Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kozie gospodarstwo otwiera drzwi. Będzie grillowanie z bacą, serowarem i spotkanie z kozami, które można pogłaskać i przytulić

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Właściciele koziego gospodarstwa Kozart: Agnieszka i Jarosław Strusińscy z córka Matyldą oraz małymi kozami
Właściciele koziego gospodarstwa Kozart: Agnieszka i Jarosław Strusińscy z córka Matyldą oraz małymi kozami Barbara Ciryt
Do gospodarstwa koziego można przyjechać do Zelkowa w gminie Zabierzów. Jego właściciele Agnieszka i Jarosław Strusińscy organizują "Dni otwarte w Kozart – Grillowanie na wypasie". Miały być w sobotę 5 sierpnia, w godzinach 10-16. jednak zostają przełożone ze względu na zapowiadane ulewy. Odbędą się w sobotę, 19 sierpnia. Atrakcji nie zabraknie. Będzie można zobaczyć jak żyją kozy i jak się robi sery z ich mleka, a do tego będzie można pogłaskać i poprzytulać oraz zrobić sobie zdjęcia z młodymi kózkami na pastwisku. Głównym punktem dni otwartych będzie grillowanie z członkami Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników. W planach jest przygotowanie potraw z lokalnych, sezonowych produktów, wszyscy, którzy odwiedzą gospodarstwo będą mogli spróbować tych smakołyków. Patronat objął "Dziennik Polski".

To gospodarstwo Kozart jest wyjątkowe, bo prowadzi je zawodowy baca, chociaż nie jest góralem. Jarosław Strusiński sprowadził się z rodziną do Zelkowa. I chociaż to wioska zaledwie 20 km od Krakowa, to leży tak wysoko (408 m nad poziomem morza), że można tu prowadzić gospodarstwo górskie. No i Strusińscy prowadzą. Hodują kozy, robią sery i edukują ludzi na temat tych zwierząt oraz na temat ekologicznych, zdrowych produktów. A dni otwarte służą tej edukacji.

Podczas sobotniego spotkania w gospodarstwie Kozart będzie można grillować, degustować lokalne smakołyki, porozmawiać z bacą o kozach oraz z jego zona Agnieszką, która jest certyfikowanym serowarem. Opowie o serach kozich i nie tylko o zdrowych dodatkach do nich.

- Zaprosiliśmy również twórców ludowych: Beatę Jaremę zajmująca się koronką klockowa oraz panie KGW Mników. Gospodynie pokażą tradycyjne zabawy i opowiedzą o pracy na wsi - mówi Jarosław Strusiński.

O aktywne zabawy zadba Krzysztof Próchniewicz slacklinowiec (balansujący na chyboczącej się linie), człowiek wielu talentów. A przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego zadbają o edukację przyrodnicza, przygotują m.in. quizy oraz wycieczki terenowe.

Będzie można degustować i zakupić dobrej jakości produkty: sery, mleko, serwatkę kozią, przetwory, miody, wina, serki górskie, soki z tłoczni itp. Wszystkie produkty od lokalnych dostawców z Małopolski z certyfikatami (Produkt Tradycyjny, Produkt Polski, Produkt Górski, Jurajski Certyfikat Jakości).

Dla chętnych do spacerów zostaną przygotowane przewodniki z miejscami wartymi zwiedzenia w ramach ekoturystyki w gminie Zabierzów i innych terenach Jury Krakowsko-Częstochowskiej ze wskazaniem noclegów w jurajskich gospodarstwach agroturystycznych.

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto