli w jednym centrum brakuje którejś z grup, pomocy szuka się w innych województwach. Niestety aktualnie problem niedoboru krwi dotyczy całej Polski. To ciągnie za sobą konsekwencje - nie ma krwi dla pacjentów w szpitalach. O tym czym to skutkuje mówiła nam w 2021 r. Maria Włodkowska, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - Braki mogą skutkować przesunięciem o jeden lub dwa dni niektórych operacji planowych - tłumaczyła.

RCKiK w Krakowie zaprasza do oddawania krwi

Z pomocą przychodzą organizowane akcje krwiodawstwa. W okresie wakacji w każdy czwartek w siedzibie RCKiK przy ul. Rzeźniczej 11 przedłużona została rejestracja krwiodawców do godz. 17.30. Ponadto chcąc zachęcić krwiodawców do oddawania krwi w środy prowadzona jest akcja "środa z...", gdzie można wygrać ciekawe nagrody. Swoją akcję przygotowuje jak co roku również branża gastronomiczna.

Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Ogromne problemy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Zapasy krwi na wyczerpaniu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto