Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków kocha Konfucjusza [ZDJĘCIA]

Redakcja
Wiosna w Krakowie w tym roku upłynęła pod znakiem promocji kultury i języka chińskiego. Duże zainteresowanie językiem oraz tradycjami chińskimi pokazało potrzebę popularyzacji tych zagadnień wśród osób w różnym wieku. Ogromna popularność kwestii związanych z krajem „środka” była wynikiem intensywnej pracy Instytutu Konfucjusza w Krakowie.

Zobacz także:

W dniach 21-22 maja w zakolu Wisły odbył się II Międzyuczelniany Wyścig Smoczych Łodzi. Instytut Konfucjusza w Krakowie objął patronat honorowy nad imprezą, która swoimi tradycjami nawiązuje bezpośrednio do kultury chińskiej. Specjalnie przygotowane dla dzieci stoisko IK było miejscem, gdzie malowano twarze, pisano chińskie imiona oraz prezentowano najmłodszym magię chińskich zabaw.

W dniu 26 maja, po raz pierwszy w Instytucie Konfucjusza w Krakowie, odbyły się warsztaty chińskich wycinanek. Specjalnie z Chin przyjechała pani Li Wen, prawdziwa mistrzyni w tej dziedzinie, w imprezie wzięło się około stu osób.

Instytut Konfucjusza w Krakowie był patronem strategicznym i wspomógł organizację wieczoru kulturalnego „Stare cywilizacje - młodzi ludzie", organizowanego przez studenckie stowarzyszenie AEGEE Kraków w dniu 30 maja 2011 roku. Podczas imprezy Instytut Konfucjusza reprezentowali: dr Joanna Wardęga, dr Bogdan Zemanek, którzy komentowali sondę uliczną o Chinach oraz funkcjonujące wśród Polaków stereotypy na temat Chin; dr Rafał Kwieciński z wykładem o współpracy unijno-chińskiej oraz możliwościach stypendialnych, oraz Michał Lubina, barwne opowiadający o tym, jak wygląda życie codzienne w Chinach oraz o europejskich pozostałościach w Hongkongu i Macau.

Na zaproszenie IK przybyła także pani You You, która namalowała chińską maskę sceniczną na twarzy odważnej modelki. Można było także porównać chińskie i europejskie reklamy, studentów wciągnęła także gra w madżonga. Punktem kulminacyjnym było wysyłanie w niebo chińskich powietrznych lampionów! Na Błonach zgromadziło się w tym celu około sto osób. Zaś w Klubie Studenckim Żaczek do późna w nocy trwała zabawa w rytm współczesnej muzyki chińskiej i zachodniej.

Na początku czerwca konfucjański smok po raz pierwszy uczestniczył w Wielkiej Paradzie Smoków, organizowanej przez Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska. Smok został zbudowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 114, a zaprojektowany przez dyrektora Suna Zhongli. Smok był typowym chińskim smoko-wężem (jak go nazwało jedno z dzieci), miał 12m długości, niosło go jedenaścioro dzieci, głowę smoka nauczyciel, w niesieniu ogona pomagał Wu Kui.

Dopełnieniem wiosennych wydarzeń związanych z chińską tradycją jest VI Festiwal „Święto Ogrodów 2011”, podczas którego Instytut Konfucjusza zaprezentuje tradycję ogrodów chińskich.

Więcej szczegółów na: www.instytutkonfucjusza.pl

Kraków: rozpoczęła się**rekrutacja na studia 2011**

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto